Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Pierwsze szkolenie zachodniopomorskich terytorialsów [GALERIA]

Data publikacji: 2020-02-09 12:54
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-11 12:19
Pierwsze szkolenie zachodniopomorskich terytorialsów
 

Pierwsi ochotnicy zachodniopomorskiej brygady WOT - ponad setka kobiet i mężczyzn - rozpoczęli w ten weekend szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Za dwa tygodnie, na zakończenie „Ferii z WOT” złożą przysięgę wojskową na terenie jednostki w Podjuchach.

Cztery miesiące po utworzeniu 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, do koszar w szczecińskich Podjuchach w sobotę zgłosili się pierwsi ochotnicy, którzy nigdy dotąd nie mieli do czynienia z wojskiem. Zanim trafili do koszar przeszli  badania psychologiczne i lekarskie. W sobotę w jednostce zostali wciągnięci na ewidencję wojskową i jeszcze raz zbadani przez lekarza, przeszli sprawdzian z w-f i otrzymali kompletne umundurowanie. Zaraz potem rozpoczęli wstępne szkolenie, a w niedzielę każdy z nich otrzymał broń - najnowocześniejszy polski karabin MSBS Grot. Potem wyjechali na poligon, gdzie przez najbliższe dwa tygodnie przejdą podstawowe, intensywne przeszkolenie. W sumie 16 dni tzw. szkolenia podstawowego.

- Jego program jest bardzo intensywny. Minimum teorii, maksimum praktyki, m.in. taktyki wojskowej i strzelania na poligonie tak, żeby po dwóch tygodniach osoby, które nigdy dotąd nie były w wojsku, nabyły umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią i podstawowe zasady zachowania na polu walki - wyjaśnia dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT płk Grzegorz Kaliciak.

Terytorialsi jadą na poligon

Wśród tych, którzy dołączyli do zachodniopomorskich terytorialsów są m.in. nauczycie, uczniowie, prawnicy, zawodowi kierowcy, mechanicy samochodowi, studenci, jest właściciel biura podróży i geolog, projektant wnętrz, leśnik, pracownicy pomocy społecznej i pielęgniarka.

Wojska Obrony Terytorialnej w Szczecinie

Ponad setka ochotników ponad dwa tygodnie spędzi na poligonie w Wędrzynie. W kolejny weekend dołączy do nich kolejnych kilkudziesięciu nowych terytorialsów. Będą to ci, którzy rozpoczną krótsze - ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze np. byli żołnierze, funkcjonariusze służb czy absolwenci Legii Akademickiej.

Przysięga wojskowa żołnierzy WOT w Szczecinie

W niedzielę (23 lutego) szkolenie podstawowe zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej na placu apelowym w kompleksie koszar w Szczecinie - Podjuchach.

- Będzie to pierwsza przysięga wojskowa zachodniopomorskich terytorialsów i pierwsza od wielu lat publiczna przysięga wojskowa w Szczecinie - mówi płk Grzegorz Kaliciak. - Zapraszamy na tę uroczystość nie tylko najbliższych naszych żołnierzy, ale i każdego kogo interesuje wojsko. To wydarzenie będzie okazją do poznania specyfiki służby w WOT.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej funkcjonuje od 27 września 2019 roku. Powstała w ostatnim, czwartym etapie tworzenia struktur Wojsk Obrony Terytorialnej w kraju. W ramach zachodniopomorskiej brygady powstają kompania dowodzenia, kompania logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego przy dowództwie Brygady w Szczecinie Podjuchach. Pierwszy batalion o numerze 141 powstanie w Choszcznie, a w kolejnych latach bataliony w Trzebiatowie i Wałczu.

Żołnierzem Obrony Terytorialnej może być osoba pełnoletnia, obywatel polski, która zgłosi najpierw do WKU i przejdzie kwalifikację w pracowni psychologicznej i na komisji lekarskiej.

(ip)

Fot. WOT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

szwejk
2020-02-11 12:14:44
Szkoda mi tych oficerów, którzy sami wiedzą, że to strata czasu, ale rozkaz to rozkaz - nawet idiotyczny trzeba wykonać i szkolić te kasztanki Piłsudskiego
Golibroda
2020-02-10 10:25:59
To w wojsku szeregowiec może się już nie golić? To nas na studiach w tej harcerskiej legii akademickiej wyrzucali z szeregu i kazali golić się na sucho jak były jakieś odrosty a tu patrzcie państwo jaki postęp.
Wawrzek
2020-02-10 09:21:10
Nie było to jak za Tuska, Klicha, Sikorskiego- jednym uderzeniem zniszczyli cały Sztab Wojska Polskiego(co to za Wojsko, że dało się tak wybić), Prezesa NBB i od raz dwóch prezydentów. Zniszczyli cały przemysł obronny tak że Polska nie miała nawet fabryki prochu i amunicji. To był super Spec-Naz tylko kto ich zainstalował w Polsce? Wałęsa?, AWS?, Solidarność czy jakiś inny Osad zony w Polsce?
RAJMUNDZIK
2020-02-10 07:24:14
JAK STWIERDZIŁ WIELKI STRATEG I ZWYCIĘZCA WIELU BITEW ( TYM POD GRUNWALDEM) , MACIEREWICZ TE DOBOROWE JEDNOSTKI MAJĄ WALCZYĆ ZE SPECNAZEM . BBBUUUHHAHHHHA CZKAWKI ZE ŚMIECHU DOSTAŁEM :))
dexter
2020-02-10 07:22:12
kolejne pieniądze wyrzucone do ścieków. ołowiane żołnierzyki z WOT to pomyłka . Lepiej za tą kasę doposażać i zwiększać WP!!
Szwejk
2020-02-10 05:15:29
Putin nie spał całą noc
@ obsewując ten cyrk z boku
2020-02-09 22:35:06
serio? popatrz na konflikty w ktorych okazuje sie ze swietnie wyposazona i wyszkolona armia przegrywa z banda obdartusów poslugujacych sie prymitywna bronia - konflikty asymetryczne to cos co budzi przerazenie tak generałow armi rosyjskiej jak i amerykanskiej... pokaz jakikolwiek konflikt zbrojny w ktorym udalo sie wygrac wylacznie dzieki przewadze technologicznej i utrzymac zwyciestwo dlugofalowo...
To jak ferie zimowe
2020-02-09 18:15:08
Dwa tygodnie wojska?
Stary saper z Podjuch
2020-02-09 15:15:30
Brawo.
obsewując ten cyrk z boku
2020-02-09 14:41:35
Nie róbmy jaj ...naprawdę. Armia zasadnicza nie ma czym walczyć, marynarki wojennej ni ma , a terytorialsi to zabawa w paint ball!!Dzisiaj na polu walki liczy się sprzęt mniej ludzie!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ