sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Trwa nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. Są już pierwsi kandydaci na terytorialsów

Trwa nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. Są już pierwsi kandydaci na terytorialsów

Trwa nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. Są już pierwsi kandydaci na terytorialsów
Data publikacji: 2019-11-14 06:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-14 21:51
Wywietleń: 1449 427387

Pierwsi ochotnicy zgłosili się już do służby w 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Teraz czeka ich procedura rekrutacyjna, a potem szkolenia, po których złożą przysięgę. 

Nabór do dopiero co utworzonej 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej trwa. Zgłosiło się już około 120 kandydatów na terytorialsów, a kolejne wnioski napływają. Ci, którzy zgłosili się do OT to cały przekrój społeczeństwa: byli wojskowi, studenci, pracownicy urzędów czy prywatnych firm, dziennikarze i pedagodzy.

– To jest to, co chcemy robić dalej. To przede wszystkich chęć udzielania pomocy, na przykład w sytuacjach kryzysowych. Styczność z mundurem miałam, należąc do Legii Akademickiej, ale w Obronie Terytorialnej poczuję się w pełni żołnierką. Polecam każdemu: moment założenia munduru, złożenie przysięgi wojskowej to chwile, których nie zapomnę – mówi Monika Górska, studentka architektury.

– Od dziecka chciałem założyć mundur, brałem udział w zlotach militarnych, teraz jest szansa, że marzenie się spełni. Jestem studentem, a to wysiłek umysłowy. Trochę wysiłku na poligonie dobrze mi zrobi – dodaje Michał Kilian, student Pomorskiej Akademii Medycznej. – Nie mam obaw, chcę przezwyciężać swoje słabości.

Podczas spotkania z komisją rekrutacyjną kandydaci na terytorialsów otrzymali skierowania na badania lekarskie i psychologiczne. Po ich zakończeniu przejdą szkolenie, po którym staną się żołnierzami OT. 

– Chciałbym jak najszybciej sformować pierwsze kompanie, pierwsze bataliony i rozpocząć szkolenie, bo to jest najważniejsze – mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który tworzył już brygadę terytorialsów w województwie mazowieckim. – Wierzę, że się nam uda. Mamy już chętnych i sformujemy w województwie zachodniopomorskim nie tylko jeden, ale trzy bataliony terytorialsów.

* * *

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych, powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie w WOT służbę pełni 22,3 tys. żołnierzy, w tym 18,6 tys. ochotników. Formowanie 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło się w czwartym – ostatnim etapie budowy formacji. Jej sztab i batalion dowodzenia znajdują się w Szczecinie - Podjuchach. Pierwszy batalion zachodniopomorskiej brygady powstanie w Choszcznie. Ochotnicy, którzy chcieliby zasilić jej szeregi mogą zgłaszać się do właściwej terytorialnie Wojskowej Komendy Uzupełnień – w tym przypadku do WKU w Szczecinie, Stargardzie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Koszalinie i Szczecinku.

(ip)

Fot. WOT

Komentarze

Gra pozorów
To wszystko to jest jeden wielki pic, gdyby rzeczywiście ta obrona terytorialna miał funkcjonować to po pierwsze nie było by w niej kobiet. Po drugie na wyposażeniu była by broń przeciwpancerna. Po trzecie była by nauka strzelania a nie pajacowanie z maszerowanie. Polacy nie będą posiadali ani armii ani broni. Tylko jak przekonać ludzi, że PO i PiS to jedna socjalistyczna zaraza. By zobaczyć na czym ten wałek z Narodem Polskim polega trzeba trochę się w myśleniu wysilić. Nie dajcie się nabierać n grę pozorów liczą się owoce a one są zgniłe. Z WP robi się grupy najemników a nie armię
2019-11-14 21:15:51
marpas
no cóż nie dostali się do zawodowej armii to poszli do przedszkola....i tak, jestem byłem zawodowym żołnierzem
2019-11-14 15:37:22
Wawrzek
Bardzo dobrze, że powstają, przed nimi wielkie zadania OBRONY POLSKI to ONI będą wpierw wyłapywać "zielone ludziki", to ONI powinni organizować Schrony i Zapasy w tym uzbrojenie dla ludności i zabezpieczać szkolenie. Ponadto rządy Tuska-Pawlaka-Klicha rozbroiły Polskę i całkowicie zniszczyły Wojska Inżynieryjne- to najtańszy sposób odbudowy Armii.
2019-11-14 13:37:29
Racjonalista
Dodam, że te pieniądze można by przeznaczyć na leczenie homoseksualistów z sodomii.
2019-11-14 12:33:45
@"Terytorialsów"?
Niepotrzebnie się naprężasz. Jest to coraz częściej używane potoczne określenie WOT, podobnie jak "specjalsi" w odniesieniu do formacji specjalnych.
2019-11-14 12:05:14
Racjonalista
Na co to komu? Jakie zyski? Jakie koszty? Całe to wojsko to jedno wielkie g....
2019-11-14 11:05:56
Obs.ryver
"terytorials" co znaczy w kaczym "języku"???????????????
2019-11-14 10:11:44
Zdziwiony
Rwą się ochotnicy, dla których to fajna zabawa
2019-11-14 09:30:01
"Terytorialsów"?
Co to za nowomowa? Czy autor artykułu reprezentuje niedouczoną "gimbazę"?
2019-11-14 09:29:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie