Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Trwa nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. Są już pierwsi kandydaci na terytorialsów

Data publikacji: 14 listopada 2019 r. 06:37
Ostatnia aktualizacja: 05 lutego 2020 r. 12:06
Trwa nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. Są już pierwsi kandydaci na terytorialsów
 

Pierwsi ochotnicy zgłosili się już do służby w 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Teraz czeka ich procedura rekrutacyjna, a potem szkolenia, po których złożą przysięgę. 

Nabór do dopiero co utworzonej 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej trwa. Zgłosiło się już około 120 kandydatów na terytorialsów, a kolejne wnioski napływają. Ci, którzy zgłosili się do OT to cały przekrój społeczeństwa: byli wojskowi, studenci, pracownicy urzędów czy prywatnych firm, dziennikarze i pedagodzy.

– To jest to, co chcemy robić dalej. To przede wszystkich chęć udzielania pomocy, na przykład w sytuacjach kryzysowych. Styczność z mundurem miałam, należąc do Legii Akademickiej, ale w Obronie Terytorialnej poczuję się w pełni żołnierką. Polecam każdemu: moment założenia munduru, złożenie przysięgi wojskowej to chwile, których nie zapomnę – mówi Monika Górska, studentka architektury.

– Od dziecka chciałem założyć mundur, brałem udział w zlotach militarnych, teraz jest szansa, że marzenie się spełni. Jestem studentem, a to wysiłek umysłowy. Trochę wysiłku na poligonie dobrze mi zrobi – dodaje Michał Kilian, student Pomorskiej Akademii Medycznej. – Nie mam obaw, chcę przezwyciężać swoje słabości.

Podczas spotkania z komisją rekrutacyjną kandydaci na terytorialsów otrzymali skierowania na badania lekarskie i psychologiczne. Po ich zakończeniu przejdą szkolenie, po którym staną się żołnierzami OT. 

– Chciałbym jak najszybciej sformować pierwsze kompanie, pierwsze bataliony i rozpocząć szkolenie, bo to jest najważniejsze – mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który tworzył już brygadę terytorialsów w województwie mazowieckim. – Wierzę, że się nam uda. Mamy już chętnych i sformujemy w województwie zachodniopomorskim nie tylko jeden, ale trzy bataliony terytorialsów.

* * *

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych, powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie w WOT służbę pełni 22,3 tys. żołnierzy, w tym 18,6 tys. ochotników. Formowanie 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło się w czwartym – ostatnim etapie budowy formacji. Jej sztab i batalion dowodzenia znajdują się w Szczecinie - Podjuchach. Pierwszy batalion zachodniopomorskiej brygady powstanie w Choszcznie. Ochotnicy, którzy chcieliby zasilić jej szeregi mogą zgłaszać się do właściwej terytorialnie Wojskowej Komendy Uzupełnień – w tym przypadku do WKU w Szczecinie, Stargardzie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Koszalinie i Szczecinku.

(ip)

Fot. WOT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Grzesznik
2020-02-05 12:01:18
Do:Gra Pozorów, Zgniły owoc to jesteś Ty Drap się dalej PO worku i narzekaj. Najlepiej wyjedź z Polski bo taką parówę to nie ma sensu bronić.
Gra pozorów
2019-11-14 21:15:51
To wszystko to jest jeden wielki pic, gdyby rzeczywiście ta obrona terytorialna miał funkcjonować to po pierwsze nie było by w niej kobiet. Po drugie na wyposażeniu była by broń przeciwpancerna. Po trzecie była by nauka strzelania a nie pajacowanie z maszerowanie. Polacy nie będą posiadali ani armii ani broni. Tylko jak przekonać ludzi, że PO i PiS to jedna socjalistyczna zaraza. By zobaczyć na czym ten wałek z Narodem Polskim polega trzeba trochę się w myśleniu wysilić. Nie dajcie się nabierać n grę pozorów liczą się owoce a one są zgniłe. Z WP robi się grupy najemników a nie armię
marpas
2019-11-14 15:37:22
no cóż nie dostali się do zawodowej armii to poszli do przedszkola....i tak, jestem byłem zawodowym żołnierzem
Wawrzek
2019-11-14 13:37:29
Bardzo dobrze, że powstają, przed nimi wielkie zadania OBRONY POLSKI to ONI będą wpierw wyłapywać "zielone ludziki", to ONI powinni organizować Schrony i Zapasy w tym uzbrojenie dla ludności i zabezpieczać szkolenie. Ponadto rządy Tuska-Pawlaka-Klicha rozbroiły Polskę i całkowicie zniszczyły Wojska Inżynieryjne- to najtańszy sposób odbudowy Armii.
Racjonalista
2019-11-14 12:33:45
Dodam, że te pieniądze można by przeznaczyć na leczenie homoseksualistów z sodomii.
@"Terytorialsów"?
2019-11-14 12:05:14
Niepotrzebnie się naprężasz. Jest to coraz częściej używane potoczne określenie WOT, podobnie jak "specjalsi" w odniesieniu do formacji specjalnych.
Racjonalista
2019-11-14 11:05:56
Na co to komu? Jakie zyski? Jakie koszty? Całe to wojsko to jedno wielkie g....
Obs.ryver
2019-11-14 10:11:44
"terytorials" co znaczy w kaczym "języku"???????????????
Zdziwiony
2019-11-14 09:30:01
Rwą się ochotnicy, dla których to fajna zabawa
"Terytorialsów"?
2019-11-14 09:29:16
Co to za nowomowa? Czy autor artykułu reprezentuje niedouczoną "gimbazę"?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA