wtorek, 11 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin

Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin [GALERIA]

Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin
Data publikacji: 2019-12-14 19:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-16 14:47
Wywietleń: 1421 433283

Zachodniopomorska brygada WOT przeszkoliła już pierwszych żołnierzy - ochotników. Na poligonie wędrzyńskim strzelali i przechodzili pętlę taktyczną.

Ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze adresowane było do tych, którzy już mieli styczność z wojskiem i złożyli przysięgę wojskową, albo byli funkcjonariuszami służb bezpieczeństwa publicznego. 47 żołnierzy założyło mundury terytorialsów w sobotę, 7 grudnia, w koszarach w Szczecinie i jeszcze tego samego dnia trafili na poligon w Wędrzynie, gdzie rozpoczęli od razu szkolenie. W ciągu tygodnia uczyli się strzelania, taktyki, udzielania pomocy medycznej.  Praktyczny etap szkolenia zakończył się w piątek tzw. „pętlą taktyczną”.

Żołnierze najpierw wzięli udział w strzelaniu z otrzymanych przed kilku dniami karabinkami MSBS Grot a następnie musieli zrealizować cały szereg zadań w trakcie wielokilometrowego marszu przez poligon. 

- To szkolenie odwzorowuje prawdziwą sytuację. Przechodząc pętlę taktyczną, żołnierze napotykają zaskakujące ich sytuacje i na podstawie ich reakcji są oceniani przez instruktorów - wyjaśnia ppor Damian Misterski, dowódca kompanii szkolenia wyrównawczego. - Ten lekki mróz nam nie przeszkadza, normalnie realizujemy dzienny program szkolenia: śniadanie, trening fizyczny, strzelnica i przejście pętli taktycznej. Sprawdzamy, czego żołnierze nauczyli się podczas całego szkolenia, które trwa już przecież tydzień. To ich egzamin, możemy teraz ocenić, jaki poziom reprezentują. 

- Według mnie - bardzo dobry na tym etapie. Jest ono dla nas punktem wyjścia do ułożenia szkolenia tak, aby podnosić ich umiejętności - mówi dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady WOT płk Grzegorz Kaliciak.

Zadaniem terytorialsów było m.in. bezpieczne odparcie ataku przeciwnika i wycofanie się na z góry upatrzone pozycje. Byli także egzaminowani z udzielania pomocy przedmedycznej, przejścia przez rejon skażony i oczywiście sprawdzani też byli na strzelnicy.

- Zadania i ćwiczenia rozgrzewają lepiej, niż gorąca herbata. Zdecydowałam się wstąpić do WOT, najpierw z ciekawości, a potem już mnie to wciągnęło. Świetna atmosfera, ruch, możliwość sprawdzenia się, na co mnie stać. I wsparcie, które czuję z każdej strony - to trzeba po prostu przeżyć - mówi kpr Monika Górska, studentka architektury i urbanistyki na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

- W wojsku, trochę jak w szkole, odpowiada się za grupę ludzi, ale ta odpowiedzialność jest bardziej złożona, wielopoziomowa. Na co dzień wykładam nawigację, tu uczę się nawigacji taktycznej - dodaje Maciej Gucma, na co dzień profesor Akademii Morskiej w Szczecinie.

Terytorialsi powrócili do domów w sobotę. Ich dalsze szkolenie będzie zmierzało do tego, by mogli stać się instruktorami dla nowo powoływanych żołnierzy w zachodniopomorskiej brygadzie. Pierwsza tzw. „szesnastka”, czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z wojskiem, 14 Brygada WOT rozpocznie w czasie ferii, w lutym przyszłego roku.

- Już jesteśmy, już funkcjonujemy, kończymy szkolenie pierwszych żołnierzy - ochotników w naszej brygadzie. Zapraszam wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego, by wstąpili do nas: uczniów, studentów i ich rodziców. Sami zobaczą, jaki reprezentujemy poziom - zachęca dowódca 14. ZBOT płk Grzegorz Kaliciak. - 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej funkcjonuje od 27 wrześniam tego roku. Tworzone są kompania dowodzenia, kompania logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego przy dowództwie Brygady w Szczecinie Podjuchach. Pierwszy batalion o numerze 141 powstanie w Choszcznie a w kolejnych latach bataliony w Trzebiatowie i Wałczu.

Kto może zostać terytorialsem?

Żołnierzem Obrony Terytorialnej może być osoba pełnoletnia, obywatel polski, która zgłosi się najpierw do WKU i przejdzie kwalifikację psychologiczną i lekarską. Obecnie w WOT służbę pełni ok. 24 tys. żołnierzy, w tym ponad 20 tys. ochotników.

Formowanie Zachodniopomorskiej brygady OT rozpoczęło się w czwartym – ostatnim etapie budowy formacji. Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą ojczyźnie.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

(ip)

Fot. Marcin Górka

Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin Tak się szkolili terytorialsi. Pierwsi ochotnicy zdali egzamin

Komentarze

@op1
nie maja masek bo to zaslona dymna ktora sami postawili. oj widze ze wszyscy z LWP i WP z okresu transformacji powinni byc skierowani na 2tyg cwiczen rezerwy bo wiedza mierna
2019-12-16 12:08:16
OP1
A gdzie machy przeciwgazowe i płaszcze OP 1? Usta zakryli sobie nie wiedząc jaki gaz rozpylono. Typowe OTK: łopata, miotła , taczka.
2019-12-16 10:11:30
@do szweja
Przecież to ty bełkoczesz pijaku i to do tego stopnia, że pewno walnąłeś pawia na klawiaturę.
2019-12-15 23:01:01
do @ szwej-a (Od Szwecja dla kota)
PO_nownie się schlałeś bydlaku (Szwecja)! Znam Drawsko, Okonek, Borne, Szczecinek, Konotop itd. szczylu - jesień 69 (sześćdziesiąt dzewięć), a zima to była w 70-tym w Konotopie bez materaców i " kiedy czołgi nie mogły przejechać po zaspach" - jajcarz, w 69 czołgi mogły tylko przejechać... PO_śpij i PO_śnij dalej tylko już więcej nie chlaj - jutro czas pracy.
2019-12-15 22:03:09
Od Szwecja dla kota
Jako czynny i znam Drawsko
2019-12-15 19:58:25
do @ szwej-a
Napisz szweju i wyjaśnij, dlaczego ci których "W gwarze wojskowej oficerowie nazywają waciakami" nie mają możliwości tak jak @ szwej wyjechać "na dwutygodniowy poligon w mrozie i śniegu, taki jak jak przerabiałem w 1988 na poligonie, kiedy czołgi nie mogły przejechać po zaspach," Napisz PO_j..e kto, dlaczego i kiedy zabrał Polakom możliwość przygotowania/uczenia się obrony Ojczyzny. Ty szweju byłeś na poligonie jako "czynny" czy "trepo-zupak"?
2019-12-15 16:00:31
szwej
W gwarze wojskowej oficerowie nazywają ich waciakami, a nie terytorialsami. Bo przecież to żołnierze nigdy nie będą, ale mogą sobie pobiegać z nowoczesnym karabinem i oderwać się od obowiązków domowych. Niech ich wyślą na dwutygodniowy poligon w mrozie i śniegu, taki jak jak przerabiałem w 1988 na poligonie, kiedy czołgi nie mogły przejechać po zaspach, to zrozumieją co to jest wojsko. Ale oczywiście namiotach ogrzewanych kozami.
2019-12-15 14:02:24
Joens
Potrzeba powołania wojsk obrony terytorialnej wynika z potrzeby obrony jedynie słusznej władzy . . W sytuacji zagrozenia władzy, chołota czyli nieprawomyslnym suwerenem. Pomysłodawca niejakis strateg kanapowy - macierewicz, . Kompletnie tepy w siedmiu specjalnosciach militarnych zwany wszechstronnym wzorował się na doswiadczeniach tez jedynie slusznej wladzy rozpoczynajacej swoją karere w latach 30 -ch ubiegłego wieku u zachodnich saasiadów. Nie wypadalo nazwac ich zomowcami. Nie wypadało ich nazwac S-iłami Sz-uwarowymi bo w skrócie byłoby to nie poprawnie. Dziwnie skojarzysie . Zaś S chutz- . -S tafel / bron boze. a kysz./ Ale bardzo dobre i nosne haslo- JEDEN WODZ, JEGO STADO JEGO PRAWO da sie przyjąć
2019-12-15 11:47:26
Rezerwista
Brawo dziewczyny i chłopaki. Łamagi, niedojdy i nieudacznicy nigdy Was nie zrozumieją ale zazdrość i zawiść zżera ich serca.
2019-12-14 22:10:17
do Obsrywatera (po_ a)
To nie są e nowi ZOMOwcy Maciorywicza... To są nowi żołnierze "wnuczka dziadka z WH", który PO_dpisał ustawę 1066. Dla przypomnienia; 18 stycznia 2013 – Do sejmu wpłynął projekt „ustawy o bratniej pomocy - druk nr 1066...... 10 stycznia 2014 - Głosowanie: całość projektu ustawy.... Wynik: 286 za, 140 przeciw (PiS_dzielcy), 1 wstrzymał się - 1 głosowanie... Głosowanie: wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości... Wynik: 138 za, 273 przeciw, 0 wstrzymało się - 2 głosowanie... Decyzja: ustawę uchwalono... 7 lutego 2014 – po przyjęciu poprawek Senatu uchwaloną Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu... Napisz PO_ie kto PO_dpisał.
2019-12-14 20:26:14
Obs.ryver
Szkolenie nowych ZOMOwców Maciorywicza...
2019-12-14 19:59:10
Wariactwo
Tylko strata pieniędzy. To jest poziom szkolenia z epoki II wojny światowej
2019-12-14 19:36:10
Na chłodno
To WOT będzie miało nowoczesne Groty a zawodowi ciągle Beryle? Bo jeśli dali chłopakom te Groty tylko na zachętę to trochę błąd - chłopaki nauczą się strzelać przez przeziernik a potem jak dostaną tradycyjną muchę i szczerbinkę będzie im ciężej. Chyba, że w Berylach też już przeszli na przeziernik (ale chyba nie).
2019-12-14 19:09:36

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie