Wtorek, 28 maja 2024 r. 
REKLAMA

Piątka z piórami

Data publikacji: 05 sierpnia 2018 r. 10:30
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:17
Piątka z piórami
Pustułki rezydują w magistrackim gnieździe od lat i pokoleń. Jest więc szansa, że jak teraz, tak i za rok znów będziemy mogli oglądać wyjątkowy spektakl natury z ich udziałem. Fot. UM Szczecin  

Kto jeszcze nie widział, jak się moszczą w gnieździe, składają jaja i opiekują pisklętami, ten wciąż ma szansę podpatrywać pustułki na szczecińskim urzędzie. Ich młode rosły na podloty, co biegają i prostują skrzydła na gzymsie szpinakowego pałacu.

Transmisja online jest dostępna na stronie: www.szczecin.pl/chapter_59325.asp Prowadzona - jak dla podglądania gniazda pustułek - z mało oczywistego miejsca: zagłębienia w murze na trzecim piętrze wewnętrznego dziedzińca Urzędu Miejskiego w Szczecinie.

Centrum Informacji Miasta na bieżąco relacjonuje kolejne etapy z życia ptasiej rodziny. Ostatnio przekazało następujący komunikat: „Pięć młodych pustułek, które mieszkają w gnieździe w gmachu magistratu zaczęło opuszczać swoje gniazdo. To pierwszy krok do opanowania umiejętności latania. Sokoły nabrały już odpowiedniej masy i są znacznie odważniejsze. Coraz częściej spacerują po gzymsie przy swoim gnieździe. Młode ptaki coraz częściej będę próbować lotów na krótkich dystansach, między dachami sąsiednich budynków. Gdy będą w pełni gotowe, na stałe opuszczą gniazdo".

Pustułki to drapieżniki z rodziny sokołowatych. Niewielkie: o długości do 37 cm, wadze niewiele ponad 200 gram, a rozpiętości skrzydeł do 78 cm. Objęte ścisłą ochroną gatunkową. Coraz ich mniej - w Polsce występuje około 3 tysięcy par pustułek. Właśnie jedna z nich rezyduje w szczecińskim magistracie.

Ptaki tego gatunku żyją do 15 lat. Wszystko wskazuje więc na to, że na szczecińskim urzędzie gniazduje kolejne pokolenie tych ptaków. Pisklęta w gnieździe często pozostają same. Oboje rodzice polują, by zdobyć im pokarm (głównie gryzonie i mniejsze ptaki). Pozostaną pod ich opieką maksymalnie do 35 dnia życia. Teraz są w fazie tzw. podlotów. Zatem wkroczyły w etap nauki fruwania. Potem ruszą ku Afryce, a ich rodzice - na południe Europy. ©℗

(an)

Fot. UM Szczecin

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stefan
2018-08-06 00:16:51
A ciekawe czy rowniez posprzataja po sobie... nim odleca do tej Afryki - by atakowac i tam co niektore "male byki" ?????
Stefania
2018-08-05 13:45:12
Fajnie zobaczyć pustułki w kamerze. A kolor urzędu moim zdaniem bardzo ładny!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA