Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Młode pustułki na urzędzie czyli ptasi Big Brother

Data publikacji: 02 lipca 2018 r. 16:39
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:14
Młode pustułki na urzędzie czyli ptasi Big Brother
 

Cała ich rodzina żyje w szczecińskim magistracie. Nie mogą więc liczyć na prywatność. Z ich lokum jest prowadzony przekaz online 24 godziny na dobę. Oko kamery - tego swoistego Big Brothera - właśnie dostrzegło nowe: trzy żarłoczne i nieopierzone młode.

Centrum Informacji Miasta donosi: „Powiększyła się rodzina pustułek, która od lat zakłada gniazdo we wnęce muru Urzędu Miasta. Na świat przyszły właśnie trzy pisklęta".

Adres pl. Armii Krajowej 1 pustułki mają za tymczasowy. Czyli na czas lęgu. Nie było widać, kiedy i ile jaj w tym sezonie lęgowym się pojawiło w magistrackim gnieździe. Bowiem kamera jest umieszczona nie w zagłębieniu muru, jakim te sokołowate zawładnęły lata temu, ale w pewnym oddaleniu od niego. Ptaki tego gatunku składają od 3 do 7 jaj. Teraz - czyli po około 30 dniach wysiadywania - w gnieździe można już dostrzec młode.

Z przekazu online wynika, że jest ich co najmniej trójka. Wciąż nieopierzonych, ale za to żwawo domagających się jedzenia drapieżnych pisklaków.

- Najwięcej czasu z młodymi spędza samica, samiec głównie poluje i pilnuje bezpieczeństwa - przekazuje Centrum Informacji Miasta.

Matki z młodymi siedzą w gnieździe tylko do 10 dnia ich życia. Potem ruszają na łowy. Opiekę nad młodymi sprawują oboje rodzice, chyba że tatuś - jak się zdarza nawet w tych generalnie monogamicznych związkach pustułek - ma na boku drugą rodzinę.

W przekazie online ze szczecińskiego magistratu przez kolejnych 35 dni będzie można obserwować postępy młodych. Czyli jak się opierzają i rosną jak na drożdżach, w gnieździe przepychają i prostują skrzydła, a już jako podloty biegają po gzymsie, skąd - nienasycone - nawołują rodziców na kolejne karmienie. Będzie można również podziwiać wytrwałość, z jaką dorosłe polują, aby potomstwu dostarczyć przysmaki: głównie gryzonie i mniejsze ptaki.

Potem każde z pokoleń ruszy w swoją stronę. Aby zimę przetrwać w bardziej im sprzyjającym ciepłym klimacie. Młode ku Afryce, a ich rodzice na południe Europy.

(an)

Fot. Stanisław Bąbolewski

Na zdjęciu: Jeżeli jeszcze tego nie widzieliście, to zaglądajcie: http://www.szczecin.pl/chapter_59325.asp
Życie rodzinne pustułek, które gniazdują na wewnętrznym dziedzińcu szczecińskiego magistratu. Pasjonujący przekaz online 24 godziny na dobę.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

interpunkcja
2018-07-02 19:31:54
Przed czyli przecinek ma być.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA