poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Młode pustułki na urzędzie czyli ptasi Big Brother

Młode pustułki na urzędzie czyli ptasi Big Brother

Młode pustułki na urzędzie czyli ptasi Big Brother
Data publikacji: 2018-07-02 16:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:14
Wywietleń: 1693 336567

Cała ich rodzina żyje w szczecińskim magistracie. Nie mogą więc liczyć na prywatność. Z ich lokum jest prowadzony przekaz online 24 godziny na dobę. Oko kamery - tego swoistego Big Brothera - właśnie dostrzegło nowe: trzy żarłoczne i nieopierzone młode.

Centrum Informacji Miasta donosi: „Powiększyła się rodzina pustułek, która od lat zakłada gniazdo we wnęce muru Urzędu Miasta. Na świat przyszły właśnie trzy pisklęta".

Adres pl. Armii Krajowej 1 pustułki mają za tymczasowy. Czyli na czas lęgu. Nie było widać, kiedy i ile jaj w tym sezonie lęgowym się pojawiło w magistrackim gnieździe. Bowiem kamera jest umieszczona nie w zagłębieniu muru, jakim te sokołowate zawładnęły lata temu, ale w pewnym oddaleniu od niego. Ptaki tego gatunku składają od 3 do 7 jaj. Teraz - czyli po około 30 dniach wysiadywania - w gnieździe można już dostrzec młode.

Z przekazu online wynika, że jest ich co najmniej trójka. Wciąż nieopierzonych, ale za to żwawo domagających się jedzenia drapieżnych pisklaków.

- Najwięcej czasu z młodymi spędza samica, samiec głównie poluje i pilnuje bezpieczeństwa - przekazuje Centrum Informacji Miasta.

Matki z młodymi siedzą w gnieździe tylko do 10 dnia ich życia. Potem ruszają na łowy. Opiekę nad młodymi sprawują oboje rodzice, chyba że tatuś - jak się zdarza nawet w tych generalnie monogamicznych związkach pustułek - ma na boku drugą rodzinę.

W przekazie online ze szczecińskiego magistratu przez kolejnych 35 dni będzie można obserwować postępy młodych. Czyli jak się opierzają i rosną jak na drożdżach, w gnieździe przepychają i prostują skrzydła, a już jako podloty biegają po gzymsie, skąd - nienasycone - nawołują rodziców na kolejne karmienie. Będzie można również podziwiać wytrwałość, z jaką dorosłe polują, aby potomstwu dostarczyć przysmaki: głównie gryzonie i mniejsze ptaki.

Potem każde z pokoleń ruszy w swoją stronę. Aby zimę przetrwać w bardziej im sprzyjającym ciepłym klimacie. Młode ku Afryce, a ich rodzice na południe Europy.

(an)

Fot. Stanisław Bąbolewski

Na zdjęciu: Jeżeli jeszcze tego nie widzieliście, to zaglądajcie: http://www.szczecin.pl/chapter_59325.asp
Życie rodzinne pustułek, które gniazdują na wewnętrznym dziedzińcu szczecińskiego magistratu. Pasjonujący przekaz online 24 godziny na dobę.

Młode pustułki na urzędzie czyli ptasi Big Brother Młode pustułki na urzędzie czyli ptasi Big Brother

Komentarze

interpunkcja
Przed czyli przecinek ma być.
2018-07-02 19:31:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie