niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > STOP zabijaniu jerzyków!

STOP zabijaniu jerzyków!

STOP zabijaniu jerzyków!
Data publikacji: 2018-07-20 19:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-25 12:37
Wywietleń: 1158 339412

Cztery dni po tym, jak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wystąpiła do nadzoru budowlanego o natychmiastowe wstrzymanie termomodernizacji oraz o rozebranie rusztowań przez inwestora, także aktywiści Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina oraz inicjatywy Nowy Szczecin publicznie stanęli w obronie jerzyków oraz ich lęgów, zagrożonych pracami na elewacji budynku przy ul. Boguchwały 8.

Jerzyki to ptaki pod ścisłą ochroną. Są sojusznikami ludzi w zwalczaniu plag szkodników także komarów. Jednak nie zawsze są traktowane z należną wzajemnością. W miastach radykalnie ogranicza się ich siedliska. Nawet są niszczone lęgi. Na skutek mniej lub bardziej świadomych działań, a na pewno za sprawą termomodernizacji.

- Generalnie, prace termomodernizacyjne powinno się wykonywać poza okresem lęgowym ptaków. Jednakże, jeżeli z pewnych względów mają one być prowadzone w tym okresie, musi być wcześniej wykonana ekspertyza ornitologiczna, a budynek sprawdzony, czy nie bytują w nim zwierzęta. Na zniszczenie siedlisk musi być wydana zgoda RDOŚ, jednakże nie uzyska się jej, kiedy są tam młode, bo byłoby to jednoznaczne ze zgodą na ich zabicie - przekonują aktywiści Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina (SSOZS), którzy w piątek (20 bm.) apelowali: „Powiedźmy nie zabijaniu jerzyków i innych ptaków - one same nie mogą się bronić!"

Kanwą dla protestu stały się prace budowlane prowadzone przy ul. Boguchwały 8.

- Trwa tu termomodernizacja. Tylna ściana budynku już została ocieplona. Wspólnota mieszkaniowa pewnie liczyła na to, iż uda się w sposób przez nikogo nie zauważony prace prowadzić dalej - przekazywali aktywiści SSOZ. - Choć w otworach elewacji frontowej, pod okapem dachu, swoje gniazda mają jerzyki. Jest ustawione rusztowanie, przez które młode pisklęta zostały odcięte od rodziców, a zatem od pożywienia. Jeżeli prace będą kontynuowane i zostaną doprowadzone do końca, młode z całą pewnością zginą. Umrą z głodu. Już jeden z pracowników zakleił otwory pianką. To znęcanie się i zabijanie ze szczególnym okrucieństwem, które jest niezgodne z prawem i podlega pod kodeks karny! Kto wie, ile z piskląt już straciło życie?

Jeden ze szczecińskich ornitologów dostrzegł problem już w miniony poniedziałek (16 bm.). I tego samego dnia o nim powiadomił szczeciński Regionalną Dyrekcję ochrony Środowiska (RDOŚ) w Szczecinie. Ta natychmiast wystąpiła Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie o wydanie nakazu wstrzymania prac termomodernizacyjnych oraz rozebranie rusztowania.

- Jeżeli po tym wystąpieniu prace były kontynuowane, to była samowola. Jeżeli inwestor nie zastosował się do nakazu, to złamał prawo i czeka go odpowiedzialność karna - twierdzi Anna Ołów-Wachowicz, rzecznik prasowa RDOŚ.

O czym we wniosku do RDOŚ przypomniał również Igor Podeszwik z inicjatywy Nowy Szczecin. Ale rusztowania jeszcze w piątek stały, więc…

- Jesteśmy świadkami kompletnej ignorancji w stosunku do przyrody i zwierząt ze strony części inwestorów oraz zarządców nieruchomości w Szczecinie. Oraz braku odpowiedniej reakcji ze strony organów, powołanych do stania na straży przestrzegania prawa i szybkiego reagowania. Nie zgadzamy się na to! - przekazywali aktywiści SSOZS. - Niestety, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie wydał nakazu rozbiórki rusztowań. Twierdząc, że może to zrobić jedynie po otrzymaniu odpowiedniego pisma z RDOŚ. Bezwład i inercja biurokracji trwa. Natomiast jerzyki… to szczególny gatunek ptaków, potrzebujący przestrzeni, minimum 5 metrów od dołu, aby tzw. wlotem typu kominowego dolecieć do gniazda i nakarmić młode.

Gdy rusztowania stoją, na dodatek zabezpieczone siatką, to oznacza wyrok na młode jerzyki - w gniazdach przy ul. Boguchwały 8 nie przeżyją.

- Takie sytuacje wciąż się powtarzają. Powiedźmy nie zabijaniu jerzyków i innych ptaków - one same nie mogą się bronić! - powtarzali aktywiści Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina nie tylko podczas piątkowego protestu.

Arleta NALEWAJKO

Fot. SSOZS/ Marek KLASA

 

STOP zabijaniu jerzyków!

Komentarze

wróg sadystów
Dlaczego nikt nie zawiadomił policji i prokuratury? Dlaczego aktywiści sami nie zaczęli rozbierać rusztowań? A może by tak kontakt z TVN albo Polsat?
2018-07-25 12:34:57
Yak2k
Ludzie sami tylko robią sobie krzywdę. Najpierw pozbywają sie jeżyków a później narzekają na plagę komarów. To jedne z bardziej pożytecznych ptaków. Znowu gołebie które sa zagrożęniem epidemiologicznym są dokarmiane - bezsens.
2018-07-21 16:57:12
x
Stop ptakom zamieszkującym nad ostatnim piętrem. hałasują tylko od samego rana. jak ktoś chce je chronić to niech przygarnie. Wkurza mnie, że od samego rana dzień w dzień słyszę jazgot ptaków. Spóldzielnia nic nie robi w tej kwestii Pozdrawiam
2018-07-21 12:55:40
qq
Wyburzyć budeynek
2018-07-21 12:41:36
nelcia
Na Boguchwały bytują również nietoperze. Swego czasu ścinali drzewa od strony podwórka z gniazdami srok. Ta wspólnota za nic ma ochronę przyrody.
2018-07-21 10:42:07
dzik
@kaban - czep się swojej lochy! chrum!
2018-07-21 08:42:15
wert
Bicie piany. Podać firmę wykonującą remont, kierownika budowy, kto wydał pozwolenie??? Tak, to tylko bicie piany.
2018-07-21 05:47:42
kaban
co z dzikami biegającymi po mieście?
2018-07-20 22:23:39
Kol
Co ze stawem przy Królewskiego? Gniazda łysek, kaczek i nalot Modehpolmo w okresie lęgowym
2018-07-20 19:53:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy