Wtorek, 28 maja 2024 r. 
REKLAMA

Powrót „Pana Ptaka” do szczecińskiego magistratu

Data publikacji: 02 czerwca 2018 r. 10:31
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:12
Powrót „Pana Ptaka” do szczecińskiego magistratu
Pustułki w gnieździe, czyli we wnęce muru gmachu szczecińskiego magistratu, dopiero - jak widać - się moszczą. W Szczecinie przekaz online - czyli Big Brother wśród piór - idzie w świat również z gniazd jerzyków, przy ul. Szafera - transmisję prowadzi Fundacja „Ratujmy Ptaki". Fot. UM Szczecin/kadr z kamery  

Szczeciński magistrat od lat gości nietypowych letników. Jego rezydentami są pustułki zwyczajne. Wiją gniazdo w zagłębieniu muru na trzecim piętrze, od strony wewnętrznego dziedzińca. W tym roku - jak w ubiegłym - pod czujnym okiem kamery, czyli w przekazie online 24 godziny na dobę i w świat!

Do tej pory głównie manifestowały swój powrót. Przesiadując na dachu i kominie, a też odstraszając gołębie, które poza okresem gniazdowania pustułek mają urząd we własnej i niemal wyłącznej strefie wpływów. Jednak teraz para drapieżników z rodziny sokołowatych zaczęła na dobre mościć gniazdo. Co już można podglądać przy pomocy kamery ustawionej na ich prywatne „M".

Pustułki są niewielkie: mają do 37 cm długości, do 78 cm rozpiętości skrzydeł, a ważą niewiele ponad 200 gramów. Szacuje się, że w Polsce występuje około 3 tysięcy ich par. Niewiele, stąd ich ścisła ochrona gatunkowa. Tych z oka kamery szczególna, skoro rezydują w szczecińskim magistracie.

Adres pl. Armii Krajowej 1 pustułki mają za tymczasowy. Czyli na czas lęgu. W przekazie online nie dostrzeżemy ich jaj, bo kamera została umieszczona nie w gnieździe, ale w pewnym dystansie od niego. Za to zobaczymy, jak pisklętami - przez kolejnych 35 dni - opiekują się ich rodzice. Polują oboje, często młode pozostawiając same, aby zdobyć dla nich przysmaki: głównie gryzonie i mniejsze ptaki. Będziemy więc mogli - jak przed rokiem - obserwować, jak maluchy się opierzają i rosną niczym na drożdżach, w gnieździe prostują skrzydła, a już jako podloty biegają po gzymsie i nienasycone nawołują rodziców na kolejne karmienie.

Będziemy tak mogli podglądać niezwykły obraz szczecińskiej i rodzinnej - choć wciąż dzikiej - natury, aż… młode ruszą ku Afryce, a ich rodzice na południe Europy. Czyli zapowiada się ekscytujący Big Brother wśród piór trwający przynajmniej do połowy sierpnia. Obraz z kamery można śledzić na stronie: www.szczecin.pl/chapter_59325.asp .

(an)

Na zdjęciu: Pustułki w gnieździe, czyli we wnęce muru gmachu szczecińskiego magistratu, dopiero - jak widać - się moszczą. W Szczecinie przekaz online - czyli Big Brother wśród piór - idzie w świat również z gniazd jerzyków, przy ul. Szafera - transmisję prowadzi Fundacja „Ratujmy Ptaki".

Fot. UM Szczecin/kadr z kamery

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marek
2018-06-03 06:23:38
Uff. Już myslalem, że pozagrobowa zemsta najbardziej nieudacznego z prezydentów naszego miasta. No może poza fizycznym destruktorem substancji miejskiej bezpośrednio po wojnie.
awe
2018-06-02 12:33:37
Niezła kamera jak obraz zmienia się co 30sekund. WSTYD!!!
No,wreszcie ...
2018-06-02 11:30:40
...szczecinskie pi.er.dzistołki maja zajęcie...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA