środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Oszukują na koronawirusa!

Oszukują na koronawirusa!

Oszukują na koronawirusa!
Data publikacji: 2020-08-06 17:06
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-09 15:20
Wywietleń: 1358 468371

Do seniorki ze szczecińskiego Pogodna zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Powiedział, że jej córka w ciężkim stanie przebywa w szpitalu, ma koronawirusa. Pilnie jest potrzebna szczepionka z USA, która kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kobieta uwierzyła oszustom.

Do oszustwa metodą „na koronawirusa” doszło minionej środy. Jak mówi policja, jest to modyfikacja oszustwa stosowanego już przez przestępców - starsze osoby wprowadzane były w błąd co do tożsamości rozmówcy telefonicznego i utrzymywane w przeświadczeniu, że dzwoni do nich funkcjonariusz służb państwowych.

- Tym razem przestępcy wykorzystali troskę seniorów o los ich najbliższych wmawiając, że potrzebne są pieniądze na leczenie zakażenia koronawirusem - mówi mł. asp Ewelina Gryszpan z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Oszust zadzwonił do starszej kobiety na telefon stacjonarny. Poinformował, że jej córka znajduje się w szpitalu z powodu koronawirusa, jest umierająca. Pilnie potrzebna jest szczepionka sprowadzona z USA, która pomoże w walce z chorobą. Potrzeba na nią kilkudziesięciu tysięcy złotych.

- Kobieta utrzymywana w przekonaniu, że lek może uratować życie jej dziecka, zdecydowała się ostatecznie przekazać pieniądze, po które przysłany został nieznany mężczyzna - relacjonuje Ewelina Gryszpan. - Przekazała tyle, ile miała - kilka tysięcy złotych. Po utracie oszczędności zorientowała się, że została oszukana.

Mimo ciągłych apeli i ostrzeżeń, seniorzy wciąż dają się zwodzić przestępcom. A ci wciąż modyfikują metody działania. Pamiętajmy, policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Nigdy w takich sytuacjach nie przekazujmy pieniędzy, nie podpisujmy dokumentów, nie zakładajmy kont w banku i nie przekazujmy nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych działań. Najlepiej zadzwonić do innego członka rodziny i upewnić się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje. O każdym telefonie od oszustów informujmy policję.

(gan)

Pamiętajmy, policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem

 

Oszukują na koronawirusa!

Komentarze

Oo
A tak mówią w telewizji o tym wszystkim ze nie ma szczepionki narazie oglądają Lisowska telewizję i nie wiedzą ach ci seniorzy szkoda ale głupi traci
2020-08-06 18:17:25

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie