Czego nie powiedział w miniony czwartek radnym Szczecina z komisji komunalnej o oznakowaniu Strefy Płatnego Parkowania prezes komunalnej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne, która zarządzą tą strefą, tego w poniedziałek dowiedzieli się dziennikarze. W magistracie podczas specjalnie na ten temat zwołanego prasowego briefingu. I usłyszeli od urzędników, że zastosowanie oznakowania poziomego w całej SPP oznaczałoby likwidację do 20 proc. z istniejących w niej teraz miejsc płatnego postoju.
Służby miejskie wymalują białe linie tylko tam, gdzie nie będzie to skutkować ograniczeniem możliwości parkowania. I - jak zaznaczył Marcin Charęza, kierownik referatu ds. organizacji ruchu w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM - do standardów wynikających z rozporządzenia ministra infrastruktury z 3 lipca 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 220 poz. 2181 z późn. zm.), które m.in. określa wymogi techniczne związane z oznaczeniem miejsc dla postoju pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, dostosowanych ma być ok. 750-800, czyli w tylu miejscach oznakowanie poziome zostanie wykonane w najbliższym możliwym terminie, tj. do czerwca-lipca 2017 roku.
Jak podkreślił M. Charęza, prawo nie nakłada na zarządzającego ruchem w gminie obowiązku podwójnego oznakowania miejsc postojowych. Raport, jaki urzędnicy magistratu przedstawili dziennikarzom, wyjaśnia już na wstępie, czy oznakowanie poziome miejsc postojowych w SPP jest wymagane prawem, a tym samym, czy warunkuje legalne pobieranie opłat za korzystanie z SPP.
Przypomnijmy, że zwolennicy tezy o nielegalności poboru opłat za postój w miejscach niewytyczonych białymi liniami na jezdniach, chodnikach i krawężnikach powołują się na wspomniane rozporządzenie ministra infrastruktury z 3 lipca 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 220 poz. 2181 z późn. zm.), które m.in. określa wymogi techniczne związane z oznaczeniem miejsc dla postoju pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania. Przywołują także orzeczenia sądów w tej sprawie.©℗
Mirosław WINCONEK
Zdjęcia i filmy: Mirosław WINCONEK
Więcej we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 8.11.2016 r.