Niedziela 17 października 2021r. 
REKLAMA

Olej na karuzeli podatkowej. STIR-em w nieuczciwych przedsiębiorców

Data publikacji: 2020-01-22 16:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-22 16:17
Olej na karuzeli podatkowej. STIR-em w nieuczciwych przedsiębiorców
 

Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie ujawnili nieuczciwych przedsiębiorców dokonujących fikcyjnego obrotu olejem roślinnym z udziałem "znikających podatników". Biorący w nim udział narazili skarb państwa na wielomilionowe straty. 

Pracownicy ZUCS w Szczecinie, we współpracy z komórką Szefa KAS ds. STIR ((System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, służący do przetwarzania danych przekazywanych przez banki i SKOK-i w celu ustalania wskaźnika ryzyka wykorzystania sektora bankowego do dokonania wyłudzeń skarbowych) w Ministerstwie Finansów, zidentyfikowali grupę podmiotów, które nabywały oleje roślinne na dużą skalę, wykorzystując łańcuchy transakcji z udziałem tzw. znikających podatników i unikając zapłaty VAT.

Ponad 30 pracowników i funkcjonariuszy ZUCS przeszukało wiele lokalizacji w województwach małopolskim i śląskim, w tym miejsce przeładunku i deklarowanego „przetwarzania” towaru. Zajęli obszerną dokumentację finansowo-księgową, która jest analizowana w śledztwie i kontroli celno-skarbowej, a także komputery.

Zebrany przez Krajową Administrację Skarbową materiał dowodowy wskazuje, że firmy biorące udział w fikcyjnym obrocie olejami roślinnymi naraziły Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Wartość obrotu w ramach transakcji łańcuchowych, podczas zaledwie pięciu miesięcy, wyniosła 31 mln zł.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej w ramach procedury STIR  zablokował konta  przedsiębiorcy uczestniczącego w karuzeli podatkowej. Na rzecz skarbu państwa zabezpieczono na nich 1,4 mln zł. Naczelnik ZUCS wszczął wobec podmiotu kontrolę celno-skarbową. Przybliżona kwota uszczuplonych zobowiązań w VAT wynosi ok. 5 mln zł.

Zatrzymany sprzęt i dokumentacje przekazano do Działu Dochodzeniowo-Śledczego ZUCS w Szczecinie, gdzie będzie prowadzone postępowanie karne skarbowe nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie. 

(ip)

Fot. ZUCS

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ