czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Olej na karuzeli podatkowej. STIR-em w nieuczciwych przedsiębiorców

Olej na karuzeli podatkowej. STIR-em w nieuczciwych przedsiębiorców

Olej na karuzeli podatkowej. STIR-em w nieuczciwych przedsiębiorców
Data publikacji: 2020-01-22 16:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-22 16:17
Wywietleń: 973 439189

Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie ujawnili nieuczciwych przedsiębiorców dokonujących fikcyjnego obrotu olejem roślinnym z udziałem "znikających podatników". Biorący w nim udział narazili skarb państwa na wielomilionowe straty. 

Pracownicy ZUCS w Szczecinie, we współpracy z komórką Szefa KAS ds. STIR ((System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, służący do przetwarzania danych przekazywanych przez banki i SKOK-i w celu ustalania wskaźnika ryzyka wykorzystania sektora bankowego do dokonania wyłudzeń skarbowych) w Ministerstwie Finansów, zidentyfikowali grupę podmiotów, które nabywały oleje roślinne na dużą skalę, wykorzystując łańcuchy transakcji z udziałem tzw. znikających podatników i unikając zapłaty VAT.

Ponad 30 pracowników i funkcjonariuszy ZUCS przeszukało wiele lokalizacji w województwach małopolskim i śląskim, w tym miejsce przeładunku i deklarowanego „przetwarzania” towaru. Zajęli obszerną dokumentację finansowo-księgową, która jest analizowana w śledztwie i kontroli celno-skarbowej, a także komputery.

Zebrany przez Krajową Administrację Skarbową materiał dowodowy wskazuje, że firmy biorące udział w fikcyjnym obrocie olejami roślinnymi naraziły Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Wartość obrotu w ramach transakcji łańcuchowych, podczas zaledwie pięciu miesięcy, wyniosła 31 mln zł.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej w ramach procedury STIR  zablokował konta  przedsiębiorcy uczestniczącego w karuzeli podatkowej. Na rzecz skarbu państwa zabezpieczono na nich 1,4 mln zł. Naczelnik ZUCS wszczął wobec podmiotu kontrolę celno-skarbową. Przybliżona kwota uszczuplonych zobowiązań w VAT wynosi ok. 5 mln zł.

Zatrzymany sprzęt i dokumentacje przekazano do Działu Dochodzeniowo-Śledczego ZUCS w Szczecinie, gdzie będzie prowadzone postępowanie karne skarbowe nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie. 

(ip)

Fot. ZUCS

 

 

Olej na karuzeli podatkowej. STIR-em w nieuczciwych przedsiębiorców Olej na karuzeli podatkowej. STIR-em w nieuczciwych przedsiębiorców Olej na karuzeli podatkowej. STIR-em w nieuczciwych przedsiębiorców

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie