piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Kraj > Zatrzymani podejrzani o „zbrodnię vatowską” na blisko 1,7 mld zł

Zatrzymani podejrzani o „zbrodnię vatowską” na blisko 1,7 mld zł

Zatrzymani podejrzani o „zbrodnię vatowską” na blisko 1,7 mld zł
Data publikacji: 2020-01-16 18:26
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-18 16:11
Wywietleń: 594 438298

Funkcjonariusze KAS z Olsztyna wspólnie z policjantami CBŚP przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymano 5 osób, a jedną doprowadzono z Aresztu Śledczego. Osoby te są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie wystawiali fikcyjne faktury w obrocie paliwami płynnymi, na łączną kwotę prawie 1,7 mld zł, czyli tzw. zbrodnię vatowską. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Czynności są związane ze śledztwem prowadzonym przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która miała na celu popełnianie przestępstw karnych i karnoskarbowych dotyczących wystawiania fikcyjnych faktur VAT dokumentujących sprzedaż oleju napędowego.

Wystawiali fikcyjne faktury VAT

Z ustaleń śledczych wynika, że wystawiono ponad 1700 nierzetelnych faktur VAT przez podmioty gospodarcze działające w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które prawdopodobnie powołane zostały do realizacji celów zorganizowanej grupy. Fikcyjne faktury VAT wystawiono na łączną kwotę blisko 1,7 mld zł, od których podatek VAT przekraczał ponad 316 milionów złotych.

Faktury poświadczały nieprawdę w zakresie prawa nabywców wskazanych na fakturach do obniżenia podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub też zwrotu podatku naliczonego. Według śledczych grupa mogła działać od stycznia 2015 roku do sierpnia 2019 roku w Warszawie, Katowicach, Kielcach oraz w innych miejscowościach na terenie Polski. Jej członkowie wykorzystywali rachunki bankowe, które prowadzone były na rzecz spółek poprzez wpłacanie, wypłacanie oraz przekazywanie środków płatniczych w łącznej kwocie ponad 22 mln zł stanowiących znaczną korzyść majątkową.

Zatrzymani z zarzutami zbrodni vatowskiej

Na początku tygodnia funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie zatrzymali 5 osób, a jedną doprowadzili do prokuratury z Aresztu Śledczego. Podczas akcji przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm, a także biura rachunkowe, zabezpieczając dokumentację, sprzęt komputerowy oraz nośniki danych. Zabezpieczone rzeczy poddawane są dokładnej analizie. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono również gotówkę w różnej walucie. Śledczy ustalają faktyczny majątek należący do podejrzanych.

Zatrzymanym w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jedna osoba jest podejrzana o kierowanie nią. Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej (art. 271a par. 1 kodeksu karnego oraz z art. 277a par. 1 kodeksu karnego). Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

(a)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie