Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Zakręcili karuzelą podatkową na 8 milionów

Data publikacji: 28 stycznia 2019 r. 16:23
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:31
Zakręcili karuzelą podatkową na 8 milionów
 

Budżet państwa mógł stracić ponad 8 mln zł przez działania „karuzeli podatkowej” z półproduktem na bazie oleju roślinnego. Nielegalny proceder wykrył Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy we współpracy z Departamentem Nadzoru nad Kontrolami Ministerstwa Finansów.

W transakcjach mających na celu wyłudzanie VAT uczestniczyło 5 firm krajowych z województwa zachodniopomorskiego i mazowieckiego, które pełniły role brokerów, buforów i "znikających podatników", oraz podmiot zagraniczny będący spółką wiodącą

Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie we współpracy z Departamentem Nadzoru nad Kontrolami zidentyfikowali „karuzelę podatkową” zajmującą się fikcyjną sprzedażą półproduktu na bazie oleju roślinnego. W transakcjach tych jako broker, tj. podmiot czerpiący zysk, występowała firma z woj. zachodniopomorskiego. Oleje były nabywane ze Słowacji i Niemiec za pośrednictwem „znikających podatników” kierowanych przez figurantów. W jednym z przypadków prezesem spółki, która nabyła oleje o wartości niemalże 23 milionów zł, była osoba zmarła.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeszukali siedzibę firmy oraz mieszkania  podmiotów objętych śledztwem i zabezpieczyli materiał dowodowy w sprawie. Działania prowadzone były m.in. w Szczecinie i okolicach oraz Warszawie. Zajęto obszerną dokumentację finansowo - księgową, co pozwoli na dalsze analizy mechanizmów procederu. Naczelnik ZUCS w Szczecinie wszczął wobec podmiotu kontrolę celno-skarbową.

Zebrany przez KAS materiał dowodowy, wskazuje, że podmioty biorące udział w fikcyjnym obrocie olejem naraziły skarb państwa na straty w kwocie co najmniej 8 mln zł. Wartość obrotu w karuzeli podatkowej to ponad 36 milionów zł.

Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie. Sprawę  prowadzi ZUCS w Szczecinie.

(mag)

Fot. Shutterstock/bleakstar

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Budzęt (nie) stracił
2019-01-29 09:53:29
Za PO było dokładnie tak samo jak teraz za PiS. Nic nie zabezpieczono i pieniędzy już nikt nie zobaczy
Edmund
2019-01-29 08:52:09
Budźet nie stracił bo złodziej najlepiej wie jak się kradnie i w związku z tym wie jak złapać konkurencyjnego złodzieja
Budżet nie stracił
2019-01-28 21:52:43
bo PiS inaczej niż PO postępuje ze złodziejami.
?
2019-01-28 16:43:35
"mógł stracić"

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA