Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Odpady nie wjadą do Polski

Data publikacji: 30 października 2019 r. 21:56
Ostatnia aktualizacja: 31 października 2019 r. 19:30
Odpady nie wjadą do Polski
 

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie udaremnili przywóz z Norwegii do Polski ponad 48 ton odpadów. Był to lignosulfonian wapnia, który zgłaszający deklarował jako plastyfikator do betonu lub pelletu. Importer planował przywóz tego produktu blisko 70 pojazdami.

Podczas analizy przesłanego zgłoszenia celnego uwagę funkcjonariuszy zwróciła niska wartość towaru oraz załączone do zgłoszenia dokumenty. Zwrócono się zatem do  Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie o przeprowadzenie oceny przywożonego towaru.

- WIOŚ stwierdził, że przywożony towar jest klasyfikowany jako odpad zielony - informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie. - Zauważył również, że odbiorca towaru jest podmiotem nieuprawnionym, a dodatkowo sposób przetwarzania określony w dokumentach, jako utylizacja termiczna, jest sposobem zabronionym. Tym samym, przemieszczenie tego towaru należy określić jako nielegalny, transgraniczny przywóz odpadów.

Do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie skierowano zatem informację o nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniu odpadów, w celu prowadzenia postępowania dotyczącego powrotu odpadów do Norwegii.

- Jest to drugie tak duże zatrzymanie odpadów przez zachodniopomorską Krajową Administrację Skarbową w ostatnim czasie - dodaje Małgorzata Brzoza. - W połowie października uniemożliwiono przywóz drogą morską 2335 ton zrębek drewnianych, które również w ocenie WIOŚ okazały się odpadem.

(g)

Fot. ZUCS

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Dan
2019-10-31 19:08:21
Tylko jeśli jest to czyste drewno a nie drewno z farba olejną zawierającą najczęściej tlenki ołowiu (jako pigment, wypełniacz i tzw sykatywy). W wypadku tego konkretnego transportu mówimy o odpadzie z sulfonowania pulpy celulozowej (drzewnej) - i tak jednym z zastosowań tego materiału jest bycie plastyfikatorem do betonu.
Przyszłośc mówi
2019-10-31 13:50:45
Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie zainteresowali się przesyłką carboneum w ładowni statku zacumowanego na redzie portu w Świnoujściu. Uwagę funkcjonariuszy zwróciły dokumenty załączone do zgłoszenia. Zwrócono się zatem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie o przeprowadzenie oceny przywożonego towaru. WIOŚ stwierdził, że przywożony towar jest klasyfikowany jako odpad niegdyś zielony, a dodatkowo sposób przetwarzania określony w dokumentach, jako utylizacja termiczna, jest sposobem zabronionym. Tym samym, przemieszczenie tego towaru należy określić jako nielegalny, transgraniczny przywóz odpadów.
Dan
2019-10-31 09:32:02
Czy zrebki drewniane nie sluza do produkcji pelletu czy brykietu? Jezeli tak, to nie moze byc mowy o odpadzie!!!!
Pablo E.
2019-10-31 09:31:30
A co na to opozycja?! Pewnie znowu będą piali że odwracamy się od europy i powinniśmy to przyjąć nawet dla świętego spokoju...
Brawo U. S.C.
2019-10-30 23:32:41
I nie robic z Polski... Smietnika wraz z zanieczyszczeniem Srodowiska ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA