Niedziela 17 października 2021r. 
REKLAMA

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Data publikacji: 2018-01-26 14:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:01
Ogólnopolski Dzień Transplantacji
 
– W zeszłym roku w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie przeszczepiono 83 wątroby, 54 nerki i 16 płuc. To zdecydowanie więcej, niż rok wcześniej. Taki wynik był możliwy dzięki doskonałej współpracy specjalistów naszego szpitala, jak i koordynacji działań – podkreśla Natalia Andruczyk, rzecznik prasowy SPWSZ w Szczecinie. Pretekstem do tych podsumowań jest obchodzony w piątek (26 stycznia) Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie zakończył 2017 rok z kolejnymi rekordami pod względem liczby wykonanych przeszczepów oraz pionierskich zabiegów w tej dziedzinie.

– Nadchodzące miesiące to kolejne wyzwania i cele. Specjaliści przygotowują się m.in. do przeszczepu wielonarządowego: wątroby, płuc oraz nerek – zapowiada rzeczniczka szpitala. Przypomina, że konsolidacja szpitali w Zdunowie i przy ul. Arkońskiej dała możliwość zacieśnienia współpracy pomiędzy chirurgami i torakochirurgami.

– We wrześniu Szpital Wojewódzki będzie także gospodarzem Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego pn. „Przeszczepienia wielonarządowe”. Do Szczecina zjadą wówczas najlepsi transplantolodzy z Polski i Europy – dodaje N. Andruczyk.

W ubiegłym roku chirurdzy ze szczecińskiego szpitala wzięli udział w pierwszym w Polsce przeszczepieniu krzyżowym. Wykonano je jednocześnie w dwóch oddalonych miejscach.

– Pan Adam, nasz pacjent, od wielu lat cierpiał na przewlekłą chorobę nerek, poddawany był hemodializom. Swoją nerkę chciała mu oddać jego żona. Niestety ze względu m. in. na niezgodność grupy krwi nie było to możliwe – przypomina powód takiego przeszczepu rzeczniczka SPWSZ. – Dzięki współpracy Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie ze Szpitalem Dzieciątka Jezus w Warszawie, udało się znaleźć parę, która była w podobnej sytuacji – dodaje Natalia Andruczyk.

Po szczegółowych badaniach w grudniu 2016 roku okazało się, że mogą oni krzyżowo być dla siebie dawcami nerek (pacjentka ze Szczecina była dawcą dla pacjentki z Warszawy, natomiast pacjent z Warszawy był dawcą dla pacjenta ze Szczecina). 

– Koordynatorzy skorelowali działania zespołów transplantacyjnych tak, aby skrócić czas od pobrania do przeszczepienia do minimum. Mniej więcej w tym czasie pobrano nerkę od pacjentki w Szczecinie oraz od pacjenta w Warszawie. Narządy zostały przetransportowane samolotem rejsowym na trasie Warszawa – Goleniów – Warszawa. Łącznie zajęło to około 6 godzin – opisuje akcję transplantacyjną rzeczniczka.

Torakochirurdzy Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej PUM naszego szpitala jako pierwsi w Polsce przeszczepili także dolne płaty płuc dawcy w miejsce całych płuc biorcy – przypomina rzeczniczka szpitala. Nowa metoda otwiera możliwości do przeszczepiania płuc u dzieci, a także do rozwoju programu przeszczepów od żywego dawcy.

- W ubiegłym roku nasz szpital zintensyfikował także działania w kierunku zwiększenia liczby przeszczepów rodzinnych nerek. Dołączyliśmy do ministerialnego programu „Żywy dawca nerki”. Lekarze z Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek zorganizowali konferencję pn. „Przeszczepienie – nowe życie”. W czasie konferencji pacjenci rozmawiali o wszystkich aspektach związanych z przeszczepianiem nerek, począwszy od wskazań i przeciwwskazań do transplantacji, problemach kwalifikacji i możliwych rozwiązaniach, zmianach w życiu, jakie niesie przeszczepienie nerki - informuje N. Andruczyk. - Najważniejsze jest jednak to, że pacjenci którzy żyją z przeszczepioną nerką opowiedzieli o własnych doświadczeniach i przedstawili swoje historie. Konferencja to próba uaktywnienia pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek. Świadomość pacjentów odnośnie możliwości leczenia jest wciąż mała. Tymczasem w przypadku wielu pacjentów przeszczep jest najlepszym rozwiązaniem nawet na etapie, kiedy nie wymagają oni jeszcze dializ. 

(isz)

Fot. Jarosław Romacki

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ