sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Przeszczep niesie zdrowie

Przeszczep niesie zdrowie

Przeszczep niesie zdrowie
Data publikacji: 2017-05-29 18:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:23
Wywietleń: 1697 262521

To jeden z najważniejszych konkursów służących naszemu zdrowiu na przyszłość - podkreślali jego organizatorzy podczas finału Ogólnopolskiego Konkursu Transplantologicznego "Przeszczep sobie zdrowie". W poniedziałek w finale piątej edycji nagrodzono najlepszych w tej dziedzinie gimnazjalistów z całej Polski. 

- Z tysiąca osób, które brały udział w tym konkursie w ścisłym finale jest 25 najlepszych uczniów z całego kraju. Wykazali się ogromną wiedzą na temat transplantologii. Tym samym odpowiedzieli na wyzwanie cywilizacyjne - powiedziała Elżbieta Moskal, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, jednego z organizatorów konkursu, obok Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. 

Konkurs rozwija wiedzę na temat transplantologii oraz zdrowia człowieka i najnowszych osiągnięć z zakresu medycyny. Gimnazjaliści przyznają, że test finałowy składający się z 30 pytań jest bardzo trudny.

- Zaletą konkursu jest przede wszystkim wzrost świadomości młodych ludzi, jak wiele czynników, na przykład to co jemy  wpływa na nasze zdrowie - przyznał dr n. med. Krzysztof Rękawek, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Idea konkursu "Przeszczep sobie zdrowie" zrodziła się w 2011 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Stała się faktem dzięki działaniom ówczesnego dyrektora szpitala przy ul. Arkońskiej dr Mariusza Pietrzaka oraz zaangażowanych nauczycieli.

- Konkurs jest istotny, ponieważ poszerza wiedzę młodych ludzi, ale także dlatego, że obala wiele mitów na temat transplantologii  - podkreślił Jerzy Sołtysiak, wicekurator oświaty.

W konkursie pierwsze miejsce zajął Kamil Mucha z Gimnazjum w Raciborzu, drugie miejsce - Martyna Małek z Gimnazjum w Zwierzyńcu, trzecie - Alan Trojanowski z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, czwarte ex aequo: Julia Zamęcka z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie i Julianna Pijaj z Gimnazjum w Krakowie.

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

 

Przeszczep niesie zdrowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy