Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Przeszczep niesie zdrowie

Data publikacji: 2017-05-29 18:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:42
Przeszczep niesie zdrowie
 

To jeden z najważniejszych konkursów służących naszemu zdrowiu na przyszłość - podkreślali jego organizatorzy podczas finału Ogólnopolskiego Konkursu Transplantologicznego "Przeszczep sobie zdrowie". W poniedziałek w finale piątej edycji nagrodzono najlepszych w tej dziedzinie gimnazjalistów z całej Polski. 

- Z tysiąca osób, które brały udział w tym konkursie w ścisłym finale jest 25 najlepszych uczniów z całego kraju. Wykazali się ogromną wiedzą na temat transplantologii. Tym samym odpowiedzieli na wyzwanie cywilizacyjne - powiedziała Elżbieta Moskal, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, jednego z organizatorów konkursu, obok Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. 

Konkurs rozwija wiedzę na temat transplantologii oraz zdrowia człowieka i najnowszych osiągnięć z zakresu medycyny. Gimnazjaliści przyznają, że test finałowy składający się z 30 pytań jest bardzo trudny.

- Zaletą konkursu jest przede wszystkim wzrost świadomości młodych ludzi, jak wiele czynników, na przykład to co jemy  wpływa na nasze zdrowie - przyznał dr n. med. Krzysztof Rękawek, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Idea konkursu "Przeszczep sobie zdrowie" zrodziła się w 2011 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Stała się faktem dzięki działaniom ówczesnego dyrektora szpitala przy ul. Arkońskiej dr Mariusza Pietrzaka oraz zaangażowanych nauczycieli.

- Konkurs jest istotny, ponieważ poszerza wiedzę młodych ludzi, ale także dlatego, że obala wiele mitów na temat transplantologii  - podkreślił Jerzy Sołtysiak, wicekurator oświaty.

W konkursie pierwsze miejsce zajął Kamil Mucha z Gimnazjum w Raciborzu, drugie miejsce - Martyna Małek z Gimnazjum w Zwierzyńcu, trzecie - Alan Trojanowski z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, czwarte ex aequo: Julia Zamęcka z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie i Julianna Pijaj z Gimnazjum w Krakowie.

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA