Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Rozmawiali o przeszczepach

Data publikacji: 2017-09-17 14:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:50
Rozmawiali o przeszczepach
 

Osoby po transplantacji zachęcały w niedzielę dializowanych pacjentów z Zachodniopomorskiego do wyboru najbardziej skutecznej (często) metody leczenia niewydolności nerek - przeszczepu. Niektórzy opowiadali o swoich doświadczeniach i życiu po przeszczepie.

W tym wyjątkowym spotkaniu udział wzięli lekarze z Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Nie zabrakło też tych, bez których żaden przeszczep nie byłby możliwy - samych dawców lub ich bliskich. Ci na tę konferencję podjechali po królewsku - limuzynami.

- To próba uaktywnienia pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek - tłumaczy dr hab. n. md. Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek SPWSZ w Szczecinie. – Świadomość pacjentów odnośnie możliwości leczenia jest wciąż mała. Tymczasem w przypadku wielu pacjentów przeszczep jest najlepszym rozwiązaniem, nawet na etapie, w którym nie wymagają oni jeszcze dializ.

W czasie konferencji zorganizowanej w Szkole Salezjańskiej przy ul. Ku Słońcu w Szczecinie pacjenci mogli porozmawiać o wszystkich aspektach związanych z przeszczepianiem nerek - m.in. problemach kwalifikacji i możliwych rozwiązaniach, zmianach w życiu, jakie niesie przeszczepienie nerki. Najcenniejsze zaś było to, że pacjenci, którzy żyją z przeszczepioną nerką, opowiadali o własnych doświadczeniach i przedstawiali własne historie.

(sag)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA