Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

O nowym życiu placu Orła Białego w Radzie Osiedla Stare Miasto

Data publikacji: 25 września 2019 r. 23:16
Ostatnia aktualizacja: 27 września 2019 r. 00:51
O nowym życiu placu Orła Białego w Radzie Osiedla Stare Miasto
Fot. Mirosław Winconek  

Na czym będą polegały kolejne z tymczasowych zmian w ruchu na górnym tarasie szczecińskiego Starego Miasta? Czy w październiku pl. Orła Białego nadal będzie zamknięty dla samochodów? Czy po zakończeniu eksperymentu urbanistycznego magistrat ogłosi kolejny konkurs architektoniczny na rewitalizację tego reprezentacyjnego placu? To tylko niektóre z pytań, na jakie będzie można uzyskać odpowiedź już podczas czwartkowego (26 września) spotkania w siedzibie Rady Osiedla Stare Miasto.

„Wspólnie zmienić pl. Orła Białego i nadać mu nową jakość" - zgodnie z tą zasadą od maja trwa proces prototypowania, czyli tymczasowych zmian w zakresie transportu i zagospodarowania, użyteczności funkcjonalnej i społecznej jednego z najważniejszych placów Starego Miasta. Trwa eksperyment urbanistyczny, którego ważną częścią są spotkania i prezentacje koncepcji zmian, adresowane do wszystkich korzystających z placu: jego okolicznych mieszkańców i przechodniów, właścicieli i pracowników okolicznych biur oraz lokali, a też ich gości i klientów, nie tylko do szczecinian, ale też turystów.

Pretekst do publicznej dyskusji o przyszłości pl. Orła Białego dają także kolejne z wprowadzanych zmian transportowych. W sierpniu tylko ograniczenie, a we wrześniu niemal całkowite zamknięcie placu dla parkowania samochodów. Magistrat zdecydował się na przedłużenie okresu tymczasowych zmian transportowych o kolejny miesiąc, aby sprawdzić ich funkcjonowanie także w roku akademickim. W związku z tym właśnie organizuje kolejne spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych nowym życiem placu.

- Zostanie zaprezentowana koncepcja zmian, które będą wprowadzone na pl. Orła Białego w październiku. O rozwiązaniach przyjętych na ten okres opowiedzą: wiceprezydent Daniel Wacinkiewicz oraz koordynator prototypowania Paweł Jaworski - do udziału w spotkaniu zachęca zarówno Rada Osiedla Stare Miasto, jak i Centrum Informacji Miasta.

Spotkanie będzie miało charakter informacyjny, ale zostanie otwarte również dla dyskusji. Odbędzie się w najbliższy czwartek (26 września), w siedzibie RO Stare Miasto - ul. Mariacka 4. Początek - godz. 18.

(an)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

HogoFogo
2019-09-27 00:33:20
Jakiś most albo basen na tym placu mogliby postawić gdyż wygląda zupełnie prowincjonalnie. Chociaż palma albo tęcza? A tu nic... No i koniecznie katedrę należy zasłonić banerem - najlepiej reklamą biura nieruchomości lub knajpy przy nowym cmentarzu.
Na chłodno
2019-09-26 19:30:46
Zauważyliście że największymi orendownikami tych zmian są ludzie którzy codziennie na fejsie wystawiają fotki swoich posiłków przed konsumpcją?
Prototyp Frygi
2019-09-26 12:58:17
Nie mają pomysłu i nie będą mieli - czyli normalny dzień pracy w UM w Szczecinie. Mogą wymyślić jakiś "garden 2050" albo "Orzeł Biały 3200", co za różnica? Architekci miejscy tylko oszpecają nasze miasto:biurowcami, marketami, miejską trupiarnią-Przełomy, białym badziewiem niepasującym do otoczenia czyli Filharmonią.
Łokitoki
2019-09-26 12:20:40
Drodzy Szczecinianie. Nie bądźcie tacy zaściankowi. Oczywiście, że Wam się to podoba, tylko tego jeszcze nie wiecie i nie rozumiecie. Teraz jest nowocześnie i europejsko. Na koniec zrobimy ankietę i okaże się, że jednak podoba się Wam prototyp najbardziej ekstremalny. Idżcie i sami zobaczcie jakie tam teraz są nieprzebrane tłumy. Jak Ci wszyscy ludzie wspaniale się bawią. To nic, że teraz jest 95% niezadowolonych, wynik rozmów społecznych i ankietowania pokaże Wam, że jest wprost przeciwnie.
Obywatel
2019-09-26 11:46:40
Zlikwidowane parkingi brak nowych miejsc postojowych i pusty plac na którym urzędują gołębie. A obok straż miejska cEka tylko jak zaparkujesz przed donicami. Normalnie złoty puchar dla debila który to wymyślił....
jbl
2019-09-26 11:08:09
zaczyna wyglądem przypominać cmentarz.
mieszkaniec
2019-09-26 11:08:07
mamy dosyć tych zmian. prosimy o przywrócenie stanu jaki był. te prototypowanie to jakaś porażka miasta i ludzi za to odpowiedzialnych
aj waj
2019-09-26 10:12:39
Powycinali piękne wierzby przy fontannie, nastawiali doniczek które teraz pilnują strażnicy miejscy i które na okres zimy trzeba będzie usunąć, ustawili do tego jakieś ławki dziwolągi - co włodarze miasta mają w głowach? Czy chcą zrobić kolejną betonową pustynię tak jak na Placu Solidarności!? Po prostu koszmar!
adler
2019-09-26 08:49:10
Zaczną się słoty jesienne i Plac będzie pusty, bez spacerowiczów. Proszę przywrócić tam parking na czas jesienno - zimowy i nie kombinować.
:]
2019-09-26 08:31:47
Nowe życie? Ten pomysł zabił życie na placu, a zabije też okoliczne knajpy. Brawo..
Ciecin
2019-09-26 08:01:10
Widziałam patrol Straży Miejskiej na Placu wiele razy , ale naiwnie myślałam , że polują na kierowców łamiących przepisy .A teraz się okazuje ,że pilnowali doniczek i leżaków . Miasto absurdów
Ed
2019-09-25 23:43:54
Pustki na deptaku nie nadającym się na wózki dziecięce, parkingi w okolicy przepełnione. Tyle ode mnie.
beee
2019-09-25 23:34:00
Eksperyment na żywym organizmie. Dlaczego eksperymentatorzy nie bawią się na własny koszt? Czy ktoś mógłby odpowiedzieć na pytanie przez ile godzin Strażnicy Miejscy pilnowali tych doniczek, które postawiono w roli barier na Orła białego? W tym czasie powinni byli patrolować miasto, dbając o jego porządek. Czego oczywiście nie robili. Dlaczego autorzy tej szopki nie wynajęli pracowników firmy ochroniarskiej (za własne pieniądze lub sponsorów)?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA