czwartek, 06 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny

Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny [GALERIA]

Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny
Data publikacji: 2018-04-21 18:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:08
Wywietleń: 2226 324099

"Nie chcemy parkingowców w centrum Szczecina, bo one nie rozwiążą problemu korków, a tylko go spotęgują. Nie chcemy, aby parkingowce były finansowane ze środków publicznych, czyli budżetu Szczecina, bo miasto ma ważniejsze cele do zrealizowania niż przedwyborcze obietnice Piotra Krzystka" - mówił Piotr Czypicki podczas nietypowego, bo w formie pikniku rodzinnego, protestu zorganizowanego przez Szczeciński Ruch Miejski, Radę Osiedla Stare Miasto oraz Rowerowy Szczecin.

W sobotę (21 kwietnia) przyszli na szczeciński pl. Tobrucki całymi rodzinami. Na trawie rozłożyli koce. Wygrzewali się w słońcu, grali w szachy oraz kapsle, biesiadowali i bawili się - dosłownie i w przenośni - w likwidowanie korków. Co wyglądało jak przedmajówkowy piknik, w istocie było protestem przeciwko budowie parkingowca w rejonie ul. Dworcowej i Rybackiej. Części szczecinian odpowiedzią na NIE wobec pomysłu niedawno przedstawionego przez urzędników miasta.

- To fajny obszar zielony, wokół którego jest ulokowanych wiele pięknych zabytków: czerwony ratusz, siedziba Uniwersytetu Medycznego, gmach Książnicy Pomorskiej. Dlaczego tak wartościową przestrzeń miejską oszpecać parkingowcem? - zastanawiali się uczestnicy piknikowego protestu.

Przechodniów przekonywali: "Wszystkim nam zależy na niezakorkowanym mieście. Budowa kolejnego parkingowca nas ku temu nie przybliży. Przeciwnie, dodatkowe miejsca parkingowe w centrum spowodują jeszcze większą liczbę aut wjeżdżających w jego obszar".

- Mamy wielopoziomowe i podziemne parkingi: pod "Medicusem", przy ZUS-ie, park & ride przy ul. Hangarowej. Miliony wydane z kasy miasta, a i tak mało kto z tych parkingowców korzysta. Mimo że miejsca mają tańsze niż w Strefie Płatnego Parkowania. To dlatego, że nadal bardziej się opłaca w naszym mieście stawiać auta byle gdzie i darmo. Szczeciński magistrat nie ma spójnej polityki transportowej i kompleksowego planu parkingowego. Realizuje pomysły z kapelusza. Płacąc za ich realizację publicznymi środkami. Tymczasem parkingowce powinni budować prywatni inwestorzy - komentował Piotr Czypicki. - Tak na całym świecie się dzieje, ale nie w Szczecinie. Gdzie teraz prezydent chce realizować kolejną obietnicę wyborczą, jaką złożył wobec lobby samochodowego. Wyłożyć 5-6 milionów złotych na parkingowiec przy ul. Dworcowej. To suma, za jaką można zbudować 20 placów zabaw, posadzić 500 drzew w centrum i wybudować basen szkolny. To są cele miasta i interes publiczny. Na pewno nie kolejny pusty parkingowiec.

W trakcie piknikowego protestu przechodniom rozdawano ulotki z hasłami: "Stanowcze NIE dla parkingowca u zbiegu ul. Dworcowej i Rybackiej" oraz "Likwidujmy korki - nie budujmy parkingowców!". Rozdawano też pyszne polskie jabłka. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK, Grzegorz SIWA

 

Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny Protest, czyli antyparkingowy piknik rodzinny

Komentarze

chwilkowski
Brawo BARTEK,,, lewicowa mentalnosc uwaza ze samochod jest diablem wcielonym, ale to jest zwykle klamstwo, to lewicowa mentalnosc np miejskich planistow jest najwiekszym zagrozeniem
2018-07-11 10:07:06
chwilkowski
Miasto powinno budowac drogi torowiska sciezki rowerowe chodniki mosty kladki wiadukty tunele ---wowczas pieniedzy wystarczy
2018-07-10 18:28:47
chwilkowski
im wiecej miejskich obiektow tym mniej pieniedzy u ludzi. im mniej pieniedzy u ludzi tym wiekszy socjalizm. im wiekszy socjalizm, tym wiekszy upadek danego miasta. A wiec mieszkania biura magazyny parkingi baseny stadiony autobusy winny nie zajmowac finansowo samorzadu miasta
2018-07-10 18:25:23
rzeczywistośc
Jeśli ludzie nie zrozumieją podstawowej prawdy, że miasto nie jest z gumy a gdy je budowano nikt nie przewidywał takiej ilości samochodów, to problem korków i miejsc parkingowych nie zniknie. Nie pomogą parkingowce ani remonty dróg. Aby problem rozwiązac wystarczy aby każdy używał swojego samochodu racjonalnie, tzn. wtedy gdy naprawdę jest to konieczne a gdy nie jest, to korzystał np. z roweru, przejścia pieszo lub z komunikacji miejskiej. Oczywiście komunikacja miejska musiałaby byc bardziej rozwinięta i zintensyfikowana tak, aby do przystanku można było dojśc w kilka minut i czekanie na tramwaj czy autobus nie trwało dłużej niż 5 minut. Niestety tak się nie stanie z trzech powodów: 1- Miasto nie ma kasy na taki rozwój komunikacji a jak nawet ma, to z racji mentalności decydentów nie przeznaczy jej na ten cel. Kierowcy decydenci są nominowani czy wybierani na swoje stanowiska przez innych kierowców np. elektorat. 2- Ludzie są zbyt leniwi i wygodniccy, wiec wolą wozic swoje 4 litery samochodem zamiast trochę poprzebierac nogami z korzyścią dla własnego zdrowia i środowiska. 3- Ludzie nie zrozumieją, że miasto nie jest z gumy i dalej będą nadużywac swoich samochodów i biadolic, że korki na drogach i nie ma gdzie zaparkowac. Nie zrozumieli tego do tej pory gdyż na głupotę nie ma lekarstwa. Na tej głupocie niektórzy zyskają. Koncerny samochodowe już od dawna trzepią na tym kasę. Lekarzom też nie zabraknie pracy. Współcześni kierowcy to przyszli pacjenci kardiologiczni, ortopedyczni, cukrzycy i nie tylko. Życie z deficytem ruchu prędzej czy później zaprowadzi większośc z nas do szpitala.
2018-05-07 16:32:45
zs
wiecie jaki smród jest z wjazdu pod "Medicusem" :O
2018-04-22 20:58:48
Mysz
Parkingowce pod ziemię,coraz mniej zieleni w centrum miasta. Biurowce w centrum w połowie wykorzystane. Szczecin robi się coraz ciasniejszy.
2018-04-22 16:03:58
Fryderyk Marks
Ta pani w pięknym liliowym kombinezonie jeszcze nie ma samochodu to i parkingowiec jest jej niepotrzebny. Ale przyjdzie czas i na nią. Co do finansowania prywatnego takich obiektów to jestem ZA ! I stadiony też z prywatnych funduszy mafii piłkarskiej powinny powstawać.
2018-04-22 13:13:07
Flo
Parkingowiec oszpeci plac Tobrucki!
2018-04-21 23:54:09
Johan
Parkingowiec w tym miejscu? Mi się podoba. Miejsce idealne, blisko centrum, dlatego ma szanse być używanym. I jak niby zwiększy to korki? Na peryferiach nikt nie zostawia samochodów jak zauważono w powiązanytm artykule. To jak, lepiej, żeby te auta które i tak przyjeżdżają do cntrum "zapychały" każde wolne miejsce parkingowe i "przelewały się" niszcząc skrawki zieleni w całym mieście? Moim zdaniem dobry pomysł. W amsterdamie takie parkingowce funkcjonują. Mało tego, mają system zchęcejący do korzystania z komunikacji miejskiej, dzięki czemu parkingowce są bardzo tanie.
2018-04-21 21:45:00
:)
Akurat parkingowce sa bardzo potrzebne tyle ze mozna je budowac pod ziemia a nad nimi cos innego i problem rozwiazany,sebkow i januszy parkowania nie nauczycie ,szkoda chodnikow i pieszych , parkingowce musza byc nawet i platne, kto ma samochod niech placi skoro go stac
2018-04-21 21:43:55
Bartek
Cały świat buduje parkingi, buduje się nie tylko parkingowe obok czy pod budynkami ale też pod drogami, prawie każdy chce mieć auto, rozumiem że jest nie liczna grupa przeciwników ale czy to jest powód aby pokazywać ich w gazecie? Jakby się skrzydła grupa lysych, którym nie podobają się włosy też ich pokażecie?
2018-04-21 21:41:49
hmm
Dlaczego ludziom rozum odbiera?
2018-04-21 20:52:52
Piotr
Dobrze, że nie dostali mandatów za niszczenie zieleni
2018-04-21 20:43:38
Dyktat
Więcej organizacji niż ludzi
2018-04-21 19:44:23
Realista
Ale tłumy
2018-04-21 19:04:51

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
27
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie