Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Niewielu, ale dla tak wielu

Data publikacji: 12 kwietnia 2019 r. 19:32
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:37
Niewielu, ale dla tak wielu
„Czego nauczyła nas ta lekcja? Choćby tego, że nie tam jest natura czysta, gdzie się ją sprząta, tylko tam, gdzie się jej nie zaśmieca" - komentował Aleksander Nieczajew wraz z entuzjastą „Wiosennych porządków" Henrykiem Kalinowskim z „Jantarowych Szlaków" (obaj na zdjęciu). Fot. Mirosław WINCONEK  

Niezawodny audytor środowiska Aleksander Nieczajew wraz z grupą entuzjastów - czyli ledwie kilka osób włączyło się w piątek (12 bm.) w akcję „Wiosennych Porządków" w rejonie Arkonki. Strajk nauczycieli zatrzymał nawet tę praktyczną lekcję ekologii.

To akcja skierowana przede wszystkim do najmłodszych szczecinian. Tym razem jednak… uczniowie nie podjęli wyzwania „trash challenge".

- Niestety: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał" - komentował Aleksander Nieczajew, organizator wydarzenia. - Patriotyzm to nie oklaski na politycznych wiecach, ale codzienna dbałość o nasze małe ojczyzny, o ich środowisko, naturę. Chociażby poprzez uprzątanie terenów zielonych naszego Szczecina. Czynienie takiego dobra naprawdę daje ogromną satysfakcję. Wszystkim polecam.

Do udziału w „Wiosennych porządkach" przystąpiła więc tylko garstka entuzjastów. Z Henrykiem Kalinowskim na czele. Gdy zebrali odpady zalegające opodal kąpieliska, ruszyli w rejon Syrenich Stawów. Tam jednak - pełna niespodzianka. Teren zadbany, wysprzątany. Nieliczne śmieci zalegały tylko przy pomoście. Zatem „trash challenge" zmienił się w przyjemny poranny spacer trasami efektownie zaaranżowanego „Centrum ochrony bioróżnorodności - Syrenie Stawy".

- W Szczecinie także mamy okazję wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić coś dobrego dla naszego środowiska. Pomóc terenom zielonym, jakie zwykle odwiedzamy na spacerach, podczas wycieczek rowerowych, trekkingów - przekonywał A. Nieczajew. - Zapraszam wszystkich miłośników przyrody do udziału w praktycznej lekcji ekologii. Skoro nie zdążyli w piątek, bo zatrzymała ich ważna sprawa walki o godność zawodu nauczyciela, to może chociaż w sobotę spotkamy się wszyscy bardziej prywatnie, przy pętli tramwajowej Głębokie. I razem, dla dobra wspólnego, uprzątniemy ten kawałek Puszczy Wkrzańskiej, z Doliną Siedmiu Młynów.

W sobotę (13 bm.) akcja „Wiosennych porządków" przeniesie się w rejon Głębokiego. Między godz. 9 a 11 - przy pętli tramwajów nr 1 i 9 - Aleksander Nieczajew będzie przyjmował grupy i indywidualnych uczestników akcji. Wszystkim zapewnia worki i jednorazowe rękawiczki, mapki terenu, a także nagrody w konkursach dotyczących ochrony środowiska, jakie zostaną rozegrane po zakończeniu sprzątania.

- Rozumiem, że weekendowa oferta rekreacyjna może być kusząca, ale co może być ważniejszego od dbałości o zieleń Szczecina?! - dodawał organizator wydarzenia. - Tym większe uznanie dla tych, co postawią poświęcić swój czas dla dobra swej małej ojczyzny. Wierzę, że kiedyś - jak teraz - będą zmieniali nasz świat na lepsze. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA