sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wiosennych porządków czas

Wiosennych porządków czas

Wiosennych porządków czas
Data publikacji: 2019-04-11 21:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:37
Wywietleń: 814 384904

Wystartuje przy najnowocześniejszym ze szczecińskich kąpielisk - Arkonce. Aby następnego dnia przenieść się nad Głębokie i do Doliny Siedmiu Młynów. Taki jest plan weekendowych „Wiosennych porządków" - akcji, w której każdy może wziąć udział: dla osobistej satysfakcji i dobra publicznego.

Dwa razy w roku - wiosną i jesienią - przez miasto przechodzi fala społeczników, którym zależy na pięknym i czystym Szczecinie. Sprzątają najbardziej lubiane i najchętniej odwiedzane miejskie trakty zielone. Czas na kolejne ich „pospolite ruszenie" na śmieci - już 35. - pod egidą audytora środowiska Aleksandra Nieczajewa.

Wystartuje pod tradycyjną nazwą: „Wiosenne porządki". Choć dla wielu - którzy swój czas spędzają także w Internecie - będzie to pewnie, robiący obecnie zawrotną karierę na świecie, „trash challenge". Mowa o ekowyzwaniu, jakie podejmują lokalni patrioci - miliony internautów. Wychodząc z założenia, że jeżeli już czymś się chwalić na portalach społecznościowych, to właśnie tym, co się robi dobrego. W tym konkretnym przypadku - dla Ziemi. Dlatego zachęcają: „Wyjdź z domu, znajdź miejsce, które wymaga interwencji: tonąca w śmieciach plaża, wysypisko w środku lasu, zaśmiecony trawnik. Posprzątaj bałagan wokół siebie. Zrób zdjęcie „przed" i „po". Dodaj #trashtag i pochwal się efektem w internecie. Tylko tyle i aż tyle".

Jest jeszcze element wyzwania. Kto chwali się w sieci kawałkiem własnoręcznie uprzątniętej bliskiej mu przestrzeni, ten nominuje kolejnego uczestnika „trash challenge". Na szczeciński grunt ów pomysł przeniósł radny Przemysław Słowik („Kurier" opisał to wyzwanie, dokonane wraz Jagodą Żyłkowską z Rady Osiedla Stare Miasto oraz Tomaszem Kuliszenką ze stowarzyszenia Nasze Śródmieście). Nominując swych znajomych i przyjaciół. Teraz akcja zatacza coraz szersze kręgi, także polityczne. A w gronie nominowanych znalazł się ostatnio również Piotr Krzystek, prezydent Szczecina - wskazany przez społecznika Igora Podeszwika, lidera Inicjatywy „Nowy Szczecin" tuż po tym, gdy on sam w ub. sobotę uprzątnął Bulwar Piastowski.

Natomiast tradycyjna akcja „Wiosennych porządków" ruszy już w piątek (12 kwietnia) przy Arkonce.

- W szkołach wykłada się ekologię. Ale bez jej praktycznych lekcji, przypominałoby to trochę uczenie pływania w czterech ścianach klasy, zza szkolnej ławki - przekonuje Aleksander Nieczajew. - Dlatego stwarzamy najmłodszym okazję do praktyki. I jestem głęboko przekonany, że kto kilka razy po cudze śmieci się schyli, ten własnych zostawiać nie będzie.

Zainteresowani udziałem w akcji będą mogli się spotkać w piątek (12 kwietnia, w g. 9-11) przy wejściu na kąpielisko Arkonka. Natomiast w sobotę (13 kwietnia, g. 9-11) miejscem zbiórki uczestników sprzątania terenów zielonych Szczecina będzie pętla tramwajowa przy jez. Głębokim.

- W piątek zamierzamy uprzątnąć śmieci z Parku i Lasku Arkońskiego, rejonu Syrenich Stawów, brzegów strumieni Osowa oraz przebiegających tamtędy leśnych tras spacerowych - mówi A. Nieczajew. - Natomiast w sobotę posprzątamy okolicę Jeziora Głębokiego, Dolinę Siedmiu Młynów oraz przebiegające tamtędy trakty turystyczne.

„Wiosenne porządki" w wydaniu szczecińskim to nie tylko praktyczna lekcja ekologii, ale także zabawa. Na zakończenie każdego dnia porządkowania terenów zielonych, na uczestników akcji będzie czekało ognisko oraz konkursy ekologiczne z nagrodami, ufundowanymi m.in. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych.

- Zapraszamy do udziału w naszej akcji: w porządkowaniu zielonych płuc miasta - zachęca A. Nieczajew. - Będzie to doskonała okazja do przeprowadzenia w plenerze poglądowej lekcji przyrody, a przy tym do zrobienia czegoś dobrego i pożytecznego dla naszego środowiska naturalnego. „Wiosenne porządki" to też zachęta do udziału w swoistej lekcji obywatelskiej. Szczególnej, bo na rzecz naszej „małej ojczyzny".

Dla własnej satysfakcji, a też dla pięknego zielonego Szczecina. Poza tym każdy będzie miał okazję dopisać na swe konto czy profil wyjątkowy #trashtag. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Wiosennych porządków czas Wiosennych porządków czas

Komentarze

piesza
Inicjatywa własna bezimienna ,codziennie oczyszczamy słupy oświetleniowe,znaki drogowe,przystanki tramwajowe z wszelkich ogłoszeń np. z pożyczek nielegalnych banków i inne ogłoszenia.
2019-04-12 09:24:54
@Wojtek
Cieszę się, że wciąż są tacy ludzie jak Ty. Dziękuję. Przy wracasz mi wiarę w szlachetność ludzkich intencji.
2019-04-12 08:34:30
wojtek
super inicjatywa, ja sam bezimiennie od ponad roku oczyściłem szlak Puszczy Bukowej. Ostatnio poprosiłem o pomoc Straż Miejską w wywiezienie worków-ale pomimo godzinnego oczekiwania na połączenie nie udało mi się. Wysłałem maila do Nadleśnictwa Gryfino-może mi pomogą. Codziennie kiedy idę do puszczy zabieram reklamówkę na śmieci i sprawia mi to satysfakcję, że dzięki mnie jest troszkę czyściej
2019-04-12 06:09:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie