Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

To ekowyzwanie ma sens!

Data publikacji: 27 marca 2019 r. 10:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
To ekowyzwanie ma sens!
Fot. Arleta Nalewajko  

„Ze świata przyszła nowa moda, która nam się bardzo spodobała. Bierzemy worki na śmieci i rękawiczki, a przy pomocy tych dwóch przedmiotów sprzątamy bliski nam teren albo taki, który sobie wybierzemy, bo potrzebuje naszej interwencji" - mówi radny Przemysław Słowik, wraz z przyjaciółmi zapoczątkowując Trash Challenge w Szczecinie: na Podzamczu.

To ekowyzwanie pojawiło się w Internecie. I szybko - za sprawą społecznościowych portali - zyskało ogromną popularność. Bo jeżeli już czymś się chwalić, to właśnie tym, co robimy dobrego. W tym przypadku - dla Ziemi.

„Wyjdź z domu, znajdź miejsce, które wymaga interwencji: tonąca w śmieciach plaża, wysypisko w środku lasu, zaśmiecony trawnik. Posprzątaj bałagan wokół siebie. Zrób zdjęcie „przed" i „po". Dodaj #trashtag i pochwal się efektem w internecie. Tylko tyle i aż tyle" - zachęcają na swoich profilach miliony internautów na całym świecie.

W Szczecinie na Trash Challenge jako pierwszy zareagował radny Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska), wraz z Jagodą Żyłkowską z Rady Osiedla Stare Miasto oraz Tomaszem Kuliszenką ze stowarzyszenia Nasze Śródmieście. Posprzątali fragment Podzamcza.

- Nie tylko globalnie mamy wielki problem ze śmieciami: produkujemy ich tak wiele, że wciąż nie jesteśmy w stanie wszystkich zutylizować. Mamy ten problem także lokalnie: widzimy jak brudny jest Szczecin. Jak zaśmiecone jest nie tylko Podzamcze. Ale to właśnie ten teren wybraliśmy na nasz #trastag - opowiada Przemysław Słowik. - W zaledwie 15 minut uzbieraliśmy cztery worki śmieci. A przecież każdy może przeznaczyć 10-15 minut własnego czasu, żeby posprzątać wokół siebie: miejsce mu bliskie, gdzie mieszka czy pracuje, gdzie najchętniej spędza czas z bliskimi i przyjaciółmi. Liczę, że inni również podejmą to wyzwanie.

Jak w każdym wyzwaniu, tak i do Trash Challenge uczestnicy nominują kolejne osoby. Jagoda Żyłkowska nominowała Patryka Jaskulskiego, radnego Rady Miasta Szczecina. Tomasz Kuliszenko - ŚRODEK - Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Natomiast Przemysław Słowik - swojego przyjaciela Artura Pomianowskiego z Nowoczesnej.

- Nominowaliśmy ich, bo wiemy, że sobie poradzą. Mają siedem dni na podjęcie wyzwania - dodaje Przemysław Słowik.

Podbijający internet Trash Challenge ma swój pierwowzór w globalnej akcji „Sprzątanie Świata", a na szczecińskim gruncie w tradycji sięgającej ponad trzech dekad - akcji wiosennych i jesiennych porządków, których animatorem jest audytor środowiska i społecznik Aleksander Nieczajew. Łączy je pozytywna moc działania i przekonanie, że pomaganie planecie jest fajne!

Zobacz relację z wydarzenia:

https://www.facebook.com/SlowikPrzemyslaw/videos/561032004406864/

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

biela
2019-03-27 16:12:48
Idąc ulicą Jagiellońską lub inną w śródmieściu widać wiele śmieci i niedopałków na chodnikach w wzdłuż murów mijanych kamienic albo w okienkach piwnicznych. Czy to nie jest przypadkiem teren do sprzątania przez zarządców wspólnot mieszkaniowych ? Jeżeli tak, to dlaczego tego nie robią ? Co na to straż miejska ? Taki sam teren np. przy ul. E. Plater każdego ranka widzę jak pracownica z miotłą i szufelką zbiera śmieci i niedopałki z chodnika wzdłuż frontu danej kamienicy. Można ? Można !
Miś
2019-03-27 14:45:58
Od sprzątania są dzieci i lokatorzy jak w Alternatywy 4. Służby porządkowe są od brania pieniędzy za sprzątanie. Jeleń niech płaci 100% więcej za tzw. sprzątanie i sam niech sprząta! Potem niech zdrowo zapłaci za wywóz posprzątanych przez siebie śmieci. Podobno od jesieni już nie na wagę a na sztuki! Szykują się nowe etaty w spółkach, które te "sztuki" będą wyceniać.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA