Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Można już korzystać z wód Odry. Wojewoda uchylił zakaz [GALERIA]

Data publikacji: 05 września 2022 r. 20:12
Ostatnia aktualizacja: 07 września 2022 r. 13:52
Można już korzystać z wód Odry. Wojewoda uchylił zakaz
Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki uchylił w poniedziałek (5 września) zakaz bezpośredniego kontaktu z wszystkimi wodami Odry (wraz z łączącymi kanałami, z wodami jeziora Dąbie i innymi zbiornikami wodnymi, przez które rzeka przepływa), a także korzystania z tych wód. Od północy z poniedziałku na wtorek odrzańskie wody są dostępne.

Przypomnijmy, że zakaz został wprowadzony 12 sierpnia br. w związku z zanieczyszczeniem Odry na terenie województwa zachodniopomorskiego i początkowo obejmował także Zalew Szczeciński. Był następnie przedłużany, przy czym 25 sierpnia wyłączono z niego wody Zalewu i Roztoki Odrzańskiej.

Dotyczył spożywania wody, wchodzenia do niej, kąpieli, połowów ryb i ich spożywania, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wszystkimi wodami Odry.

Od północy bez zakazu

– Od północy te wszystkie zakazy, które dotyczyły korzystania z rzeki Odry, a wynikały z rozporządzenia, które wydałem 12 sierpnia, przestają obowiązywać na terenie całego województwa zachodniopomorskiego – poinformował na konferencji prasowej wojewoda Zbigniew Bogucki. – Nie będzie więc od 6 września takiego odcinka rzeki Odry i różnego rodzaju kanałów, rozlewisk, zbiorników, przez które Odra przepływa, których ten zakaz by obowiązywał. Zakaz zostaje na terenie województwa zachodniopomorskiego w tym trybie, który był określony rozporządzeniem porządkowym wojewody, zniesiony.

Jak uzasadnił wojewoda, od kilku już dni nie obserwuje się śniętych ryb na całej długości zachodniopomorskiej Odry, nie ma ich w jeziorze Dąbie i Zalewie Szczecińskim. Badania wody, jej wskaźniki chemiczne także nie wskazują na tego rodzaju czynniki, które byłyby niebezpieczne przy normalnym użytkowaniu rzeki. To nie oznacza, że w Odrze można  pływać, pić z niej wodę, że można nią poić zwierzęta gospodarskie, bo tych wszystkich czynności nigdy nie można było robić. Można korzystać z kąpielisk i tych miejsc przeznaczonych do rekreacji, które są pod nadzorem sanepidu.

Rybacy mogą wrócić na Dąbie

– Dzisiaj, kiedy te warunki są na tyle dobre, że nie możemy mówić już o stanie kryzysu, powracamy do normalnych reguł – dodał Z. Bogucki. – Decyzje powinny podejmować te instytucje, które są w sposób naturalny powołane do gospodarowania rzekami, które wydają stosowne pozwolenia i tutaj już ta rola przechodzi na nie. Woda w Odrze nie jest idealna, ale też nigdy taka nie była przed kryzysem, więc jeżeli te badania, które przeprowadzał Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, ale też które były przeprowadzane chociażby na Dziewokliczu w miejscu kąpieliska przez sanepid, wykazują np. podwyższoną ilość bakterii Escherichia coli, to po prostu to kąpielisko nie może działać. Inna rzecz, że dzisiaj że ono i tak nie może funkcjonować z uwagi na to, że upłynął 31 sierpnia. Ale wracamy do możliwości rekreacyjnego korzystania z Odry w taki sposób, jak to było dozwolone przed zakazem. W przypadku jeziora Dąbie nigdy nie obserwowano śnięcia ryb, ani innych niepokojących zjawisk, więc nie ma żadnego powodu, by nie prowadzić normalnej gospodarki wodnej. Takie jest stanowisko zarządcy wód i podobnie jak na Zalewie Szczecińskim i Roztoce Odrzańskiej, od jutra na jeziorze Dąbie rybacy, którzy pływają swoimi jednostkami, będą mogli funkcjonować. Na południowych odcinkach rzeki, dzierżawionych w dwóch obszarach przez PZW, a w dwóch kolejnych przez stowarzyszenie „Regalica”, decyzja będzie należała do Zarządu Województwa.

Ryby nadają się do jedzenia

Na konferencji obecni byli przedstawiciele służb biorących udział w akcji kontrolowania sytuacji na Odrze: wojska – 5. Pułku Inżynieryjnego i 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wód Polskich, policji, straży pożarnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, sanepidu, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Polskiego Związku Wędkarskiego oraz prezes Rybackiej Spółdzielni „Regalica”. Wszystkim za ich pracę wojewoda złożył podziękowania.

– Ryby były badane pod kątem metali ciężkich, jak również związków chemicznych uznawanych powszechnie za szkodliwe dla konsumenta, i nie stwierdziliśmy żadnych pozostałości pierwiastków i substancji chemicznych, które byłyby szkodliwe – podał Maciej Prost, wojewódzki lekarz weterynarii. – Ryby można spokojnie spożywać.

Woda pod kontrolą

Małgorzata Domagała-Dobrzycka, zachodniopomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, dodała, że państwowa inspekcja sanitarna od 11 sierpnia prowadziła wzmożony monitoring wody do spożycia.

– W tym okresie do dnia dzisiejszego pobraliśmy przeszło 500 prób wody do badań i wykonaliśmy ok. 19,5 tys. oznaczeń – powiedziała. – Również w tym samym okresie zwróciliśmy szczególną uwagę na badanie wody z kąpielisk, zarówno śródlądowych, jak i morskich: pobraliśmy przeszło 160 prób i zrobiliśmy ponad 750 oznaczeń. Te badania, które wykonaliśmy, były wszystkie prawidłowe, z wyjątkiem stwierdzonego manganu w jednym z ujęć wody, ale nie miało to związku z zanieczyszczeniami na Odrze. Podobnie, stwierdziliśmy zanieczyszczenia mikrobiologiczne w trzech kąpieliskach morskich – też bez żadnego związku z zanieczyszczeniami na Odrze. Monitoring wody do spożycia jest ciągle prowadzony przez państwową inspekcję sanitarną. Na terenie województwa w dniu dzisiejszym funkcjonują jedynie dwa kąpieliska morskie w Międzyzdrojach, pozostałe zakończyły działalność.

(ek)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ czas odszkodowania
2022-09-07 16:03:58
Zwróć się do pani marszałek woj. lubuskiego, albo "szefa sztabu kryzysowego" pana Tuska. Oni pewnie mają aktualne dane o POziomie rtęci której skala nie ogarnia ?
@czas odszkodowania
2022-09-07 13:42:45
Glupota ludzka nie ma granic a pisofobia to choroba szkoda ze nie ma na nią lekarstwa.Ogromny szacunek i podziękowania dla wszystkich którzy ciężko pracowali przy oczyszczeniu Odry ze śniętych ryb - sciskam Wam wszystkim reke.
czas odszkodowania
2022-09-07 11:35:06
Kiedy rząd PiS zamierza wypłacić Miastu Szczecin odszkodowanie za zatrucie wód Odry?
gosc
2022-09-07 07:57:00
mord..a i to spojrzenie dukl.. eksperta bezcenna fachowiec,,,,,,oby wiecej takich
Felek
2022-09-06 22:22:59
Gorace podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do oczyszczenia Odry ze śniętych ryb.Mam nadzieje ze ci wszyscy POdrzegacze straszacy rtecia zapadną sie POd ziemie.
Wyborca bez hejtu
2022-09-06 14:00:47
Podziękowania dla pana wojewody za konsekwencję w działaniu na rzecz przywrócenia stanu i funkcjonowania naszej Odry. Szczególne słowa uznania należą się także wszystkim pracownikom służb publicznych, straży pożarnej, wojska, terytorialsów, rybakom i wędkarzom z PZW, pracownikom WIOŚ, Sanepidu, WIW, ZUT oraz wszystkim ludziom dobrej woli którzy z serca pomagali przy ratowaniu Odry. Teraz naukowcy muszą stworzyć plan i możliwości odbudowy fauny w Odrze. Najważniejsze, że nie ma rtęci POnad skalę.
I wg. Duklanowskich
2022-09-06 10:38:23
Z Radnym wlacznie, czyzby Sprawa "faktycznie" byla juz bez-przedmiotowa... ??
@coś się nie zgadza
2022-09-06 10:26:20
pytaj Tuska i jego ekipę specjalistów z PO czy sztabu kryzysowego bo wojewoda dopuścił do użytkowania wody na podstawie badań i opinii. Rtęci nie było
Coś się nie zgadza
2022-09-06 10:09:39
Z konferencji tzw. specjalistów wynika, że ryby zdrowe, a woda czysta, a zatem co spowodowało śnięcie ok. 200 ton ryb w Odrze? Rozumiem, że nie rtęć, nie sól, nie inne zanieczyszczenia a zatem co? To, że po ponad miesiącu woda jest czysta to żadna NOWINA. Cieki wodne mają zdolność samooczyszczania, rzecz w tym, iż towarzystwo na zdjęciach miało ustalić kto zawinił? Gdzie jest odpowiedź na to pytanie? Po co nam INSPEKCJE jak one albo śpią albo na urlopie i ogłaszają coś co widać?
@Edek
2022-09-06 09:39:38
Czy są jakieś protokoły z posiedzeń samorządowego sztabu kryzysowego? Czy on jeszcze działa czy się rozwiązał? Brak danych w tej sprawie napawa mnie smutkiem szczególnie ,że Marszałek Geblewicz na pierwszym posiedzeniu był zdalnie a później zamilkł. Może służby prasowe Marszałka coś powiedzą?
Edek
2022-09-06 06:02:43
Czy wojewods moze samowolnie wydawać takie decyzje bez zgody Samorządowego Sztabu Kryzysowego przewodniczącego Tuska i marszałków Geblewicza i Polak?
Maciek
2022-09-06 05:14:01
Uwaga na niemieckie dopływy, mogą truć
u Niemców
2022-09-05 23:00:13
już coś tam fermentuje w ich kanałach i potem spłynie do nas do Odry.
Precz nieudacznikom
2022-09-05 21:55:35
Oj dyżurne PIS Trolle na stanowiskach ...uwaga , aby nie zatarli wam codziennego drenowania portfeli na zakupach :)))
TVN
2022-09-05 21:28:43
jest przeciwny tej decyzji, bo na jakieś rzeczce w NRD wykryto śnięte ryby i władze niemieckie wydały ostrzeżenie dla mieszkańców tamtejszych terenów, a wojewoda Bogucki śmiał podjąć przeciwną decyzję. Dlaczego władze polskie tolerują istnienie tej polskojęzycznej telewizji w żaden sposób nie mogę sobie wyjaśnić. Tak się kończy niewyjaśnienie do denka afery FOZZ.
SK
2022-09-05 20:35:04
Podziękowanie za szybkie działanie panie wojewodo Bogucki,podziękowania także dla służb,ministrów i premiera Morawieckiego.
borysław
2022-09-05 20:33:09
To teraz totalni z opozycji bedą musieli zmienić temat na fejkowe newsy,,,podręcznik czarnka albo reparacje od niemiaszków,ważne aby karmić lemingów paplaniną.
Irena
2022-09-05 20:29:41
Zastanawia brak jakichkolwiek śladów rtęci w badanych próbkach. Chyba Tusk wyssał swoją opowieść o zatruci Odry rtęcią z małego palca u nogi marszałkini z lubuskiego. Gdzie ta skala co ją miała rtęć wybić?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA