niedziela, 31 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Marszałek województwa pomoże, ale ma pytania do rządu

Marszałek województwa pomoże, ale ma pytania do rządu [FILM]

Marszałek województwa pomoże, ale ma pytania do rządu
Data publikacji: 2020-03-26 14:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-28 11:21
Wywietleń: 1111 449040

Pieniądze, które przeznaczamy na ratowanie zachodniopomorskiej gospodarki, to wszystkie oszczędności, jakie mamy, i oczekujemy, że będą jedynie uzupełnieniem dla funduszy zaproponowanych przez rząd – mówi marszałek naszego województwa Olgierd Geblewicz. Kilka dni temu ogłosił zachodniopomorski pakiet antykryzysowy mający ocalić miejsca pracy w regionie. Z kolei w piątek parlament prawdopodobnie uchwali przygotowaną przez rząd tarczę antykryzysową, której celem jest chronienie gospodarki w skali kraju.

- Przeznaczamy 170 milionów złotych na ratowanie miejsc pracy – przypomina marszałek. - Komisja Europejska zachęcała, żeby używać tych środków w sposób możliwie elastyczny. Tymczasem Ministerstwo Funduszy I Polityki Regionalnej poinformowało nas, że nie może być żadnych osobnych pakietów pomocy, że wszystkie takie propozycje muszą być włączone w rządową tarczę. Nie będziemy o to kruszyć kopii. Dla nas najważniejsze jest, aby te pieniądze jak najszybciej trafiły do zachodniopomorskiej gospodarki. Mamy jednak prawo zadawać pytania.

Geblewicz wskazuje na to, że tylko część przedsiębiorców ma być zwolniona z płacenia składek ZUS. A wtedy dodatkowe pieniądze, które trafią do pozostałych firm, tak naprawdę trafią do ZUS – co zdaniem marszałka mija się z celem. Niejasny dla polityka jest także mechanizm dystrybucji środków.

- Czy jeśli inny marszałek zaproponuje mniejszy pakiet niż ja, to dostanie proporcjonalnie mniej pieniędzy od rządu? - pyta Geblewicz. - Najgorsza byłaby zasada, że kto pierwszy, ten lepszy. Łącznie wszyscy marszałkowie wyłożą 500 milionów złotych. To nie wystarczy. Liczę na to, że to będzie tylko uzupełnienie pomocy rządu.

Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu, dodaje, że potrzebny jest także pakiet rekompensat dla samorządów.

- Rząd Premiera Mateusza Morawickiego w czwartek przyjął i przesłał do Sejmu projekt "tarczy antykryzysowej" dostępny pod adresem gov.pl zawierający pakiet osłonowy (o wartości 212 miliardów zł) przed skutkami epidemii dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców - komentuje wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. - Sejm będzie się nim zajmował na piątkowym posiedzeniu i to od zgody parlamentarzystów zależy jego dalszy los.

Rządowy projekt jest w historii III RP bezprecedensowy. Ma wartość - tak poinformowali rządzący - ok. 212 mld zł, a to 10 proc. polskiego PKB  Zakłada m.in: pokrycie przez państwo składek na ZUS przez trzy miesiące - dla mikrofirm, które zatrudniają do 9 pracowników; i samozatrudnionych; świadczenie miesięczne w kwocie do około 2 tys. zł – dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło oraz samozatrudnionych; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i uelastycznienie czasu pracy; czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej w należnościach skarbowych i ZUS-owskich; obniżenie o 90 proc. czynszów najemców lokali w galeriach handlowych, dopóki nie mogą funkcjonować.©℗

(as)

Fot. UMWZ

Na zdjęciu: W czasie pandemii marszałek Olgierd Geblewicz komunikuje się z dziennikarzami za pomocą wideokonferencji.

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

Komentarze

@klapa regionalna
Celne podsumowanie.
2020-03-28 11:11:00
Jarun
Po co ten cały Urząd Marszałkowski? Jeszcze jedna pasożytnicza instytucja biurokratyczna.
2020-03-27 14:22:36
Ja
A co z pracownikami upadłej firmy St3 dalej jesteśmy bez środków do życia. Od stycznia czekamy na wypłaty , odprawy, przestoje, i co dalej nic. Wy tylko obiecywać potraficie.
2020-03-27 14:08:38
Brawo Panie Marszałku
Przede wszystkim walczmy o nasz region, nie oglądajmy się na resztę Polski, bo oni mają swoich marszałków.
2020-03-27 13:23:28
andzrej
Dlaczego tak skomlą tu biznesmeni Geblewicza ? Im nie stanie się krzywda.
2020-03-27 10:35:16
klapa regionalna
rzucili na front całą administrację do wpisów pochwalnych.Już rozbicie dzielnicowe nie jest fajne i trzeba coś sępić od rządu?Może nie budować takich drogich teatrów i siedzib urzędu?Może zmniejszyć administrację i przystosować pensje do tych co są na rynku urzędniczym,może mniej pełnomocników co nic mogą i tylko zagęszczają muł na internecie wpisami.I przede wszystkim więcej dobrego zarządzania.I nie straszyć dziennikarzy jak pokazują prawdę.Wiecie na którym miejscu jest zachodniopomorskie?
2020-03-27 09:29:43
@@podsumowując
Prawda boli pisowski aparatczyku? Ma boleć
2020-03-27 08:32:43
wert
Skoro rząd stworzył taki pakiet to niech pokrywa go z pieniędzy z budżetu państwa, a nie okrada samorządy.
2020-03-27 08:22:11
@podsumowując
Doskonale wiesz, że kłamiesz. Nie mdli cię, że tak musisz ?
2020-03-27 08:11:42
podsumowując
czyli PiS znowu okrada Polaków
2020-03-27 08:04:18
Piko
Specjalista od rozbicia dzielnicowego Polski!- palcem do tyłu by sobie nie trafił bez pomocy Wojewody. Jak chcesz kasę to niech Ci da zaprzyjaźnione Pomorze Przednie Vorpommern.
2020-03-27 04:46:59
Myśl
To nasze regionalne pieniądze i powinny wspomagać gospodarkę regionalną, a jeśli pod przymusem trzeba je oddać do rządowego centralnego worka, to już ich nie zobaczymy. Rząd PIS ma inne priorytety niż samorządy. W dodatku będzie się chwalił, że to on dał wszystko.
2020-03-26 22:23:16
Ciebie tylko POdłączyć do inspiratora.
- do inspiratora? Do wibratora od Palikota!
2020-03-26 22:22:04
Git
Tarcza będzie w połowie kwietnia a na pierwszego firmy nie mają na wypłaty
2020-03-26 22:14:12
@ Vera
Ciebie tylko POdłączyć do inspiratora.
2020-03-26 21:46:05
@ kiedyś sympatyk PiS
każda stara tufta kiedyś była dziewicą.
2020-03-26 21:37:29
@Vera
COty bierzesz kobieto?
2020-03-26 21:24:37
Dumny
No i stało się tak, jak mówiłem. Marszałek musi oddać pieniądze centrali, bo oni lepiej wiedzą co zrobić z tą kasą. U nas w województwie i tak by się wszystko zmarnowało. Telewizji publicznej potrzebne są bez wątpienia o wiele większe dotacje, bo naród musi być dobrze informowany a nie dezinformowany (jak np. w tv komercyjnych). Ojciec Tadeusz Rydzyk też ostatnio przypomniał o konieczności pomocy a jemu przecież nie można odmówić, bo ma realne i słuszne potrzeby.
2020-03-26 21:21:41
Vera
Nasze województwo ma duże szczęście że ma tak ogarniętego marszałka. Dzięki temu pieniądze są dystrybuowane we właściwy sposób i na właściwe cele.
2020-03-26 19:55:04
kiedyś sympatyk PIS
Tak właściwie po kiego grzyba Prezes Tysiąclecia miałby zostać premierem???? W PRL mieliśmy sejm, rząd, premiera, kolegialnego prezydenta czyli Radę Państwa, a o tak najważniejszy był I Sekretarz KC PZPR. Teraz mamy PRL bis, parlament, rząd prezydenta i I Sekretarza KC PiS oraz Breżniewa w Toruniu. Suweren 500+ nadal wielbi nad życie swojego Umiłowanego Przywódcę z Nowogrodzkiej. W tej miłości trwają również byłe komuchy, milicjanci, esbecy i kapusie esbecji czyli Rodzina Radia Maryja.
2020-03-26 19:26:20
@itd
Nic dodać, nic ująć!
2020-03-26 19:07:08
Eryk
Rząd PiS ma gdzieś Szczecin i zachodniopomorskie. Musimy sobie radzić sami.
2020-03-26 18:05:19
@ Dumny
Też tak sądzę że p.Prezes będzie wiedział komu dać pieniądze z zachodniopomorskiego .Reginy takie jak podlaskie,lubelskie czy podkarpackie zapewne są bardziej miłe prezesowi.Tak trzymać.
2020-03-26 18:05:11
Marszałek chce zagłodzić emerytów?
Jeżeli nikt nie będzie płacić składek na ZUS, to nie będzie na emerytury i inne świadczenia. Poza tym, pieniądze będące jedynie w dyspozycji samorządów cały czas pozostają pieniędzmi podatników, nie marszałka czy rządu. Zamiast politykować, pomagajcie przedsiębiorcom.
2020-03-26 17:51:06
do "itd"
Ja wiem, że głupi ludzie to naturalna część społeczeństwa, ale w dobie kryzysu wywołanego epidemią oczekuje się także od nich, że tej głupoty powiększać nie będą. Niestety"itd." - ty tą głupotę zachowałeś, tak wynika z twojej wypowiedzi. Jak można w sytuacji pro pomocowych działań marszałka Geblewicza zmyślać taką nieprawdę o samorządach? Rząd centralny w Warszawie od zawsze lekceważył Szczecin, a PiS nie jest lepszy. Teraz zgarną pieniądze ze wszystkich regionów, od nas aż 170mln, które marszałek chciał sam rozdysponować w regionie. Nikt nie wie ile z tego dostaniemy, może nawet nic. W rządzie "dobrej zmiany" afera korupcyjna goni aferę, a ty tak haniebnie oskarżasz samorządy? Daj nam Boże, aby one mogły rządzić w regionach bez oglądania się na Warszawę. Daj sobie spokój z wypowiedziami na jakimkolwiek forum :(
2020-03-26 17:25:17
kibic
następny oderwany od rzeczywistośći ... czy ten człowiek nie rozumie,że to nie są jego pieniądze,a nas podatników?! halo ziemia!
2020-03-26 17:14:31
Strach POmyśleć co by było bez tego PANA !
.
2020-03-26 17:10:30
topek
Brawo ! tyle lat czekaliśmy na powrót jedynie słusznego ustroju i wychodzi na to że pomału wraca . Pierwszy sekretarz Jarosław zadecyduje za nas jeszcze raz BRAWO !!!
2020-03-26 16:54:00
Lewackie cwaniactwo.
Anna Mieczkowska , lewacki prezydent Kołobrzegu powiedziała: " potrzebny jest pakiet rekompensat dla samorządów". Te słowa to skandal. Samorządowcy PO i SLD dadzą kasę swoim biznesmenom , a zamian chcą zwrot kasy od rządu prawicy. Nawet w czasie kryzysu lewacy chcą "kręcić lody".
2020-03-26 16:44:55
@ itd
Szacunek. Ściskam Ci rękę.
2020-03-26 15:54:57
itd
Wy to możecie podjąć decyzje jaka koszule zalozyc do garnituru.Warszawka jak była zalewana g....to Trzaskowski pokazal co może zrobić bez pomocy rządu.To samo jest w Szczecinie i innych miastach.Samorzady to więcej afer,korupcji i biurokracji.Na tych wszystkich nierobów tyraja zwykli Polacy. wsz
2020-03-26 15:29:50
@Dumny
Oczywiście. Największą ofiarą koronawirusa jest TVP. Trzeba im natychmiast pomóc, rzucić jakiś miliardzik albo dwa...
2020-03-26 15:00:15
Wierny
Pieniądze należy przekazać do Warszawy, tylko Jarosław Kczyński nasz drogi przywódca potrafi trafnie pokierować strumieniem pomocy Państwowej, tylko uprawnienia konsula jak w starożytnym Rzymie dadzą nam szansę na sprawiedliwe rządy Pana Jarosława.
2020-03-26 14:57:27
jest opinia
Mateuszowi Morawieckiemu grozi Trybunał Stanu za niewprowadzenie na czas stanu klęski żywiołowej.
2020-03-26 14:30:42
Dumny
Panie Marszałku, coś się Pan tutaj za bardzo szarogęsi. Niech Pan odda te pieniądze migusiem do Warszawy, bo nasz rząd i Pan Prezes Jarosław Kaczyński lepiej wiedzą co z nimi zrobić i na co przeznaczyć.
2020-03-26 14:25:37