Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Miliony złotych na Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy

Data publikacji: 2020-03-20 18:30
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-23 14:26
Miliony złotych na Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy
 

Doposażenie szpitali w sprzęt do walki z pandemią koronawirusa, dodatkowe pieniądze na profilaktykę i możliwą rozbudowę oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Do tego uruchomienie pożyczek obrotowych i elastyczne podejście do beneficjentów środków unijnych. Podczas specjalnie zorganizowanej wideokonferencji marszałek Olgierd Geblewicz przedstawił założenia Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego, czyli wsparcie dla regionalnej ochrony zdrowia i przedsiębiorców.

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy to narzędzie bardzo namacalne, które będziemy krok po kroku realizować, by wspierać regionalną ochronę zdrowia, przedsiębiorców, rynek pracy, osoby zagrożone wykluczeniem w warunkach pandemii i by współpracować z naszymi beneficjentami – zadeklarował marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Wiemy, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i ta dynamika będzie wzrastała. Pierwszy pakiet zakupowy dla szpitali za nami, ale przed nami dużo wyzwań. Będziemy możliwie jak najszybciej starali się przełamać bariery administracyjne, by zapewnić pieniądze i wsparcie dla zachodniopomorskiej przedsiębiorczości 

Podczas wideokonferencji z dziennikarzami, marszałek Olgierd Geblewicz krok po kroku omówił wyzwania, potrzeby i możliwości wsparcia jakie Samorząd Województwa chce uruchomić, by walczyć z kryzysem spowodowanym pandemią kronawirusa COVID-19.

50 mln zł dla zachodniopomorskiej służby zdrowia

Na sprzęt dla zachodniopomorskich szpitali szykowany jest pakiet około 20 mln zł. Te środki trafią do marszałkowskich jednostek, które dziś są w tzw. szpicy walki z pandemią COVID-19. Szczególnie dotyczy to Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Pieniądze mają pozwolić na zakup pięciu maszyn do testów, które trafiłyby do placówek w Szczecinie – Zdrojach, Kołobrzegu i Gryficach oraz dwóch szpitali w Koszalinie. Placówki zostaną również doposażone w respiratory i materiały ochrony indywidualnej. Na Arkońską i do Koszalina trafiłyby również nowe tomografy. Obecnie na całe województwo można wykonać 80 testów na dobę - to za mało dla blisko dwumilionowej populacji regionu. Zamówienie na kolejną maszynę już złożono, ale rząd decyduje o kolejności potrzeb regionów. Marszałek zapowiedział rozmowy na ten temat z wojewodą zachodniopomorskim. Kolejne 30 mln zł zostałoby przeznaczone na działania długoterminowe, czyli m.in zakup testów przesiewowych. Środki na te cele będą pochodziły z przesunięcia wolnych i niewykorzystanych funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Zarząd Województwa chce negocjować z Komisją Europejską możliwość przesunięcia kolejnych 50 mln zł z obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego, tak by rozbudować oddział zakaźny przy ul. Arkońskiej

Pomóc przedsiębiorcom

Kluczowym wyzwaniem jest ochrona istniejących miejsc pracy. To tzw. I filar wsparcia, na który Pomorze Zachodnie chce przeznaczyć ok. 170 mln zł z RPO WZ. Jak wyliczył marszałek Olgierd Geblewicz, samorząd województwa mógłby uruchomić dla przedsiębiorców wsparcie w wysokości 2 tys. zł na miejsce pracy, udzielane przez 3 kolejne miesiące. Szacunki wskazują, że w całym regionie mogłoby ono objąć 28 tys. stanowisk, szczególnie w branżach dotkniętych pandemią: turystyce, gastronomii, części usług związanych z bezpośrednim kontaktem z klientem, gdzie spadki w dochodach sięgają nawet 90%.

Mam nadzieję, że pakiet rządowy będzie się rozwijał, że on będzie realny. Obawiam się, że przekazane przez nas środki mogłyby trafić na opłacenie przez przedsiębiorców ZUS-u. Jeśli rząd nie zwolni przedsiębiorców ze składek społecznych, to środki unijne zasilałyby ZUS. Nie taki jest ich cel. Nasze wsparcie osłonowe mogłoby być rozdysponowywane poprzez Powiatowe Urzędy Pracy – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz.

Realna groźba bankructwa

Z monitoringu i rozmów z zachodniopomorskimi przedsiębiorcami wynika, że sytuacja jest bardzo trudna. Dla przykładu uzdrowiska mają zabezpieczone środki na funkcjonowanie przez ok. 2-3 miesiące, firmy obsługujące branżę turystyczną mogą przetrwać co najwyżej 4 miesiące. Bez konkretnego i szybkiego wsparcia grozi im bankructwo. Problemem jest np. brak automatycznie przedłużanych zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Mocno cierpi m.in. branża transportowa, która łańcuchowo może wpędzić w kryzys kolejne sektory gospodarki.

Firmy szczególnie potrzebują kapitału obrotowego, co ma udostępnić tzw. II filar wsparcia. W ramach JERMIE 2 może zostać uruchomione co najmniej 50 mln zł. Dodatkowe 20-30 mln zł udostępni Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju. Łącznie da to blisko 80 mln zł niskooprocentowanych pożyczek obrotowych dla przedsiębiorców.

Wsparcie dla beneficjentów 

Urząd Marszałkowski jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym planuje wsparcie beneficjentów, którym pandemia utrudnia realizowanie projektów. 

- Wielokrotnie słyszeliśmy ze strony rządzących, że Unia Europejska nie pomaga, że fundusze europejskie nie wspierają działań antykryzysowych. Ja się z tym nie zgadzam. Rządowy pakiet został ogłoszony bardzo szumnie. Nikt nie wie z czego on zostanie sfinansowany. Obawiam się, że rząd będzie chciał zajrzeć do kieszeni samorządów i funduszy unijnych, na które tak złorzeczy – podsumował marszałek Olgierd Geblewicz.

W ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego jest również szykowany system wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem w wyniku pandemii. Wykorzystując aplikację mobilną opracowaną na potrzeby programu „Dobre Wsparcie”, współpraca z NGO mogłaby usprawnić organizację dostaw leków, żywności dla osób starszych, niepełnosprawnych czy samotnych. Marszałek zadeklarował wsparcie w zakresie e-learningu i wykorzystywania takich platform na potrzeby systemu edukacji.

(p)

Sonda

Czy zadeklarowana pomoc rządu dla przedsiębiorców i pracowników jest wystarczająca do załagodzenia gospodarczych skutków epidemii?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Jerzy
2020-03-21 18:30:02
Chyba nie ma tylu funkcjonariuszy CBA bo mają tyle roboty.To trzeba zrobić mega transparentnie. Pomoc jest potrzebna.
@Andrzej i Jerzy
2020-03-21 17:45:01
Macie rację.
Oj, patrzeć na łapy, patrzeć na pazerne łapy co będą brały szmal!!
2020-03-21 16:18:15
.
do Jerzy
2020-03-21 14:48:24
- szacunek, ściskam Ci rękę.
Jerzy
2020-03-21 12:14:27
Pomoc dla biznesu jest konieczna , ale tylko po kontrolą CBA. Nie ufam panu Geblewiczowi ani jego sprytnym ludziom.
Myśl
2020-03-21 10:01:49
Komentarze godne ruskich trolli, którym niepodoba się ochrona lokalnych przedsiębiorstw przed upadkiem i ochrona miejsc pracy. Co będzie, jak przedsiębiorstwa upadną, a ludzie stracą pracę? Jasne, że kontrola tych działań powinna być, bo wydawane są nasze pieniądze. Samorząd włącza się w pozytywne działania na czas epidemii, by później możliwy był powrót do normalności bez zbyt wielu ofiar.
Viola
2020-03-21 09:37:42
Nasz narcyz zaraz wesprze kolesi... W tym jest najlepszy.
@ Andrzej
2020-03-21 08:40:18
Brawo! Wreszcie trzeźwe głosy. Szacunek.
Andrzej
2020-03-21 08:22:31
Wsparcie służby zdrowia unijnymi pieniędzmi jest oczywistością. Moje obawy budzą miliony euro wsparcia dla lokalnego biznesu. Czyli dla kogo konkretnie ? Jak będzie selekcja ? Czy to znowu wsparcie dla swoich jak w czasach 8 lat rządzenia koalicji PO -PSL - SLD. Geblewicz i jego ludzie z PO mają dziwne powiązania z lokalnym biznesem. Martwi mnie zdanie Geblewicza o : "elastycznym podejściu do beneficjentów środków unijnych". To może być furtka do wielkich przekrętów.
@ POmóc swoim przedsiębiorcom.
2020-03-21 08:19:41
Jest dokładnie jak piszesz. Już łapska wyciągają, już szczerzą kły Choćby zaraza i ogień.
POmóc swoim przedsiębiorcom.
2020-03-21 08:07:03
Plan pana marszałka Geblewicza ma jeden słaby punkt. To pomoc przedsiębiorcom. To oczywiste , że chodzi o pomoc czyli podarowanie kasy biznesmenom związanym z PO i SLD. Śmieją się pracownicy urzędu , że trzeba pomóc finansowo polu golfowemu w Binowie , gdzie często imprezują politycy PO i SLD. Poza tym trzeba zasilić finansowo ulubione knajpy w Szczecinie prowadzone przez swoich i ich rodziny. Moim zdaniem pomoc biznesowi powinna być prowadzona pod szczególną kontrolą CBA.
Przecież on jest zwykłym wykonawcą poleceń naszego Rządu.
2020-03-21 07:58:32
Najzwyklejszym.
itd
2020-03-20 23:26:34
Ten co straszyl dziennikarza procesem za zadawanie pytan.SUkcesow zero
Ela
2020-03-20 23:00:08
Geblewicz przestań się ośmieszać.
Złota Anka
2020-03-20 22:39:02
Najlepiej by było gdyby wszystkie szpitale, cała służba zdrowia była sprywatyzowana jak chciał Tusk i Kopaczowa (plan PO). Wówczas leczyli się tylko zamożni a biedota by zdychała. Test by były dostępne, wszystko by było a nie teraz przyjdzie z dziadem jakimś leżeć w sali
hehehe
2020-03-20 22:36:11
Geblewiczowi powinien jeszcze pomóc Nitras i Arłukowicz to na pewno będzie sukces!
Zlikwidować!
2020-03-20 22:32:26
Czy ten urząd poza mieleniem unijnych (czyli też naszych) pieniędzy i budową siedziby dla siebie za 200 baniek robi coś pożytecznego? Myślę, że czas kryzysu powinien być impulsem do odchudzenia państwa z kosztownych złogów.
ochrona zdrowia
2020-03-20 21:13:06
Bardzo dobrze że są takie inicjatywy ciekawe jak to wyjdzie w praktyce jak się sprawdzi pewnie będą jeszcze uwagi doradców gospodarczych. Ale czy ustalono jak było z tym zadłużeniem szpitala w Zdunowie?Co było jego przyczyną?Może to wpłynęło na gorszą kondycję służby zdrowia w regionie
socha
2020-03-20 20:41:59
panie marszałku i co przez tyle lat co pan jest co było cacy, tyle co mogę skomentować, oj,oj
Gosc
2020-03-20 20:35:15
Rządy PO; Likwidacja szpitali-prywatyzacja, Likwidacja Jednostek Psp-wprowadzenie Posterunków.. Likwidacja komisariatow Policji Ogólnie bieganie kasy w MSWiA na wakaty i zamrożenie na 8 lat pensji...nie było chętnych do pracy w służbach zaczely pojawiać się,,odpadki,,A teraz kur...pozdrów od mundurowych nie słyszałem teraz żeby ktoś ich popieral
Czytelnik
2020-03-20 19:37:28
Kazda pomoc jest wazna.Caritas tez dziala na zwiekszonych obrotach?
Max
2020-03-20 19:15:28
Jak Geblewicz tym sie zajmie to cienko to widze.
Pejot
2020-03-20 18:36:56
a co kolesiom w knajpach interes stanął ? pomoc ale dla swoich...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ