poniedziałek, 30 marca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Lewica, koronawirus i onkologia

Lewica, koronawirus i onkologia

Lewica, koronawirus i onkologia
Data publikacji: 2020-02-28 13:51
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-29 21:30
Wywietleń: 826 445175

Przedstawiciele szczecińskiej lewicy przedstawiają swój pomysł na walkę z koronawirusem. I na nowo podejmują narrację opozycji o tym, że 2 miliardy na telewizję publiczną powinny zostać przekierowane na onkologię. 

- Podkreślamy: nie chcemy straszyć, nie chcemy wprowadzać nastroju paniki - mówi poseł Dariusz Wieczorek. - Natomiast pytamy, jak przygotowana jest administracja państwowa, administracja samorządowa, na ewentualny przypadek koronawirusa w Polsce. Złożyliśmy też projekt ustawy zmieniającej ustawę o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi.

Założenie tego projektu jest takie, aby dopisać koronawirusa do zestawu chorób wymagających obowiązkowej hospitalizacji i obowiązkowej kwarantanny. Po co? Według polityków lewicy w środowisku lekarskim są wątpliwości, czy na podstawie obowiązującego prawa można hospitalizować pacjenta potencjalnie podejrzanego o zarażenie koronawirusem

Służba zdrowia i 2 mld zł na TVP

Epidemia to dla lewicy punkt wyjścia do ogólniejszej debaty na temat służby zdrowia. I do przekonywania, że pieniądze na telewizję publiczną można przesunąć na onkologię.

- Przyjrzeliśmy się temu, na co 2 miliardy mogłyby zostać przekierowane - mówi posłanka Katarzyna Kotula. - Takie podstawowe potrzeby to możliwość zatrudnienia dwóch tysięcy stu onkologów, obecnie mamy ich tylko trzy tysiące. Moglibyśmy wykonać trzysta pięćdziesiąt tysięcy specjalistycznych badań. Moglibyśmy wybudować cztery nowe szpitale onkologiczne.

- Rak to druga przyczyna zgonów w Polsce - opowiada doktor Cezary Pakulski. - Nie jest istotne, że coraz więcej osób z nas umiera, bo na to wpływ mają czynniki demograficzne, ale fakt, że coraz młodsi Polacy umierają, powinien już uwierać. Pięć lat temu na sto tysięcy Polaków umierało dwieście osób z powodu nowotworów, teraz to 260, 270 osób.

Ile wydajemy na służbę zdrowia?

Przedstawiciele zjednoczonej prawicy wielokrotnie odpowiadali na zarzuty związane z onkologią. Pokazywali dane, z których wynikało, że żaden rząd wcześniej nie dał tak dużych pieniędzy na leczenie nowotworów. W ciągu ostatnich pięciu przeznaczono na ten cel dodatkowe 30 mld zł. W 2019 roku nakłady na ochronę zdrowia to 104 mld zł - to wzrost o ponad 30 proc. w porównaniu do roku 2015. Ponadto minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że na Narodową Strategię Onkologiczną w najbliższych 10 latach zostanie przeznaczonych ponad 11 mld zł.

- Kluczową sprawą jest udział środków na ochronę zdrowia w PKB - komentuje Wieczorek. - Osiągamy prawie 5 %, co na tle Unii Europejskiej jest słabym wynikiem. Jeżeli sobie policzymy kwestie związane z inflacją, pensją minimalną, ilością składek, z tym, że bezrobocie spadło, to wzrost nie jest świetnym działaniem rządu, tylko wynika z prostej matematyki, zwiększonej ilości składek, które wypływają do systemu.©℗

(as)

Fot. Alan Sasinowski

Na zdjęciu: O służbie zdrowia mówili (od lewej): Dariusz Wieczorek, Katarzyna Kotula, dr Cezary Pakulski.

 

Komentarze

Jj
A rzęsa się posłance nie odkleiła? Odrosty się nie pokazały?!
2020-02-29 21:26:13
mądry i zdrowy
Szkoda, że durniów ten wirus nie atakuje :(
2020-02-29 14:25:45
POszust
można też, po co na urzędy jak można na onkologie .Po co budować centralny port lotniczy jak mozna na onkologię i td.
2020-02-28 20:18:08
guciu
Lewizna w końcu prawidłowo.
2020-02-28 18:32:41
Poranek
Szkoda klikania, wieczorek Ty i obłuda to jakby to samo
2020-02-28 17:43:00
kolo
wieczorek pijawka z sld bedzie mi wmawiał ze sie o mnie troszczy..........buahahahah chyba tak jak sld o polaków za czasów afery rywina.. chłopie koncz wsydu oszczedz!!!
2020-02-28 17:40:43
@Ragi
Wiesz to od Kgb ?
2020-02-28 17:27:37
inz SOCHA
PANIE WIECZOREK, mówi SOCHA zostaw chlopie ten temat to dla medyków a my elekrycy z naszej polibudy jedzmy do....DANII pozdrawiam
2020-02-28 17:16:41
Lewica to wypadek przy pracy demokracji
Groźniejszym wirusem jest lewica, osoby dotknięte lewactwem powinny być izolowane od reszty społeczeństwa, w innym przypadku nigdy nie pozbędziemy się tej zarazy.
2020-02-28 17:08:51
Ragi
Rząd PiS ukrywa że w Polsce są już osoby zarażone koronawirusem
2020-02-28 16:47:10
hehehe
Widać że ogłupiała opozycja jest strasznie zawiedziona że u nas jeszcze nie ma koronowirusa! Może Biedroń dlatego wybiera się do Chin żeby go osobiście przywieź do Polski??!
2020-02-28 16:36:07
mdm
Prawdziwą zarazą są czerwoni z lewicy...
2020-02-28 16:23:07
k....k12
Ten żarłoczny moloch chce tylko WINCY I WINCY i ciągle mu mało. A chorych tylko ciągle przybywa. Jak ktoś jest aktualnie tzw zdrowy, to i tak jest chory, bo ma rozwalony system immunologiczny żarciem z toksynami i eksperymentem szczepiennym, jest kandydatem na cukrzyka, pożeracza statyn, rakowca, alergika, albo już nim jest. Nie prowadzi się badań przesiewowych na nosicielstwo grużlicy, ale szczepi się dzieci kilka godzin po narodzinach. Z lewicą nie ma o czym gadać nie tylko w sferze zdrowia, ale w każdej innej też. Oni np. uznają tylko takie leczenie raka, że pacjenta truje się chemią i obserwuje kto pierwszy wyciągnie kopyta, rak czy pacjent. Dać im całkowitą władzę, to zaprowadzą świat do Korei Pn. Pobyt w szpitalu za komuny w PRLu, to dzisiejszy pobyt w ZK. Rozerwane ciało, potem jeszcze pocięte, następnie szyte na żywca i chluśnięte jodyną, kóra w moim przypadku wywołała obrzęk i efekt oparzenia, bo jak się okazało jest dla mnie niebezpiecznym alergenem, ryk szyjącego lekarza sugerującego zamknięcie mordy, następnie gnicie rany. Kolejne pierepałki w Akademii Med. w X po operacji nie mogli się mnie dobudzić, a co się nalatali, jak mówili pacjenci leżący ze mną na sali. Po przejrzeniu dokumentacji okazało się, że nie ma jednego słowa o tym. Osobiście więc życzę polskiej służbie zdrowia, żeby zdechła, także z powodu mojego syna okaleczonego na zawsze
2020-02-28 16:03:39
beee
Jaki pomysł na walkę z koronawirusem ma lewica? Przejażdżka na rowerze bez siodełka z kandydatem Pierdoniem? Podpisanie karty LGBT czy przyznanie sobie dobrze opłacanych posad w różnych spółkach?
2020-02-28 15:28:18
CDN
Dzieki Schetynie pogrobowcy tych co przybyli na sowieckich tankach w smierdzacych walonkach ucza po roznych tvn Polakow i wymandrzaja się na wszystkie możliwe tematy.Dzieki grubej kresce istnieja jeszcze w zyciu publicznym rozne Kwachy,millery,Cimoszewicze''ilicze'',wieczorki,arlukowicze i inni''czerwoni demokraci.
2020-02-28 15:09:24
itd
POLACY poznali dokonania czerwonej zarazy na własnej skorze.POSZLI WON !
2020-02-28 14:59:40
czytam
Tak gdyby lewica rządziła byłoby np. o polowe mniej zgonów na nowotwory .Radosne / i obowiązkowe / pochody pierwszomajowe przyczyniłyby się do zdecydowanej poprawy stanu zdrowia obywateli .
2020-02-28 14:17:36