środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Lewica chce wprowadzenia renty wdowiej

Lewica chce wprowadzenia renty wdowiej

Lewica chce wprowadzenia renty wdowiej
Data publikacji: 2020-02-20 13:48
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-24 14:24
Wywietleń: 1883 443804

Politycy lewicy chcą wprowadzenia renty wdowiej. To świadczenie miałoby pomóc przede wszystkim kobietom, które z powodu śmierci mężów znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. 

- Z naszym kandydatem na prezydenta Robertem Biedroniem przedstawiliśmy projekt inicjatywy prezydenckiej, który dotyczy renty rodzinnej potocznie zwanej rentą wdowią -  mówi posłanka Katarzyna Kotula. - W obecnej sytuacji istnieje taka możliwość, że jeśli w małżeństwie emerytów umiera mąż, to żona ma prawo decydować się na pobranie emerytury po mężu - i wtedy jest to 85 % świadczenia - lub emerytury własnej. Projekt SLD mówi, że żona będzie miała prawo do 100% wyższego świadczenia oraz pobierania 25 % świadczenia niższego. Możliwe jest łączenie i otrzymanie 125 % świadczenia.

Posłanka podkreśla, że nazwa renta wdowia bierze się stąd, że w ogromnej większości przypadków to właśnie kobiety mają niższe emerytury niż ich mężowie a ten projekt mógłby dotyczyć 1,5 miliona wdów.

- Twarz biedy w Polsce ma niestety twarz starszej pani emerytki - dodaje posłanka.

- Najczęściej rentę wdowią pobierają kobiety, które wcześniej nie pracowały, zajmowały się wychowywaniem dzieci, więc ich udział w rynku pracy jest praktycznie niemożliwy, albo kobiety, które w wieku 55 lat nie mogą powrócić na rynek pracy, bo są zmuszone do opieki nad swoimi rodzicami, teściami, osobami starszymi -  ocenia posłanka Małgorzata Prokop - Paczkowska. - Najczęściej kobiet podejmują trud opieki nad osobami starszymi. Wiemy, że mamy ogromny problem z domami pomocy społecznej, gdzie można by szukać opieki dla osób starszych.

Politycy lewicy przekonują, że rozwiązania, które proponują, to standard w wielu krajach europejskich. ©℗

(as)

Fot. Mirosław Winconek

Na zdjęciu: Katarzyna Kotula

Komentarze

blee
@Ania, mądre kobiety raczej nie przyklejają sztucznych rzęs i nie farbują szopy na tandetny platynowy blond...Kotula skoro przez przypadek została posłanką to powtarza "przekaz dnia" licząc na reelekcję. To nie jej pomysł tylko inicjatywa ogólnopolska. To prowincjonalna gęś. Szkoda lewicy z takimi wstawkami od Biedronia.
2020-02-24 14:14:54
tolerancja
Ta propozycja jest ultra seksistowska.Preferuje jedną z płci kosztem praw drugiej.Nie ma zgody na nierówności płciowe.Na szczęście obecnym ideałem lewicowych kobiet jest singielstwo tak więc temat sam upada
2020-02-21 13:19:52
to też Lewica
"Rząd Donalda Tuska obniża zasiłek pogrzebowy. Nie będzie za co chować zmarłych"Rząd chce oszczędzać na Polakach rozpaczających po utracie najbliższych. W przyszłorocznym budżecie zaplanował obniżenie zasiłku pogrzebowego o blisko 40 procent - z 6395 zł do 4000 zł. Tymczasem eksperci z branży pogrzebowej na pomyśle rządu nie zostawiają suchej nitki.
2020-02-21 12:51:07
@Aro
a PiS to niby coś zrobił oprócz okradania Polaków na każdym kroku?
2020-02-21 12:25:48
KOMUNISTA ZE SŁONKA
to tylko moze zrobic w tym kraj PAN JAREK, RESZTA DO POGADANIA
2020-02-21 10:40:16
Aro
Lewica jak i PO KO umie tylko gadac. Nic dobrego dla kraju nie zrobili jak nie ukradli
2020-02-21 08:59:14
@NL
Jeżeli lewica będzie rządzić to pewnie w Niderlandach anie w kraju tak doświadczonym przez rządy komunistów reprezentujących w Polsce tyranów z Kremla . Paszli won pedały !!!
2020-02-21 08:47:20
NL
Lewica to przyszłość Polski. Ich notowania wciąż rosną, za 4 lata będą rządzić skutecznie Polską.
2020-02-21 07:39:22
do @ Olo
Cyt. z Ola "..który zebrał w zusie na przyszlom emeryturę.." Na przysz_LOM emeryturę jest to wyliczone na podstawie statystyki uwzglądniającej min. przeciętny wiek życia na emeryturze, statystyczne "zejścia" emerytów, itd. To jest matematycznie obliczane i dlatego takie świadczenia są wypłacane. Tych zmian nie można zrobić bez uprzednich wyliczeń i rachunków prawdopodobieństwa. To co proponuje Lewica to musi najpierw wyliczyć i przedstwaić do konsultacji. Lewica może PO_pyskować na temat "Noblistka musi zapłacić podatek" - zobaczymy co z tego poszczekiwania wyjdzie... P.S.- te składki nie idą na PRZSZLOM telewizję Kurskiego.
2020-02-21 00:13:16
321
A renta menela? za co ma pic jak juz nie ma pincet, i innych socjalow od zony a przeca nie pracuje a pic musi ,lewica upadek kolejny mentalnt
2020-02-20 21:31:05
lewica ma wyraźny problem z logiką
A Zandberg tak ładnie dziś tłumaczył że emerytura to pokoleniowe świadczenie solidarnościowe - wdowa ma prawo do dziedziczenia po mężu majątku i tyle. Nie rozumiem dlaczego miałaby nabywać prawo do świadczenia męża i zachować jednocześnie prawo własnego świadczenia. Emerytura to specyficzna forma zasiłku - kto chce coś ekstra to ma do dyspozycji III filar i inne formy inwestowania. Ja zaproponuję inny podział 50% własnego świadczenia i 50% świadczenia męża.
2020-02-20 21:08:30
roger
buciki wywieszaj śmieszna feministko!!!!!!!!!!!!!!!!! nic więcej nie umiesz
2020-02-20 20:24:29
Brawo Lewica
Wreszcie ugrupowanie z jakimiś rozsądnymi pomysłami
2020-02-20 19:35:08
towarzysze
Czyli 500+ to obciach i wstyd ale wdowia emerytura jest OK? Oj ta obecna lewica jest bardziej porypana od PZPRowskich siepaczy!
2020-02-20 19:00:43
Zako
Ten pomysł dobrze nie wygląda. Panowie mają wyższe emerytury również z tego powodu, że dłużej pracują, a mają krótszy od kobiet przewidywany czas przeżycia. Dlatego można przejąć 85% emerytury po zmarłym współmałżonku. Lepiej pomyśleć o eksmałżonkach, które prowadziły dom, wychowywały dzieci, a po wymianie przez eksmęża na nowszy egzemplarz zostały z niczym, bo nie pracowały. Takim kobietom powinno się przyznawać np. pół wypracowanej przez eksmęża emerytury.
2020-02-20 17:48:03
Olo
Przylad małżeństwo 60 latków z 30 letnim stażem pracy jedno umiera obecnie składki ZUS przechodzą na skarb państwa czy nie lepiej żeby jeden z małżonków dostał te 25% jego kapitału który zebrał w zusie na przyszlom emeryturę. Chyba że ktoś woli żeby te składki poszły na TVP Kurskiego.
2020-02-20 17:16:32
czytam
Ta twarz na zdjęciu ti twarz tej wdowiej biedy ? Może ok. 100 % po mężu , ale 0 % własnej . Poza tym w poście BZDURA jest właściwy komentarz do tych pomysłów pod publiczkę .
2020-02-20 17:02:59
Antosia
Renata rodzinna dotyczy także mężczyzn ale widać że czytanie ze zrozumieniem przychodzi wielu Panom z trudem.
2020-02-20 16:06:20
@Bzdura
Szczególnym przypadkiem lewactwa jest pewna pani była posłanka, obecne wepchnięta na siłę do tk
2020-02-20 16:05:33
Gieniu
Proszę nie zapominać o równouprawnieniu. Skoro wdowy po mężach mają dostac, to i mężowie po żonach powinni!
2020-02-20 15:52:40
Lewica to wypadek przy pracy demokracji
a o pomyśle krótko - idiotyzm.
2020-02-20 15:21:43
Aneta
@Bzdura Świetnie to opisałeś. Nic dodać, nic ująć. To jest ta lewicowa sprawiedliwość i równość. Hipokryci!
2020-02-20 14:41:30
Henryk
Nareszcie ktoś zaczął w Polsce myśleć o emerytach.
2020-02-20 14:41:28
abc
Wiele wdow pobiera bardzo wysokie świadczenia po tzw sędziach jeszcze stalinowskich i całego okresu po 1956roku.Dochodza do tego wdowy po trepach LWP typu tatusia Wlodzimierza''ilicza''Cimoszewicza.Ci ludzie często po podstawówkach mieli bardzo wysokie stopnie.
2020-02-20 14:34:32
brawo
Bardzo rozsądna propozycja
2020-02-20 14:30:28
Ania
Pani Katarzyna Kotula to bardzo mądra i zaangażowana posłanka. Bardzo się cieszę że na nią głosowałam.
2020-02-20 14:10:00
Viola
Rozumiem, że lewica opłaci swój pomysł z własnych, partyjnych pieniędzy. Od moich podatków i ZUS-u, won!
2020-02-20 14:05:17
Bzdura
Wszystkie kobiety sprowadzono do 1 worka, gdy duża cześć z nich nie ma dzieci, robi kariery, zwłaszcza lewicowych aktywistek, zwolenniczek zabijania dzieci nienarodzonych. I tego pokroju bezdzietne wdowy miałyby otrzymywać wyższą emeryturę po mężu! Lewica jawnie tu dyskryminuje mężów wdowców, którzy też przecież mogą być w takiej ciężkiej sytuacji, gdy wychowywali dzieci, zwłaszcza niepełnosprawne i chore, wymagającej stałej opieki, gdy musieli zwolnić się z prawy aby być cały czas w domu. Lewica ma to wszystko gdzieś. Liczy się populizm, propaganda i dyskryminowanie praw mężczyzn, bo feministki w swym zaślepieniu ideologicznym dbają wyłącznie o siebie pod pozorowaną próbą ochrony praw kobiet w istocie wyłudzają miliardy złotych dla kobiet które tej pomocy ani nie potrzebują ani na nią nie zasługują.
2020-02-20 14:01:14