środa, 21 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Lewica, konstytucja, niepokój

Lewica, konstytucja, niepokój

Lewica, konstytucja, niepokój
Data publikacji: 2018-07-20 14:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Wywietleń: 1494 339376

Zmiany, jak przeprowadza w sądownictwie zjednoczona prawica, są niezgodne z konstytucją - tak uważają politycy szczecińskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W związku z tym zorganizowali w piątek 20 lipca na pl. Rodła happening, podczas którego rozdawali szczecinianom egzemplarze ustawy zasadniczej. 

- Wszyscy widzimy, co się dzieje się w polskim parlamencie, gdy nie ma w nim Sojuszu Lewicy Demokratycznej - mówił Dariusz Wieczorek, szef partii w regionie. - SLD ma wielki współudział w tworzeniu konstytucji z 1997 roku i stoimy na stanowisku, że jest ona najważniejszym dokumentem obowiązującym w naszym kraju i po prostu trzeba jej przestrzegać. Rozdajemy Polakom tekst konstytucji, aby wiedzieli, że rządząca większość poprzez to, co dzieje się w Sądzie Najwyższym, łamie jej zapisy. Zapis dotyczący kadencji pierwszego prezesa jest jednoznaczny. Mówi o sześcioletniej kadencji i żadna ustawa nie może tego zmienić. Wydarzenia w polskim parlamencie bardzo nas niepokoją. 

Wedle polityka rządzący mają prawo do reformowania sądów, ale wszystkie zmiany muszą być wprowadzane w poszanowaniu ustawy zasadniczej. Wyraził też nadzieję, że przyszłe wyboru pozwolą wrócić SLD do parlamentu, i wtedy lewica postara się "przywrócić normalność". Pytany o niską frekwencję na protestach przeciwko zmianom w sądownictwie odpowiedział tak:

- Trzeba zauważyć, że jest okres wakacyjny. To pewnie też ma jakiś wpływ... Fachowcy zwracają uwagę, że tego typu ustrojowe zmiany powinny być procedowane przynajmniej przez kilka tygodni po to, aby chociażby w komisjach był czas, aby można było przeprowadzić spokojną merytoryczną dyskusję. Sojusz Lewicy Demokratycznej w swojej historii miał większość w parlamencie, miał swojego prezydenta, i przez myśl nam nie przeszło, że mając pełnię władzy w Polsce, można w jakimkolwiek punkcie łamać konstytucję.

Decyzjom PiS-u i jego koalicjantów sprzeciwiał się także szczeciński Komitet Obrony Demokracji. Na demonstracji przed Sądem Rejonowym pojawiły się hasła takie jak „Wolne sądy”, „Demokracja – tak, populizm – nie”, „Sejm jest nasz”.

- Nie zgadzamy się na upartyjnienie sądów – mówiła Anna Rybakiewicz z KOD.

Ale są też zupełnie inne opinie. Szczecińskie Towarzystwa Dialogu o Prawie, na którego czele stoi Bartłomiej Sochański, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta naszego miasta, zajmuje odmienne stanowisko. Oprócz Sochańskiego podpisali się pod nim inni prawnicy: Agnieszka Dąbrowska, Michał Lizak oraz Zbigniew Bogucki. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Damian Syjczak, Czesława Christowa, Dariusz Wieczorek i Dawid Krystek z SLD rozdawali szczecinianom egzemplarze Konstytucji RP.

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Czyli ze obecny Rzad...wraz z Prezydentem R.P.
Za malo dopracowali/zmienili ta Stara Lewacka z roku 1997-go PO-stkomunistyczna Konstytucje... i dlatego cale Nowoczesnie za-KOD-owane Lewactwo i przy podwieczorku - az tak bardzo sie jeszcze "sadzi"...!!!
2018-07-21 00:21:25
Dariusz I Wielki
Dariusz Wieczny niebyt w niebycie, dziękujemy my zgnili liberałowie, lewacy, wolnomyśliciele, prości zdroworozsądkowi ludzie właśnie takim niebytom, w którym nawet chciejstwa pomyślunku o działaniu nie ma, za dzisiaj, za wyrzucenie wolności na pysk do rynsztoku, na lata.
2018-07-20 21:07:16
Simca
Niezly kabaret, byli pezetpeerowcy protestuja w obronie demokracji. Ciekawe jak sie ma do tych pieknych hasel ich poprzednia posluga w partii ktora zniewalala nasz kraj (sady z reszta tez), pod czujnym okiem sowieckiej wladzy
2018-07-20 20:11:29
marek
Więcej komunistów z b. PZPR w sądach i na uczelniach!, także US!
2018-07-20 19:25:58
heh
Lewica? Przeciwko PiS? A czym jedni od drugich się różnią? Przecież Pis to też SLD tyle że kościelne
2018-07-20 18:28:35
czyt
Natomiast zgodne z konstytucją / A. Kwaśniewskiego / jest to , co nie służy SLD , PO ,popsel NOWOCESNEY ? Obrońcy... czego ?buczą ?
2018-07-20 17:23:36
PK-P
Śmiech na sali - caaaaała ta lewica mieści się w jednym przedziale PKP - to własnie efekt trzymania się stołków za wszelką cenę ...
2018-07-20 17:20:50
;/
Wlasnie przez wasze i razemkow samozaoranie w sejmie jest nienormalnosc, amatorzy nie potrafili przekroczyc 8% ,zandberg dostal 3% i tez nie wszedl a wasza pseudo kandydatka na prezydenta pracuje w mediach publicznych ,a 90% waszego elektoratu popiera obecna ekipe, cytujcie wiecej dziel lenina jak pewien pan radny z sejmiku, samozaoranie poziom sld, kurtyna.
2018-07-20 16:38:45

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie