wtorek, 26 marca 2019.
Strona główna > Wiadomości > SLD o napiętnowaniu Polski, bublu KE i rozbudowie teatru

SLD o napiętnowaniu Polski, bublu KE i rozbudowie teatru

SLD o napiętnowaniu Polski, bublu KE i rozbudowie teatru
Data publikacji: 2018-05-26 12:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:40
Wywietleń: 2289 329739

Dla własnego dobra polski rząd powinien wycofać się ze zmian w wymiarze sprawiedliwości w takim zakresie, jak tego oczekuje Komisja Europejska – uważają politycy zachodniopomorskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jednocześnie krytykują KE za „rozminięcie się z prawdą” oraz zarząd naszego województwa za działania w sprawie rozbudowy Teatru Polskiego.

- Polski rząd wykonał kilka kroków wstecz, ale Komisja Europejska ocenia, że są to kroki niewystarczające. Wedle KE skoro Polska otrzymuje 106 miliardów euro, w przyszłej perspektywie ma otrzymać też znaczącą kwotę, to w przypadku zaistnienia sporów, powinny je rozstrzygać niezależne sądy - stwierdził europoseł Bogusław Liberadzki. - W naszym interesie leży, aby Polska nie była napiętnowana, tak jak dotychczas. Sprawy nie należy przeciągać. Spór o praworządność może nam zaszkodzić. Wypłata środków może być związana z oceną poziomu praworządności. Komisja Europejska dwa tygodnie temu zajęła jednomyślne i jednogłośne stanowisko – praworządność powinna być uwzględniana w wypłacie środków z budżetu europejskiego po roku 2020.

Jednocześnie polityk zwrócił uwagę, że analiza wieloletnich ram finansowych, które przygotowała KE, dowodzi, że ta instytucja “rozminęła się z prawdą”.

- Tak naprawdę redukcja środków na politykę rolną to nie zapowiedziane 5% a co najmniej 10% - powiedział. - Zmniejszenie funduszu spójności to nie byłoby 7% a co najmniej 15%. Fundusz spójności mógłby być mniejszy o niemal 50%! Mamy więc w trzech obszarach potencjalnie pogarszającą się sytuację. Fundusz spójność to są te środki, które idą na drogi S3, S6, tunel w Świnoujściu, nadodrzańską linię kolejową. Komisja Europejska chciała włożyć nam bubla. To, co przedłożyła nam KE, jest niekorzystne.

Zdaniem Liberadzkiego powinniśmy zorganizować w Polsce rzetelną debatę na temat naszego ewentualnego wejścia do strefy euro.

- Unia Europejska po Brexicie pójdzie w takim kierunku, że kto chce się w danej dziedzinie mocniej integrować, to zapraszamy, a kto nie chce, ten zostaje na poboczu – ocenił. - Nie ma lepszego rozwiązania niż starać się wzmacniać więzy europejskie. Euro jest swego rodzaju emanacją prawdziwych relacji. Nawet Bułgaria zadeklarowała, że chce wstąpić do strefy euro. Dlatego potrzebna jest debata o euro, o obawach, o ich słuszności.

Z kolei Dariusz Wieczorek, szef regionalnych struktur SLD, mówił o rozbudowie Teatru Polskiego. Zapewniał, że Sojusz popiera tę inwestycję, ale nie ma zaufania do zarządu województwa. Zwrócił uwagę, że na razie na rozbudowę nie ma żadnych pieniędzy unijnych ani ministerialnych.

- W piśmie z 2013 roku koszt budowy Teatru Polskiego to były 54 miliony złotych, natomiast w 2017 roku ta kwota to już było 86 milionów – kontynuował. - To pokazuje pewną niekonsekwencję. Wiemy, że ceny rosną, ale nie o 100 procent. Budżet województwa to ok. 850 milionów złotych. Więc jeżeli mówimy o 86 milionach, to jest 10 % budżetu. Jeśli mielibyśmy to robić tylko ze środków budżetowych, to nie ma szansy, żeby było na to stać województwo.

(as)

Na zdjęciu: - W naszym interesie leży, aby Polska nie była napiętnowana, tak jak dotychczas - mówił europoseł Bogusław Liberadzki.

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Jakób
@ No proszę ! - swoim komentarzem do Obserwera dałeś przykład, jak "kulturalnie i rzeczowo" wygląda esencja języka prawicy. Gdyby ktoś tak napisał z opozycji, to byś powiedział, że to język nienawiści.
2018-05-27 16:48:17
@ No proszę...
Ależ to byli arcykatolicy,a sam Adolf nawet o seminarium duchowne otarł się (podobnie jak i Stalin)... Po wojnie wiali do Ameryki Płd.na papieskich paszportach... Więc ? Jakiś problem?
2018-05-27 15:15:31
No proszę ! - Obserwer - intelektualna i kulturalna esencja LEWICY
Spoko, znani są już "kulturalni i rzeczowi" m. innymi - Mengele, Eichmann, Heidrych, itp, itp, itp. Ich pisma nie były wulgarne i niechlujne jak zarzucasz naszej katolickiej prawicy. Pisali kulturalnie i rzeczowo, jak podajesz przykład lewicy. Szalom!
2018-05-27 12:39:29
Observer
Przeczytałem wypowiedzi obu stron na tym Forum. Muszę stwierdzić, że ludzie z lewicy piszą kulturalnie i rzeczowo. Natomiast katolicka prawica pisze wulgarnie, niechlujnie i bezsensownie. Co z wami, chłopaki? Pianą z gęby i wulganością chcecie tworzyc Czwartą RP? Trzeba się uczyć Polszczyzny w mowie i piśmie...Poeta przed wiekkami pisał "Chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa!" Chyba,że w głowach to co na języku...
2018-05-27 09:31:07
k....k12
towarzysze mają ciągle ten niepokojący rys samobójczy oparty na samokastracji intelektualnej niczym kuracjusze łagrów piszący peany na cześc partii. Przy czym jest to blef pozwalający żrec bułke z szynką, a dzieci posyłac do Oxfordu.Ob. Sr..j co prawda biurem z sekretarką nie dysponuje, alec zawsze bliżej mu do stajennego ignaca, co zwiał, jak poszły słuchy, że bedą palic dwory niż do tych, co w tych dworach mieszkali. Z jakiej racji państwo nakłada daniny na miliony biedoty, a kasa idzie także na funkcjonowanie teatrów o istnieniu których ta biedota nie ma pojecia
2018-05-27 02:09:22
@Jakób
Lepiej już na Psl / wg. ciebie jedyna normalna partia ! / Bo ci to jakieś jaja produkują , a sld samych polityków / politruków ?/
2018-05-27 00:47:59
won za Don komuchu!
@ @"won za Don..." - Z jakiej choinki się urwałeś "historyku"?
2018-05-26 23:42:28
Jakób
Zabrakło lewicy w sejmie przez jedną kadencję i co się w tym parla-lamencie dzieje. Bez lewej nogi człowiek nie ustoi, a sejm idiocieje. Jak lewica przedstawi ciekawy program to może na nią zagłosuję w najbliższych wyborach.
2018-05-26 23:28:46
A wiec Unijnie Zagwarantowane...
Ze SLD- to Swoi Ludzie Dostana... do wyboru i do coloru !!
2018-05-26 22:15:03
I POpatrz jakie mydłki cię tu bronią.
Fuj, wstyd.
2018-05-26 21:04:49
Do PO-wyzszego Lewackiego SLD-owca...
A przeciez: tak z Komunistami jak i z PO-stkomunistami byliscie u Wladzy az przez 70-lat...(tj. 1945-2015) to dlaczego wowczas NIC - Wam "nie wyszlo"...???
2018-05-26 20:33:46
Widzisz pikuś jak jest.
Jedź do Sochaczewa (piękne, polskie , stare miasto), wytynkuj chałupę rodzinną i TAM ZAMIESZKAJ. Zdrowia!!
2018-05-26 20:21:41
@@czyt.Pola.frajer ...
Piękne "ksywki". Ciemnota parafialna i móżdżek kibolski....Na nic więcej was nie stać? Znikniecie razem z kaczą naziPRLką!!!
2018-05-26 19:19:34
Widzisz frajerze (inaczej nie bo cenzura) jak cię tu chcą ?
Nie bałakaj.
2018-05-26 18:42:12
Polak
Zlikwidować SLD ! To hańba dla Polski aby takie ugrupowanie wrogie Polsce jeszcze istniało !
2018-05-26 18:10:22
czyt
Zarabiasz w euro , tam Ci płacą , to jedż z tymi madrościami do Brukseli i siedż tam za swoje miliony . Do widzenia , a raczej żegnaj !
2018-05-26 17:50:38
@"won za Don..."
"...to komuchy zrujnowały nasze miasto ..." Otóż,synku, to "komuchy" zbudowali w Szczecinie przemysł stoczniowy, portowy i motoryzacyjny i inne. Natomiast Stocznie Szczecińską wykończyli nominalni solidarnościowcy.Ostatnim ich aktem, był marsz stoczniowców do Zakładów Odzieżowych "ODRA" na pomoc strajkującym kobietom w latach 90-ych ub.w. Tam wyciąnęli przesa zarządu Walusia i razem z biurkiem wyrzucili na bruk. Wkrótce potem rządzący w Warszawie przestraszone solidaruchy rozwiązali stocznię likwidując Pomorski Bank Kredytowy finansujący stocznię a następnie ogłosili jej n i e w y p ł a c a l n oś ć ! Mało synku wiesz a piszesz dużo bzdur!
2018-05-26 17:22:45
obs.ryver
"..duchowi ojcowie mordowali, katowali, unicestwiali Polskę i Polaków..." Nie tylko Polaków!"Duchowy ojciec" Torquemada,na polecenie papieża spalił żywcem ponad 10tysięcy Hiszpanów! Arcykatolickie wojska papieża wymordowała prawie całą ludność Piemontu (Italia) ,że nie wspomnę o rzezi tzw. Nocy św. Bartłomieja w Paryżu.
2018-05-26 15:41:40
won za Don komuchu!
Chciał byś komuchu zatrzymania reform i dalszej bezkarności dla was. Niedoczekanie! @Obs.rywer to komuchy zrujnowały nasze miasto niszcząc holding stoczniowy żeby dorwać się do paliwowego koryta. Jeszcze ci mało ich rządów?!
2018-05-26 15:40:27
Twoi mistrzowie. duchowi ojcowie mordowali, katowali, unicestwiali Polskę i Polaków.
Czego tu jeszcze bałakasz !??
2018-05-26 15:03:49
Obs.ryver
Cała nadzieja w LEWICY!!! Kacza naziPRLka już pokazała co i jak potrafi spieprzyć. Czas posunąć kaczora razem z jego kolanem i kotem.
2018-05-26 14:23:41
dante
Liberacki niech siedzi cicho , bo przez trzy kadencje nic dla Polski nie zrobił tylko gada w zależności od okoliczności. Najłatwiej siedzieć i mądrzyć się a inni niech pracują . Co konkretnie załatwiłeś dla POLSKI ????
2018-05-26 14:17:30
Mam złąwiadomość dla postkomuny.
Wkrótce koniec komunistycznej władzy sądowniczej. Ostatni wasz bastion pada.
2018-05-26 13:57:20
Raz sierpem...
Od 1945 Polska opleciona była komunistyczną pajeczyną,więc jak kontynuatorzy tego zbrodniczego reżimu mają czelność wypowiadać się w mediach?!? Nie wspominając o ich głosowaniu w Parlamencie Europejskim. Ale jeśli znajdują się....... , którzy popierają takie istoty, to nie ma się co dziwić.
2018-05-26 13:50:43
Nie wiem czy aż tak łgać by potrafiła nawet Applebaum.
.
2018-05-26 12:56:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Czy rozbudowa miejskiej sieci dróg usprawiedliwia masowe wycinki drzew w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy