poniedziałek, 24 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > SLD o napiętnowaniu Polski, bublu KE i rozbudowie teatru

SLD o napiętnowaniu Polski, bublu KE i rozbudowie teatru

SLD o napiętnowaniu Polski, bublu KE i rozbudowie teatru
Data publikacji: 2018-05-26 12:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:40
Wywietleń: 2069 329739

Dla własnego dobra polski rząd powinien wycofać się ze zmian w wymiarze sprawiedliwości w takim zakresie, jak tego oczekuje Komisja Europejska – uważają politycy zachodniopomorskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jednocześnie krytykują KE za „rozminięcie się z prawdą” oraz zarząd naszego województwa za działania w sprawie rozbudowy Teatru Polskiego.

- Polski rząd wykonał kilka kroków wstecz, ale Komisja Europejska ocenia, że są to kroki niewystarczające. Wedle KE skoro Polska otrzymuje 106 miliardów euro, w przyszłej perspektywie ma otrzymać też znaczącą kwotę, to w przypadku zaistnienia sporów, powinny je rozstrzygać niezależne sądy - stwierdził europoseł Bogusław Liberadzki. - W naszym interesie leży, aby Polska nie była napiętnowana, tak jak dotychczas. Sprawy nie należy przeciągać. Spór o praworządność może nam zaszkodzić. Wypłata środków może być związana z oceną poziomu praworządności. Komisja Europejska dwa tygodnie temu zajęła jednomyślne i jednogłośne stanowisko – praworządność powinna być uwzględniana w wypłacie środków z budżetu europejskiego po roku 2020.

Jednocześnie polityk zwrócił uwagę, że analiza wieloletnich ram finansowych, które przygotowała KE, dowodzi, że ta instytucja “rozminęła się z prawdą”.

- Tak naprawdę redukcja środków na politykę rolną to nie zapowiedziane 5% a co najmniej 10% - powiedział. - Zmniejszenie funduszu spójności to nie byłoby 7% a co najmniej 15%. Fundusz spójności mógłby być mniejszy o niemal 50%! Mamy więc w trzech obszarach potencjalnie pogarszającą się sytuację. Fundusz spójność to są te środki, które idą na drogi S3, S6, tunel w Świnoujściu, nadodrzańską linię kolejową. Komisja Europejska chciała włożyć nam bubla. To, co przedłożyła nam KE, jest niekorzystne.

Zdaniem Liberadzkiego powinniśmy zorganizować w Polsce rzetelną debatę na temat naszego ewentualnego wejścia do strefy euro.

- Unia Europejska po Brexicie pójdzie w takim kierunku, że kto chce się w danej dziedzinie mocniej integrować, to zapraszamy, a kto nie chce, ten zostaje na poboczu – ocenił. - Nie ma lepszego rozwiązania niż starać się wzmacniać więzy europejskie. Euro jest swego rodzaju emanacją prawdziwych relacji. Nawet Bułgaria zadeklarowała, że chce wstąpić do strefy euro. Dlatego potrzebna jest debata o euro, o obawach, o ich słuszności.

Z kolei Dariusz Wieczorek, szef regionalnych struktur SLD, mówił o rozbudowie Teatru Polskiego. Zapewniał, że Sojusz popiera tę inwestycję, ale nie ma zaufania do zarządu województwa. Zwrócił uwagę, że na razie na rozbudowę nie ma żadnych pieniędzy unijnych ani ministerialnych.

- W piśmie z 2013 roku koszt budowy Teatru Polskiego to były 54 miliony złotych, natomiast w 2017 roku ta kwota to już było 86 milionów – kontynuował. - To pokazuje pewną niekonsekwencję. Wiemy, że ceny rosną, ale nie o 100 procent. Budżet województwa to ok. 850 milionów złotych. Więc jeżeli mówimy o 86 milionach, to jest 10 % budżetu. Jeśli mielibyśmy to robić tylko ze środków budżetowych, to nie ma szansy, żeby było na to stać województwo.

(as)

Na zdjęciu: - W naszym interesie leży, aby Polska nie była napiętnowana, tak jak dotychczas - mówił europoseł Bogusław Liberadzki.

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Jakób
@ No proszę ! - swoim komentarzem do Obserwera dałeś przykład, jak "kulturalnie i rzeczowo" wygląda esencja języka prawicy. Gdyby ktoś tak napisał z opozycji, to byś powiedział, że to język nienawiści.
2018-05-27 16:48:17
@ No proszę...
Ależ to byli arcykatolicy,a sam Adolf nawet o seminarium duchowne otarł się (podobnie jak i Stalin)... Po wojnie wiali do Ameryki Płd.na papieskich paszportach... Więc ? Jakiś problem?
2018-05-27 15:15:31
No proszę ! - Obserwer - intelektualna i kulturalna esencja LEWICY
Spoko, znani są już "kulturalni i rzeczowi" m. innymi - Mengele, Eichmann, Heidrych, itp, itp, itp. Ich pisma nie były wulgarne i niechlujne jak zarzucasz naszej katolickiej prawicy. Pisali kulturalnie i rzeczowo, jak podajesz przykład lewicy. Szalom!
2018-05-27 12:39:29
Observer
Przeczytałem wypowiedzi obu stron na tym Forum. Muszę stwierdzić, że ludzie z lewicy piszą kulturalnie i rzeczowo. Natomiast katolicka prawica pisze wulgarnie, niechlujnie i bezsensownie. Co z wami, chłopaki? Pianą z gęby i wulganością chcecie tworzyc Czwartą RP? Trzeba się uczyć Polszczyzny w mowie i piśmie...Poeta przed wiekkami pisał "Chodzi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa!" Chyba,że w głowach to co na języku...
2018-05-27 09:31:07
k....k12
towarzysze mają ciągle ten niepokojący rys samobójczy oparty na samokastracji intelektualnej niczym kuracjusze łagrów piszący peany na cześc partii. Przy czym jest to blef pozwalający żrec bułke z szynką, a dzieci posyłac do Oxfordu.Ob. Sr..j co prawda biurem z sekretarką nie dysponuje, alec zawsze bliżej mu do stajennego ignaca, co zwiał, jak poszły słuchy, że bedą palic dwory niż do tych, co w tych dworach mieszkali. Z jakiej racji państwo nakłada daniny na miliony biedoty, a kasa idzie także na funkcjonowanie teatrów o istnieniu których ta biedota nie ma pojecia
2018-05-27 02:09:22
@Jakób
Lepiej już na Psl / wg. ciebie jedyna normalna partia ! / Bo ci to jakieś jaja produkują , a sld samych polityków / politruków ?/
2018-05-27 00:47:59
won za Don komuchu!
@ @"won za Don..." - Z jakiej choinki się urwałeś "historyku"?
2018-05-26 23:42:28
Jakób
Zabrakło lewicy w sejmie przez jedną kadencję i co się w tym parla-lamencie dzieje. Bez lewej nogi człowiek nie ustoi, a sejm idiocieje. Jak lewica przedstawi ciekawy program to może na nią zagłosuję w najbliższych wyborach.
2018-05-26 23:28:46
A wiec Unijnie Zagwarantowane...
Ze SLD- to Swoi Ludzie Dostana... do wyboru i do coloru !!
2018-05-26 22:15:03
I POpatrz jakie mydłki cię tu bronią.
Fuj, wstyd.
2018-05-26 21:04:49
Do PO-wyzszego Lewackiego SLD-owca...
A przeciez: tak z Komunistami jak i z PO-stkomunistami byliscie u Wladzy az przez 70-lat...(tj. 1945-2015) to dlaczego wowczas NIC - Wam "nie wyszlo"...???
2018-05-26 20:33:46
Widzisz pikuś jak jest.
Jedź do Sochaczewa (piękne, polskie , stare miasto), wytynkuj chałupę rodzinną i TAM ZAMIESZKAJ. Zdrowia!!
2018-05-26 20:21:41
@@czyt.Pola.frajer ...
Piękne "ksywki". Ciemnota parafialna i móżdżek kibolski....Na nic więcej was nie stać? Znikniecie razem z kaczą naziPRLką!!!
2018-05-26 19:19:34
Widzisz frajerze (inaczej nie bo cenzura) jak cię tu chcą ?
Nie bałakaj.
2018-05-26 18:42:12
Polak
Zlikwidować SLD ! To hańba dla Polski aby takie ugrupowanie wrogie Polsce jeszcze istniało !
2018-05-26 18:10:22
czyt
Zarabiasz w euro , tam Ci płacą , to jedż z tymi madrościami do Brukseli i siedż tam za swoje miliony . Do widzenia , a raczej żegnaj !
2018-05-26 17:50:38
@"won za Don..."
"...to komuchy zrujnowały nasze miasto ..." Otóż,synku, to "komuchy" zbudowali w Szczecinie przemysł stoczniowy, portowy i motoryzacyjny i inne. Natomiast Stocznie Szczecińską wykończyli nominalni solidarnościowcy.Ostatnim ich aktem, był marsz stoczniowców do Zakładów Odzieżowych "ODRA" na pomoc strajkującym kobietom w latach 90-ych ub.w. Tam wyciąnęli przesa zarządu Walusia i razem z biurkiem wyrzucili na bruk. Wkrótce potem rządzący w Warszawie przestraszone solidaruchy rozwiązali stocznię likwidując Pomorski Bank Kredytowy finansujący stocznię a następnie ogłosili jej n i e w y p ł a c a l n oś ć ! Mało synku wiesz a piszesz dużo bzdur!
2018-05-26 17:22:45
obs.ryver
"..duchowi ojcowie mordowali, katowali, unicestwiali Polskę i Polaków..." Nie tylko Polaków!"Duchowy ojciec" Torquemada,na polecenie papieża spalił żywcem ponad 10tysięcy Hiszpanów! Arcykatolickie wojska papieża wymordowała prawie całą ludność Piemontu (Italia) ,że nie wspomnę o rzezi tzw. Nocy św. Bartłomieja w Paryżu.
2018-05-26 15:41:40
won za Don komuchu!
Chciał byś komuchu zatrzymania reform i dalszej bezkarności dla was. Niedoczekanie! @Obs.rywer to komuchy zrujnowały nasze miasto niszcząc holding stoczniowy żeby dorwać się do paliwowego koryta. Jeszcze ci mało ich rządów?!
2018-05-26 15:40:27
Twoi mistrzowie. duchowi ojcowie mordowali, katowali, unicestwiali Polskę i Polaków.
Czego tu jeszcze bałakasz !??
2018-05-26 15:03:49
Obs.ryver
Cała nadzieja w LEWICY!!! Kacza naziPRLka już pokazała co i jak potrafi spieprzyć. Czas posunąć kaczora razem z jego kolanem i kotem.
2018-05-26 14:23:41
dante
Liberacki niech siedzi cicho , bo przez trzy kadencje nic dla Polski nie zrobił tylko gada w zależności od okoliczności. Najłatwiej siedzieć i mądrzyć się a inni niech pracują . Co konkretnie załatwiłeś dla POLSKI ????
2018-05-26 14:17:30
Mam złąwiadomość dla postkomuny.
Wkrótce koniec komunistycznej władzy sądowniczej. Ostatni wasz bastion pada.
2018-05-26 13:57:20
Raz sierpem...
Od 1945 Polska opleciona była komunistyczną pajeczyną,więc jak kontynuatorzy tego zbrodniczego reżimu mają czelność wypowiadać się w mediach?!? Nie wspominając o ich głosowaniu w Parlamencie Europejskim. Ale jeśli znajdują się....... , którzy popierają takie istoty, to nie ma się co dziwić.
2018-05-26 13:50:43
Nie wiem czy aż tak łgać by potrafiła nawet Applebaum.
.
2018-05-26 12:56:07