środa, 12 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Sochański: Sędziowe eskalują napięcie

Sochański: Sędziowe eskalują napięcie

Sochański: Sędziowe eskalują napięcie
Data publikacji: 2018-07-19 12:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-26 23:10
Wywietleń: 3074 339140

Nieposłuszeństwo sędziów Sądu Najwyższego eskaluje napięcie i jeszcze bardziej zmniejsza zaufania Polaków do prawników - takie jest stanowisko zarządu Szczecińskiego Towarzystwa Dialogu o Prawie, na którego czele stoi Bartłomiej Sochański, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko prezydenta naszego miasta. Towarzystwo skupia prawników, którzy, w przeciwieństwie do większości swoich kolegów, uważają, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości są konieczne. 

W ich komunikacie przeczytamy: "Demonstracyjne nieposłuszeństwo sędziów Sądu Najwyższego wobec oczywistych ustawowych zasad i warunków przechodzenia w stan spoczynku, niebezpiecznie i niepotrzebnie eskaluje napięcie wokół wymiaru sprawiedliwości i po raz kolejny w niedługim czasie podrywa resztki zaufania Polaków do środowisk prawniczych. Kontestacja przepisów rangi ustawowej przez byłą Pierwszą Prezes SN wyłącznie na podstawie prywatnej interpretacji Konstytucji z pominięciem oczywistej możliwości pozyskania wykładni Trybunału Konstytucyjnego, rozumiemy jako zachowanie na wskroś polityczne, co w odniesieniu do misji sędziego jest niedopuszczalne. Poparcie udzielane takiej postawie przez niektórych polskich i zagranicznych prawników oraz polityków spotyka się z naszym zdecydowanym sprzeciwem".

Oprócz Sochańskiego pod tym stanowiskiem podpisali się o nim: Agnieszka Dąbrowska, Michał Lizak oraz Zbigniew Bogucki.

Z kolei w środę przed budynkiem Sądu Rejonowego na pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie została zorganizowana demonstracja poparcia dla sędziów, którym nie podobają się propozycje zjednoczonej prawicy. "Nie zgadzamy się na upartyjnienie sądów" - mówiła Anna Rybakiewicz z Komitetu Obrony Demokracji.©℗

(as)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Na zdjęciu: Bartłomiej Sochański sprzeciwia się postawie sędziów SN.

Komentarze

brawo!
brawo!
2018-07-26 22:53:51
zygmunt
Zdekomunizować środowisko prawnicze i naukowe! Dlaczego studenci muszą wysłuchiwać były TW, politruków i członków PZPR w wolnej Polsce?
2018-07-20 19:31:18
Popieram!
Popieram Pana mecenasie!
2018-07-20 13:06:08
Mirek
Szacunek się Panu należy Pani Mecenasie Sochański.
2018-07-20 11:34:25
Sochański! Tak trzymać!
Sochański! Tak trzymać!
2018-07-20 11:32:35
Renata
Po takim tekście Sochański może zapomnieć nie tylko o prezydenturze Szczecina, ale też o szacunku jego mieszkańców
2018-07-20 10:52:29
@jolka
Jeżeli obrazasz ludzi ,pisząc ,że piszą posty za 3 czy 4 zł i Sochański się " sk... " , to za ile Ty się sk... i ile Tobie za to płacą ?
2018-07-20 09:36:22
waren
Sochański to zwykła marionetka obecnego reżimu. Działa przeciwko Polakom.
2018-07-20 09:14:46
Awony
Tak panie Sochański ma pan rację. Takie złodziejami sądy myślą , że wszystko im wolno. A młodzieży do lochu.
2018-07-20 00:19:50
jolka
PiSowskie trolle się uaktywniły. Chyba podwyżkę dali i płacą nie 3,50 tylko 4 złote od kolejnego przyklasku dla "jedynej słusznej" partii. A Sochańskiego po prostu mi żal. Nie wiem co go skłoniło do tego, żeby tak się sk**wić na stare lata...
2018-07-19 23:39:01
nemesis
To nie grzech być pionkiem, kiedy gra się po właściwej stronie. Brawo mecenasie Sochański!
2018-07-19 22:59:05
A ten Pan na zdjeciu...
To "przepadkiem"... nie ten Pan, co jakis czas temu na Sprawach... Bronil i Wspieral bylego Komendanta KW MO w Szczecinie, i za Wydanie Rozkazow... Wylapywania i Aresztowania Ludzi i z Solidarnosci 1980... po wprowadzeniu 13.12.1981 roku Stanu Wojennego przez Warszawska WRON-e !! Jesli sie mylimy... to Przepraszamy !!
2018-07-19 22:56:13
L. Nowak
Gratulacje mec. Sochański!
2018-07-19 22:48:04
J.
Brawo ! Głos płynący bezpośrednio ze środowiska prawniczego, przywraca nadzieję, że nadzwyczajna kasta to ciało obce i nie wszyscy z Was utożsamiają się z taką percepcją rzeczywistości. Dziękuję, wyrazy szacunku dla Pana.
2018-07-19 22:45:56
nie lubię komuny
Czas najwyższy pogonić tych komunistów, którzy jeszcze zalegają w sądach. Brawo Panie Sochański! Tak trzymać! Prawe sądy!
2018-07-19 22:31:21
pewny
Cieszy mnie taki głos w ogólnej dyskusji. Cieszy mnie wiara w zasady. Brawo
2018-07-19 22:21:35
Iza
Wara od polskich sądów pisowska hołoto
2018-07-19 22:10:37
Do zwykły kowalski
Ty nie jesteś kowalski tylko zwykły Iwanow zza wschodniej granicy.
2018-07-19 21:59:20
@ "prawa"
Szczecińska phtirus pubis idź na cmentarz, oporządzij groby Dziadków, bo oni byli uczciwi.
2018-07-19 21:55:05
Żegnaj
Sochański zdrajco, jesteś w Szczecinie skończony. Możesz już się wyprowadzać z całą swoją kancelarią, bo tu klientów już miał nie będziesz.
2018-07-19 21:54:45
Miejski łazęga
Panier Sochański-schowaj sobie Pan w buty takie teorie.Pamiętasz Pan co Pan wygłaszałeś w przeszłości-? przypomnę Panu "Tylko krowa nie zmienia swoich poglądów"
2018-07-19 21:23:33
do @ Kucharza
".. inny fakt że sędziowie często lekceważą swoją pracę"... Właśnie PO_tłuku w tym burdelu chodzi o "fakt że sędziowie często lekceważą swoją pracę"... PrzyPO_mnij sobie debilu jak znikało 50 złotych kobiecinie na stacj benzynowej, "przeklejały" się ceny lub "znikał" łącznik przegubowy.
2018-07-19 21:15:40
abcd
Prosze o zbanowanie opłacanych troli ponizej z centrum dowodzenia w Koszalinie paszoł na ruski mi do swoich towarzyszy tam wasze miejsce
2018-07-19 21:15:29
34343
W ogole to gdzie on sie tak opalił ?-Seszele na koszt podatnikow? co go widac w mediach to cały czerwony... czy to choroba filipinska?,wybor tego czlowieka na prezydenta miasta to byla by najgorsza rzecz w historii tego miasta od czasow poprzednika, no jest jeszcze najradna to juz w ogole ponizej krytyki, ps w Kauflandzie jest serek o nazwie Pacynka buhahhaha
2018-07-19 21:13:54
do @ Rada
"..a weź ty skocz..". Wyjaśnij PO_tłuku jak można wziąć i skoczyć? Albo się bierze, albo się skacze durniu.
2018-07-19 21:09:48
do @ 321
"odbenda" - naPiS_Z debilu w jakim to języku, po polsku "odb-ęęęęęęę-dą"
2018-07-19 21:05:12
Gość
Sochański na prezydenta!
2018-07-19 20:18:32
Tomasz Karpeta
I dobrze! Trzeba rozgonić to towarzystwo w sądach. Przecież oni tam siedzą od czasów PRL. I Gdzie tu praworządność?
2018-07-19 19:51:09
Stefan Koza
To trzeba mieć… (wiadomo co), aby tak się "swoim" postawić. Sochański mi zaimponował.
2018-07-19 19:48:47
Maria N.
Gratuluję naszym szczecińskim prawnikom. Należy mówić prawdę. Brawo mecenasi.
2018-07-19 18:50:30
12. zawodnik
Postawa godna pochwały. Tak przeciwstawić się własnemu środowisku... Robi wrażenie.
2018-07-19 18:48:02
Tom
I to mi się podoba mecenasie Sochański!
2018-07-19 18:31:32
...
Na Białorus a najlepiej od razu na ruski mir do Władimira, tam sa takie standardy ktore sie niektorym marzą ,ciekawe co pan sadzi o tym ze Szczecin nie dostał 20mln zł z rezerwy celowej na budowę nowej siedziby pogotowia ratunkowego przy ul.Twardowskiego ?! tak informują inne media,ale na pomniki to kasa jest oczywiscie z podatkow podatnikow bo oni finansuja partie a partie zbudowaly ten pomnik ze swojej czyli naszej kasy, a pan kandydat przy kolejnej paraprezentacji niech unika zasłon bo jak byl w Warszawie to sie biedak zaplątał i nawet nikt na niego nie zwrocił uwagi buhahahahah ,Pan "Za$łonka" normalnie
2018-07-19 18:31:22
nieprawnik
Ma Pan odwagę Panie Mecenasie. Gratulacje dla Pana i życzę powodzenia.
2018-07-19 18:18:17
Janusz
Więcej takich którzy walczą o praworządność w Polsce
2018-07-19 18:14:24
Pytam
Sochański, za ile się sprzedałeś reżimowi ?
2018-07-19 18:06:26
prawa
kompromitacja.Proszę oddać dyplom ukończenia studiów prawniczych.Szok
2018-07-19 18:00:42
zwykły kowalski
Brawa dla zmian - za żelazną postawę
2018-07-19 17:57:56
KOLEJARZ
Brawo p. Sochański! Należy mówić tak jak jest!
2018-07-19 17:55:16
karałczan
Wstyd, Panie Sochański, takie łajdactwa wypisywać...
2018-07-19 17:47:42
skończyło się
Czas najwyższy zrobić porządek z wymiarem sprawiedliwości w Polsce! Dlaczego tam jeszcze pracują sędziowie z okresu PRL? Trzymam kciuki za reformy! BRAWO!!!
2018-07-19 17:37:34
Kucharz
Ja pamiętam że Sochański lubił pieniądze i chyba miał jakieś problemy prawne - teraz jak jest czysty i ma interes finansowy to odwrócił chorągiewkę - inny fakt że sędziowie często lekceważą swoją pracę - tylko po co ten ogrzewany kotlet - by Krzystek dalej sobie fajnie żył po wygranych wyborach?
2018-07-19 17:25:15
obywatel RP ?? (czy jakiegoś plemienia z Afryki)
p Sochański gdyby była przestrzegana przez rządzących konstytucja nie byłoby tego >>motłochu<< pod sejmem , a i pan czym by błysnął? bo jakoś ostatnio cicho było o panu
2018-07-19 16:56:13
łobywatel
ja , jako durny czytelnik nijak pojąć nie mogę - O CO SIĘ UNY ŻRO ! Pewnie o koryto , bo nie ło te konstytucjo , co jo Kwaśniok wymodził !
2018-07-19 16:34:31
Edmund
Rozumiem to tak-okradne Sochanskiego A kiedy on zgłosi to na policję zacznę skowyczeć źe facet "eskaluje napięcie".I to jest prawnik.
2018-07-19 16:28:19
Kkkk
Sochanski lecz sie
2018-07-19 16:20:58
AAA
To bardzo smutne !!!! Dzisiaj Sejm "rozwala" dalej o co walczyliśmy , projekt poselski , bez opinii prawnych , bez dopuszczenia ekspertów , zapowiada się noc i jutrzejszy wyścig ... aby zdążyć - po co ? po to Aby zdławić Pierwszą Prezes SN , aby wyrzucić Najlepszych z Najlepszych , aby pogwałcić Konstytucje RP (reguła kadencyjności nieistotna , aby wprowadzić "swoich" miernych ale wiernych - przy okazji (po cichu) znosząc wszelkie rygory jakościowe dla kandydatów (już nie jest koniecznym aby wykazać dorobek naukowo-prawny. Trudno to wszystko "kupić" jako coś dla dobra naszego Kraju. Po TK oraz KRS-ie czas na SN . Nieprawdopodobne co tak szanowany Szczecinianin może mówić - dodatkowo wskazując na bunt i nieposłuszeństwo SN . Są demokracje zachodnioeuropejskie czy amerykańskie gdzie podniesienie głosu na sędziego SN kończy natychmiast karierę polityka , prawnika , posła , premiera , prezydenta - tam "The Honorary Judge" to świętość - u nas PIS wykształcił system , że wszelkie "pomyje" można wylać nawet na Panią SSN a propaganda TVP lub gazety (po stronie PIS) robią z Pani Prezes już wszystko (wywrotowca , komunistkę , żydówkę , do ukarania , nie zna Konstytucji ... i nawet ostatnio , że zapłaci za wszystko , że są metody aby ją zmusić do odejścia , pozbawienia nawet tytułu "SSN w stanie spoczynku". Bardzo smutne !!! Szkoda że Pan mec. Sochański przechodzi na tamtą stronę
2018-07-19 16:05:11
M.Dem.
Obsadzanie kadrowe instytucji prawa jest wazne, tak samo jak polityka kadrowa w ogole. Poniewaz jakosc kadr wiele znaczy. Ale- dla konsumentow tego prawa - jeszcze bardziej istotne jest: CO PRAWO CHRONI, KOMU SPRZYJA, JAKI LOS PRZYGOTOWUJE podporzadkowanym mu ludziom? Czyli, w pierwszej kolejnosci: W CO SIE UKLADA SENS calosci tekstu KONSTYTUCJI POLSKI? Czy NIE JEST ON - w kwintesencji swoich zapisow- PODPORZADKOWANIEM POLSKI CELOM TOTALITARYZMU? Polska rozwija działania wybitnie pod strategie totalitaryzmu (przyszlosc Slaska, przyszlosc rejonu Zatoki Pomorskiej). A w szczegolnosci rozwija podejrzenia co do rozwoju planu zmniejszenia liczby zyjacych ludzi. I zycia na Ziemi w ogole (nawet wroble zagrozeniem "rewolucyjnych mas"). Działania sa czyms chronione. ROZPORZADZENIAMI, dajmy na to. A rozporzadzenia musza miec jakis grunt prawny. Grunt prawny to TWORCZOSC WLADZY USTAWODAWCZEJ. Zas ta tworczosc, zanim wejdzie w zycie, musi byc podpisana przez prezydenta panstwa. Na okolicznosc ZGODNOSCI Z ZAPISAMI USTROJOWYMI w KONSTYTUCJI PANSTWA. Konstytucja jest NAJWYZSZYM AKTEM PRAWNYM DECYDUJACYM O PANSTWIE. I społeczenstwie. Wiec jak wyglada SPOJNOSC PRAWA (logistyka), miedzy tym co sie deklaruje a tym co sie buduje? Konsumentow prawa interesuje najbardziej jego istota (GIST OF MATTER FOR NATION'S FATE). Konsumenci prawa, nie bedacy prawnikami, moze nie kazdy ruch prawny dobrze interpretuja. Wypada wiec usprawiedliwic ich (jestem wsrod tych konsumentow) ciekawosc: CZY FORMA FUNKCJONOWANIA PRAWA nie przeslania nam ZASTANAWIANIA SIE NAD JEGO TRESCIA?
2018-07-19 15:20:29
bekdasz
Bogucki to nadworny publicysta reżimowej TVP Szczecin. Panie Sochański niech pan powie ile kasował pan miesięcznie od Bekdasa, który był właścicielem Pogoni, a pan radnym. Turek chciał kupić stadion i okolice, a pan żeś mu w tym jako radny wtórował. Faktycznie skocz pan z mostu, tylko niech przedtem rzeka wyschnie.
2018-07-19 15:14:18
Sochański !!! już masz mój głos. Ściskam Ci rękę. Gratuluję.
.
2018-07-19 15:09:01
Ludzie
Ale on się ośmiesza
2018-07-19 15:03:55
on
Jeśli w sposób ordynarny łamane jest prawo, a przy tym telewizja w iście gebelsowskim stylu okłamuje telewidzów, to sędziowie mają siedzieć cicho ? Ja tylko wykonywałem rozkazy - gdzieś już to słyszałem ...
2018-07-19 14:52:42
Rada
Sochański, wiesz co, a weź ty skocz jeszcze raz z Mostu Pionierów
2018-07-19 14:49:31
Dobre
Same lizaki.
2018-07-19 14:40:14
Beka
Kandydat PiS. Czeko można oczekiwać?
2018-07-19 14:38:09
adam s.
Nie ma takiej ustawy, która stałaby wyżej niż Konstytucja RP. Zapamiętaj to sobie Panie Sochański.
2018-07-19 14:35:28
Sędziowie
A dlaczego sędziowie reprezentujący wymiar sprawiedliwości w tym kraju maja być posłuszni wobec bandy rządzącej łamiącej bezczelnie wszelkie normy prawne tego kraju. Panie Sochanski nie kompromitując się pan
2018-07-19 14:29:44
Andrzej
Przejmą Sąd Najwyższy, to w momencie postawienia przed Trybunałem Stanu zostaną uniewinnieni. Pozostanie im już tylko przejęcie Sądu Ostatecznego, ale tam już mają wtyki więc kwestią czasu jest kiedy szeregowy poseł zasiądzie w składzie tego ostatniego sądu. Dziś biorą ile wlezie, bo więcej takiej szansy nie będzie.
2018-07-19 14:26:32
Szczecinianin
Żałosny facet i to całe jego Towarzystwo! Ośmiesza sie na całej linii. Czytając owo zjawisko/stanowisko normalny człowiek dostaje szczękościsku.
2018-07-19 14:04:37
oj
Może nie tyle sędziowie, co motłoch podburzany przez totalną opozycję, która nie może się pogodzić z utratą władzy i znienawidzeniem ich przez społeczeństwo.
2018-07-19 13:59:44
sprzedałeś się
Jak nisko można upaść. Przecież kompromitacja tego człowieka, to co robi i mówi byle tylko przypodobać się obecnemu reżimowi (i pewnie zbijać na tym niezłą kasę) przechodzi wszelkie granice.
2018-07-19 13:58:16
wert
Gada jak Gomułka. Widać Sochański to typowy komunistyczny dygnitarz
2018-07-19 13:48:11
Sochański-zdrajca
Człowieku, Ty się nawet nie odzywaj
2018-07-19 13:45:16
Zako
Pan Sochański i jego Towarzystwo mylą zaufanie Polaków z zaufaniem partii PIS+okolice. Myli niezależność sądów z dyspozycyjnością wobec partii. Ponadto większość chce reformy sądownictwa, a nie wymiany kadry na 'swoich' ludzi, posłusznych partii. Oprócz tego Konstytucja jest aktem wyższej rangi niż 'jakieś' ustawy, więc obowiązują zapisy Konstytucji. Aktualnie nie ma niezależnego Trybunału Konstytucyjnego, do którego można byłoby się odwołać. A do pana Sochańskiego i bliskich mu środowisk prawniczych faktycznie ludzie stracili zaufanie, bo to oni prezentują "zachowanie na wskroś polityczne".
2018-07-19 13:33:01
321
kończ wasc wstydu oszczedz ,gdyby nie ten artykul to bym zapomniał o tym panu a tak znowu jest obawa ze ktos na niego zaglosuje w listopadowych pseudo wyborach, o ile sie w ogole odbenda