Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Lewica za katastrofę obwinia marszałka (akt. 1)

Data publikacji: 10 maja 2018 r. 15:16
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:10
Lewica za katastrofę obwinia marszałka
Od lewej: Damian Syjczak, Dariusz Wieczorek i Dawid Krystek wrócili do tematu katastrofy na Zamku. Fot. Dariusz Gorajski  

Katastrofa budowlana w Zamku Książąt Pomorskich to wina marszałka - stwierdzili politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej na kolejnej konferencji prasowej poświęconej temu tematowi. W piątek (11 maja) mija rok od zawalenia się stropu w północnym skrzydle. Urząd Marszałkowski zarzuca lewicy, że rozpowszechnia nieprawdzie informacje.

- Po roku nie wiemy, jakie są przyczyny katastrofy - mówił Dariusz Wieczorek, przewodniczący SLD w regionie. - Oczywiście, jeśli chodzi o wyjaśnienie, wszystko leży po stronie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Wcześniej informowaliśmy, dlaczego dopiero pod koniec ubiegłego roku inspektor podpisał umowę na wykonanie ekspertyzy - dlatego że zarząd województwa nie zrealizował postanowienia z maja ubiegłego roku, które zobowiązało do zlecenia ekspertyzy Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu. Tej decyzji nie podjęto i ekspertyzy nie ma.

Polityk zwrócił uwagę na projektowanie skrzydła, które się zawaliło. Wedle niego do tego projektu została wykonana dokumentacja zamienna.

- Zmieniono jakieś bardzo istotne rzeczy. Pytanie: jakie? - kontynuował Wieczorek. - Absolutnym skandalem jest to, co dzieje się ze skarpą wschodnią. Taras wschodni właściwie od 10 lat jest niedostępny. Dlaczego tak się stało? Znowu - niekompetencja, brak nadzoru, brak podejmowania decyzji. Jest podejrzenie z naszej strony, że szuka się powodów tej sytuacji, która ma miejsce w zamku, w inwestycjach, które są wokół - na ulicy Panieńskiej czy podobno na Trasie Zamkowej.

Dawid Krystek, kandydat SLD na prezydenta Szczecina, dodał, że skoro jeszcze nie znamy przyczyn katastrofy, to nikt nie jest w stanie zapewnić, że osoby, które przebywają na terenie zamku, są bezpieczne.

- Widać brak jakiegokolwiek pomysły zarządu województwa, jak rozwiązać ten problem - stwierdził. - Marszałek szuka winy nie tam, gdzie powinien jej szukać, a szukać jej powinien we własnym gabinecie.

- W mojej ocenie dobry gospodarz jak jest katastrofa, to zabezpiecza cały jej teren - powiedział Wieczorek. - Zarząd województwa powinien zabezpieczyć całość zamku. Cały zamek pęka. A jeżeli cały zamek pęka, to trzeba zbadać całą skarpę. Do tego powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nic nie ma. Nomen omen we wszystkich dokumentach sugerował, że trzeba coś takiego zrobić.

Oto komentarz Urzędu Marszałkowskiego: ‘W związku z nieprawdziwymi wiadomościami powielanymi przez SLD na konferencjach prasowych informujemy, że Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego nigdy nie był zobowiązany do zlecenia jakiejkolwiek ekspertyzy Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu, ponieważ Zarząd nie był stroną wydarzeń. Stroną jest administrator obiektu, czyli Zamek Książąt Pomorskich, który współpracuje w zakresie wyjaśnienia przyczyn katastrofy z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego i Prokuraturą. Zgodnie z kompetencjami ekspertyza została zlecona przez PINB, a Zarząd Województwa zabezpiecza środki na prace naprawczo – remontowe, a także na bieżąco monitoruje działania podejmowane przez Zamek, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi pracujących na miejscu oraz całego obiektu.” ©℗

(as)

Na zdjęciu od lewej: Damian Syjczak, Dariusz Wieczorek i Dawid Krystek wrócili do tematu katastrofy na Zamku.

Fot. Dariusz Gorajski

Poniżej komentarz rzecznika prasowego Zamku Książąt Pomorskich

Szanowni Państwo

W skrzydle północnym Zamku Książąt Pomorskich trwają prace zabezpieczające. Prowadzenie ich nakazał Zamkowi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (decyzją z 12 maja 2017 r.).

Prace zabezpieczające trwają tyle, ile muszą trwać. Priorytetem jest bezpieczeństwo osób pracujących w miejscu katastrofy oraz bezpieczeństwo zabytkowego obiektu. Roboty te prowadzone są ze szczególną ostrożnością. Mamy do czynienia z katastrofą gruntową o wciąż nieznanych przyczynach, nie można więc do tych prac używać ciężkiego sprzętu. Znaczna część prac musi być przeprowadzona ręcznie. W dodatku roboty te prowadzone są w trudnych warunkach i muszą się odbywać przy udziale ograniczonej liczby osób.

Na początku tych prac wykonane zostały m. in. żelbetowe fundamenty pod wieże systemowe, a następnie same wieże systemowe (widoczne na zewnątrz po obu stronach skrzydła) , które stanowią podporę dla stalowych belek konstrukcyjnych. Następnie na ponad 20-metrowych belkach konstrukcyjnych oparte zostały pomosty robocze, służące do prowadzenia prac wewnątrz budynku. Między stalowymi belkami konstrukcji zabezpieczających i wież systemowych muszą poruszać się pracownicy wykonujący roboty wewnątrz skrzydła.

Wewnątrz w pierwszym etapie prac m. in. podparte zostały wszystkie uszkodzone sklepienia oraz zabezpieczone (matami węglowymi i żywicami polimerowymi) popękane kolumny. Dopiero później można było usunąć te kolumny.

Samo cięcie kamiennych filarów i głowic na plastry (każdy plaster ok. 5 cm grubości i ok. 100 kg wagi) trwało blisko 1,5 miesiąca. Rozpoczęło się w lutym, o czym Państwa wówczas informowaliśmy.

Obecnie trwają rozbiórki sklepień. Po ich zakończeniu wykonawca zacznie demontaż wież systemowych. Na koniec zajmie się odgruzowaniem piwnicy.

Wyjaśnieniem przyczyn katastrofy (wciąż nie są znane) zajmuje się zgodnie z prawem budowlanym Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Zamek musi dostosować się do wszelkich decyzji PINB. Będziemy współpracować z każdym ekspertem, którego wyznaczy PINB.

PINB wybrał i powołał eksperta, który wykona ekspertyzę niezbędną do ustalenia przyczyn katastrofy. Zamek zobligowany jest do pokrycia kosztów tej ekspertyzy. Środki na ten cel mamy zabezpieczone.

Nad bezpieczeństwem prowadzonych robót i obiektu czuwa powołany przez Dyrekcję Zamku zespół, który analizuje wyniki prowadzonych badań oraz pomiarów i rekomenduje odpowiednie działania.

W Zamku prowadzony jest stały monitoring geodezyjny. Przeprowadzono także szereg badań (m. in. georadarowe, sejsmiczne, geotechniczne). Do współpracy przy badaniach warunków geologicznych na terenie wzgórza zamkowego i w jego otoczeniu Dyrekcja Zamku zaprosiła Państwowy Instytut Geologiczny. Obecnie PIG prowadzi badania metodami tomografii sejsmicznej.

Z poważaniem

Monika Adamowska,

rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nie znam sie, a sie wypowiem
2018-05-12 22:41:14
SLD wielkie Pany. Nic nie wiedzą, a się wypowiadają. Nie ma normalnego kandydata na prezydenta? Te kampanie wyborcze muszą być takie żenujące? Zaraz mu tam nitras na swoim wózeczku na nitro wjedzie podłogi wyszorować, żeby pokazywać, że pod brudem są pęknięcia.. Boże pomiłuj..
Zamek kolesiostwo i smiech
2018-05-12 09:08:34
Przeciez tu nie chodzi o wyjasnianie przyczyny bo tej nigdy nikt nie wyjasni a jak juz cos sie uda to nikogo kara za to nie spotka bo to sa uklady na zamku :) Taka jest prawda. Weg moich ustalen wina jest wlasnie w inwestucjach i "remoncie "tegonskrzydla północnego!!! 1)zamek nie stoi tam 10 lat 2)czemu zawalil sie akurat po "skonczonym" remoncie jak oddano juz skrzydlo a dokanczania remontu trwalo jeszcze kolejne miesiace? 3)czemu nikt nie zaglebi sie w informacje jakie byly pierwsze plany remonutu tego skrzydla? Nawet zle bylybwyliczenia nośności ścian bo chcieli inżynierowie zrobic twras nad calym skrzydlem a po prseliczeniach i puknieciu sie w glowe pomyslano i zrobiono taka mala "szklarnie" lub "qbik" jak kto woli nawywac te cos co psuje caly wyglad zamku :( A swoja droga co za bzdury pisze "pani"rzecznik zamku ze nie mozna uzyc ciezkiego sprzetu i prace prowadzone sa recznie jak od jakiegoś ponad miesiaca wala mloty udarwe ze az caly zamek sie trzesie? Nie wspomne juz o tym ze cały pęka wlacznie z opera i skrzydlem menniczym :( Dyrekcja zamku (mowa o paniach!)nawet nie rozmawia zpracowbikami na tematy zwiazane z katasteofa ba nawet zakazuje takich rozmow z mediami pod grzywna kary!!! Tylko sledza pracwonikow na kamerach i pouczaja!!:( Nie wspomne juz osobach palacych i bedacych pracownikami zamku maja najgorzej bo jest nagranie to mozna ukarac!! Zrobil sie oboz pracy stałej dlatego trzeba uciekac a i oplace sa najnizsze jaka moga byc a obowiazkow jest cala masa i zatrudnianie ludzi na 3 stanowiskach za jedna pensje!!!:( zal
233232323dsfrdsfsr343
2018-05-11 13:31:57
Czyli z obecny stan rzeczy takze trzeba obwinic panow ze zdjecia, 90% ich elektoratu przeszło do obecnej ekipy a byla kandaydatka na prezydenta popiera obecnego i wystepuje w mediahc publicznych, a pan z wąsami cos o dziełach lenina ponownie wspominal ? kurtyna,zenada,dno i metro mułu ,do posredniaka wynocha na bezrobocie za 1850zł brutto to sie naucza co to jest zycie ,banda nierobow !!!!
Amatorska ocena...
2018-05-11 12:08:23
A moze jednym z powodow jest rowniez i to: ze "ZA DUZO" Ciezkiego Transportu przejezdza tak przez cala trase Zamkowa jak i w poblizu Zamku - gdzie o tramwajach ju nie wspomne ! I to POWODUJE... ze cala trasa i skarpa Zamkowa poddana jest wstrzasom i drganiom - co automatycznie wplywa rowniez i na stara juz Konstrukcje Zamku !/?
Zygmunt
2018-05-11 09:26:54
Jeszcze poczekajmy,jeszcze się nie spieszmy...zamek w Czorsztynie też jest całkiem ładny.Za 5 lat "nasz"zamek mu dorówna.
bieta
2018-05-11 08:55:49
Z ciężkim sercem czytam informacje o stanie naszego zamku. Jedni na drugich przerzucają też odpowiedzialność za to, co się stało, zamiast wspólnie, energicznie i szybko działać, żeby znaleźć przyczyny, naprawić szkody, zapobiec dalszym i ukarać winnych.
Alicja
2018-05-11 08:43:50
Rozumiem, że nie zlecono ekspertyzy ZUTowi (są zbyt obiektywni), gdyż szukano "słusznego" biegłego, który wyda "właściwą i jedynie słuszną" opinię?
dom mody
2018-05-11 05:54:41
marszalek bardzo ladnie wychodzi na zdjeciach - kazdy ma swoje kompetencje kluczowe
W poszukiwaniu... Expertow
2018-05-10 21:52:23
Jak to zwykle bywa: jeden "zwala" na drugiego - a Efekty marne ?? A moze warto w tej sprawie poprosic o Ekspertyze i Pomoc ludzi z Gornictwa lub Expertow od wypadkow i zapobiegania trzesieniom Ziemi... jakimi sa m.innymi i Japonczycy !
absolwentka ZUT ze Świnoujścia
2018-05-10 21:36:56
Dlaczego Zarząd Województwa nie zlecił przeprowadzenie ekspertyzy fachowcom z ZUT ? proszę to wyjaśnić ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA