Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Letnie kursy niedzielne, czyli... zabytkiem po torach

Data publikacji: 02 lipca 2022 r. 15:44
Ostatnia aktualizacja: 02 lipca 2022 r. 22:51
Letnie kursy niedzielne, czyli... zabytkiem po torach
Fot. Mirosław WINCONEK  

Tego lata szczecinianie i ich goście oraz wszyscy odwiedzający nasze miasto w każdą niedzielę lipca i sierpnia ponownie będą mogli wsiąść go tramwaju nie byle jakiego, bo zabytkowego. Kanciasty wagon w charakterystycznym czerwonym kolorze sprzed dekad, z drewnianymi siedzeniami i motorniczym zasiadającym nie w wygodnym fotelu w zamkniętej kabinie, ale na zydelku i kręcącym korbą, zawsze gdy pojawia się na ulicach, wzbudza zaciekawienie. Podróż takim wehikułem dla wielu to nie lada gratka i też spore przeżycie.

W każdą niedzielę wyjeżdżać będzie jeden z dwóch wagonów, które woziły pasażerów na regularnych liniach przez kilka dekad, a produkowane były w chorzowskim Konstalu w latach 1948-1956. To zachowany i odrestaurowany, w pełni sprawny do dziś tabor typu N. W tym najstarszy oznaczony numerem bocznym 167, zwany Perełką, z roku 1954. Drugi wagon, nieco młodszy, ma numer boczny 216H. Ich trasa będzie znacznie dłuższa niż w latach minionych i dotrzeć nimi będzie można podczas takiej wycieczki  także w te miejsca, do których jeszcze nie tak dawno tramwaje nie dojeżdżały.

Linia turystyczna 0

Odjazdy historycznych „zerówek" z pętli Potulicka odbywać się będą o stałych godzinach: 12.59, 14.49 i 16.39. Za każdym razem wykonywać będą one rundę na szlaku: Narutowicza – 3 Maja – aleja Niepodległości – plac Brama Portowa – aleja Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – plac Hołdu Pruskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkowa – Dubois – Firlika – Antosiewicza – Nocznickiego – Firlika – Łady – Jana z Kolna – Nabrzeże Wieleckie – Wyszyńskiego – plac Brama Portowa – plac Zwycięstwa – Krzywoustego – plac Kościuszki – Krzywoustego – aleja Bohaterów Warszawy – Wawrzyniaka – aleja Wojska Polskiego – rondo Olszewskiego – Szafera – Osiedle Zawadzkiego – Szafera – rondo Olszewskiego – aleja Wojska Polskiego – plac Szarych Szeregów – Piłsudskiego – plac Odrodzenia – Piłsudskiego – plac Grunwaldzki – Piłsudskiego – plac Rodła – aleja Wyzwolenia – plac Żołnierza Polskiego – aleja Niepodległości – plac Brama Portowa – aleja Niepodległości – 3 Maja – Narutowicza – Potulicka.

Komu będzie miało, ten będzie mógł zabrać się kursem dojazdowym na główną trasę z zajezdni Pogodno (start 12.27) i zjazdowym z pętli Potulicka (odjazd 18.31) przez wszystkie najważniejsze place miasta, tj. Bramę Portową, plac Żołnierza Polskiego, plac Rodła, plac Grunwaldzki, plac Szarych Szeregów.

Cena biletu normalnego 3,50 zł, ulgowego 2,50 zł. Sprzedaż biletów odbywać się będzie bezpośrednio w pojazdach u konduktorów. Warto pamiętać, że na tej linii są to bilety jednorazowe, tzn. można na nie przejechać całą trasę albo wysiąść wcześniej na jednym z ustalonych dla tramwajów przystanków. Gdyby ktoś chciał ponownie skorzystać z podwózki zabytkową „zerówką", to musi się liczyć z uiszczeniem na nowo opłaty. ©℗

(M)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kolor
2022-07-02 21:34:45
Nareszcie widać tramwaj na torach w tradycyjnych barwach beż reklamy Może jacyś następni władcy zrobią porządek z tymi biznesowymi barwami.A tak ciekawe kto na tych floting malunkach zarobił i zarabia?
Rex
2022-07-02 18:38:31
Super, kiedy będzie doczepa? eNka jest niezbyt pojemna, zresztą historycznie prawie zawsze jeździły z doczepą.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA