Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Łękno w budowie [FILM]

Data publikacji: 28 grudnia 2018 r. 07:07
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:28
Łękno w budowie
 

W piątek (28 grudnia), jak tylko minie w Szczecinie poranny szczyt, drogowcy zamkną jedną nitkę al. Wojska Polskiego w okolicach stacji PKP Łękno (w alei w każdym kierunku kierowcy będą więc mieli do dyspozycji tylko jeden pas ruchu). Ulica zostanie ponownie udrożniona… we wrześniu!

No, to się doczekaliśmy. Budowa dalszego ciągu obwodnicy śródmiejskiej i modernizacja skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Traugutta ruszyła na dobre. Potrwa dwa lata. Nie miejmy złudzeń, będzie ciężko.

Wybudowanie kolejnego odcinka obwodnicy – od ul. Arkońskiej, gdzie się do tej pory kończyła, do placu, na którym do niedawna działał hurt sklepu ogrodniczego „Rajski Ogród” – nie będzie szczególnie uciążliwa dla szczecinian. Trasa wytyczona jest bowiem wzdłuż torów kolejowych i będzie biec przez ogródki działkowe. Jedynym utrudnieniem z tego powodu może być ruch ciężkiego sprzętu wykorzystywanego przy budowie. Poza tym na dość długo zamknięte będzie przejście pieszo-rowerowe w parku (przy Różance) w ciągu ul. Fałata.

Film: Internauta

Niestety bez kłopotów nie obejdzie się podczas modernizacji skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Traugutta. Choćby przez to, że trzeba będzie wyburzyć wiadukt przy stacji Łękno. Wykonawca zapewnia, że całkowicie nie zamknie al. Wojska Polskiego, ale nawet jej zawężenie na pewno sprawi kierowcom dużo problemów z przejazdem – aleja jest przecież drogą wojewódzką. To główny dojazd do zachodnich dzielnic Szczecina, podmiejskich miejscowości i do Polic.

Horror, którego się spodziewamy, właśnie się zaczyna. Dziś przed południem zostanie wyłączona z ruchu północna nitka al. Wojska Polskiego (ta, którą jeździliśmy w stronę Głębokiego) – od skrzyżowania z ul. Zaleskiego do ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Zamknięta dla kierowców będzie również ul. Pawła Jasienicy i końcowy odcinek ul. Kochanowskiego.

Wyłączenie z ruchu tego fragmentu al. Wojska Polskiego spowoduje dodatkowy problem: nie będzie lewoskrętu z ul. Traugutta. W stronę Głębokiego należy jeździć uliczkami, w które skręcimy z ul. Traugutta, tzn. ulicami: Przybyszewskiego, Przerwy-Tetmajera i Krasickiego. Co ważne, nie będzie już można skręcić z alei w ul. Traugutta.

Z powodu korków włączenie się do ruchu z ul. Traugutta w al. Wojska Polskiego (w prawo) będzie teraz prawie niemożliwe. Dlatego wytyczony został objazd przez ul. Lindego, która do ul. Waryńskiego będzie ulicą jednokierunkową – ta ostatnia straci status drogi z pierwszeństwem przejazdu.

Aby ułatwić zjazd z ul. Zaleskiego, zmianie ulegnie oznakowanie oraz program sygnalizacji świetlnej na jej skrzyżowaniu z al. Wojska Polskiego. Oprócz skrętu w prawo z ul. Zaleskiego (tak jak było dotychczas) będzie teraz możliwa również jazda na wprost do ul. Zaleskiego i dalej do ul. Wyspiańskiego lub ul. Słowackiego. Z kolei czas zjazdu z al. Wojska Polskiego w ul. Zaleskiego (kierunek Wyspiańskiego) ma być mocno skrócony.

Natomiast osobny objazd obowiązuje samochody ciężarowe kierujące się na Police, bo nie będą mogły skręcić w lewo z ul. Traugutta w al. Wojska Polskiego. Kierowcy TIR-ów na ul. 26 Kwietnia zostaną powiadomieni o konieczności jazdy na wprost ciągami ulic: 26 Kwietnia, Taczaka, Szeroka, Szafera, Jarzyńskiego aż do al. Wojska Polskiego. U zbiegu ul. Poniatowskiego z ul. Santocką i ul. Witkiewicza pojawi się znak „Zakaz ruchu samochodów ciężarowych”.

Dojazd mieszkańców do posesji znajdujących się w ciągu al. Wojska Polskiego, w szczególności na odcinku od ul. Traugutta do ul. Bolesława Prusa oraz do posesji w ciągu ul. Pawła Jasienicy, będzie możliwy po uzgodnieniach z wykonawcą inwestycji.

Siłą rzeczy czekają nas również zmiany w komunikacji miejskiej. Z powodu zamknięcia północnej jezdni al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Zaleskiego do ul. Marii Skłodowskiej-Curie likwidacji ulegnie przystanek autobusowy linii 53, 60 i 67 zlokalizowany przy kamieniu pamiątkowym im. Trachalskiego. Autobusy linii 53 i 60 zatrzymywać się będą dopiero na przystanku przy ul. Wincentego Pola i dalej na ul. Unii Lubelskiej. Przystanek linii 67 zostanie ulokowany w ciągu ul. Traugutta zaraz za skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego. Osoby chcące przesiąść się z linii 53 lub 60 na linię 67, muszą to uczynić w rejonie ronda Giedroycia.

Likwidacji ulegną również przystanki linii tramwajowych 1 i 9 w rejonie skrzyżowania z ul. Traugutta. Nowe przystanki zlokalizowane będą w rejonie skrzyżowania z ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Pasażerowie chcący przesiąść się z linii tramwajowych na linie autobusowe bądź odwrotnie muszą to uczynić na przystankach „Lodogryf” lub „Unii Lubelskiej”. ©℗

Leszek WÓJCIK

Fot. Czytelnik

Sonda

Na zakończenie której inwestycji w ciagu al. Wojska Polskiego w Szczecinie czekasz najbardziej?

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

RobSoon
2018-12-28 13:53:19
Wszystko rozumiem inwestycje są niezbędne tylko DLACZEGO NIE SKONCZONA JEST ULICA ARKONSKA!!! Którą można częściowo rozładować Wojska P. Chorzy ludzie tym zarządzają!!!
kierowiec
2018-12-28 10:28:23
Jak do Polic to teraz tylko przez Szosę Polską lub dla bardziej odpornych przez Gocław.Przez Krzekowo czy górne Pogodno nie ma szans spokojnie przejechać w godzinach szczytu,tam jest jeszcze gorsza masakra bo Bezrzecze tamtędy jeździ.Sprawdziłem-zeszło mi o 45 minut dłużej jak Szosą gdzie przejechałem wolniej ale płynnie a tam stałem w korkach.Oby tylko zimy nie było bo jak zasypie to już będzie całkowicie kaplica.
Gminy ościenne
2018-12-28 10:21:22
Szkoda że Niemierzyńska nie została do tego czasu uruchomiona. Cały ruch z Wołczkowa, Bezrzecza i Dobrej zostanie zatkany na dobre.
Anatol
2018-12-28 08:29:22
Kto ma takie pomysły z objazdami, cały ruch tirów puścić przez Taczaka i Szeroką, którą notabene jakiś mądrala z magistratu tak zawęził przy ostatnim remoncie, że ledwo się tam minie tir z autobusem. Przez zamkniętą Arkońską są ogromne korki, a teraz będzie jeszcze gorzej, czyli po Polsku
ja pier.....
2018-12-28 08:28:25
szczaniecka znowu bendzie zakorkowana

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA