środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Łękno w budowie

Łękno w budowie [FILM]

Łękno w budowie
Data publikacji: 2018-12-28 07:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:28
Wywietleń: 1883 368948

W piątek (28 grudnia), jak tylko minie w Szczecinie poranny szczyt, drogowcy zamkną jedną nitkę al. Wojska Polskiego w okolicach stacji PKP Łękno (w alei w każdym kierunku kierowcy będą więc mieli do dyspozycji tylko jeden pas ruchu). Ulica zostanie ponownie udrożniona… we wrześniu!

No, to się doczekaliśmy. Budowa dalszego ciągu obwodnicy śródmiejskiej i modernizacja skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Traugutta ruszyła na dobre. Potrwa dwa lata. Nie miejmy złudzeń, będzie ciężko.

Wybudowanie kolejnego odcinka obwodnicy – od ul. Arkońskiej, gdzie się do tej pory kończyła, do placu, na którym do niedawna działał hurt sklepu ogrodniczego „Rajski Ogród” – nie będzie szczególnie uciążliwa dla szczecinian. Trasa wytyczona jest bowiem wzdłuż torów kolejowych i będzie biec przez ogródki działkowe. Jedynym utrudnieniem z tego powodu może być ruch ciężkiego sprzętu wykorzystywanego przy budowie. Poza tym na dość długo zamknięte będzie przejście pieszo-rowerowe w parku (przy Różance) w ciągu ul. Fałata.

Film: Internauta

Niestety bez kłopotów nie obejdzie się podczas modernizacji skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Traugutta. Choćby przez to, że trzeba będzie wyburzyć wiadukt przy stacji Łękno. Wykonawca zapewnia, że całkowicie nie zamknie al. Wojska Polskiego, ale nawet jej zawężenie na pewno sprawi kierowcom dużo problemów z przejazdem – aleja jest przecież drogą wojewódzką. To główny dojazd do zachodnich dzielnic Szczecina, podmiejskich miejscowości i do Polic.

Horror, którego się spodziewamy, właśnie się zaczyna. Dziś przed południem zostanie wyłączona z ruchu północna nitka al. Wojska Polskiego (ta, którą jeździliśmy w stronę Głębokiego) – od skrzyżowania z ul. Zaleskiego do ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Zamknięta dla kierowców będzie również ul. Pawła Jasienicy i końcowy odcinek ul. Kochanowskiego.

Wyłączenie z ruchu tego fragmentu al. Wojska Polskiego spowoduje dodatkowy problem: nie będzie lewoskrętu z ul. Traugutta. W stronę Głębokiego należy jeździć uliczkami, w które skręcimy z ul. Traugutta, tzn. ulicami: Przybyszewskiego, Przerwy-Tetmajera i Krasickiego. Co ważne, nie będzie już można skręcić z alei w ul. Traugutta.

Z powodu korków włączenie się do ruchu z ul. Traugutta w al. Wojska Polskiego (w prawo) będzie teraz prawie niemożliwe. Dlatego wytyczony został objazd przez ul. Lindego, która do ul. Waryńskiego będzie ulicą jednokierunkową – ta ostatnia straci status drogi z pierwszeństwem przejazdu.

Aby ułatwić zjazd z ul. Zaleskiego, zmianie ulegnie oznakowanie oraz program sygnalizacji świetlnej na jej skrzyżowaniu z al. Wojska Polskiego. Oprócz skrętu w prawo z ul. Zaleskiego (tak jak było dotychczas) będzie teraz możliwa również jazda na wprost do ul. Zaleskiego i dalej do ul. Wyspiańskiego lub ul. Słowackiego. Z kolei czas zjazdu z al. Wojska Polskiego w ul. Zaleskiego (kierunek Wyspiańskiego) ma być mocno skrócony.

Natomiast osobny objazd obowiązuje samochody ciężarowe kierujące się na Police, bo nie będą mogły skręcić w lewo z ul. Traugutta w al. Wojska Polskiego. Kierowcy TIR-ów na ul. 26 Kwietnia zostaną powiadomieni o konieczności jazdy na wprost ciągami ulic: 26 Kwietnia, Taczaka, Szeroka, Szafera, Jarzyńskiego aż do al. Wojska Polskiego. U zbiegu ul. Poniatowskiego z ul. Santocką i ul. Witkiewicza pojawi się znak „Zakaz ruchu samochodów ciężarowych”.

Dojazd mieszkańców do posesji znajdujących się w ciągu al. Wojska Polskiego, w szczególności na odcinku od ul. Traugutta do ul. Bolesława Prusa oraz do posesji w ciągu ul. Pawła Jasienicy, będzie możliwy po uzgodnieniach z wykonawcą inwestycji.

Siłą rzeczy czekają nas również zmiany w komunikacji miejskiej. Z powodu zamknięcia północnej jezdni al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Zaleskiego do ul. Marii Skłodowskiej-Curie likwidacji ulegnie przystanek autobusowy linii 53, 60 i 67 zlokalizowany przy kamieniu pamiątkowym im. Trachalskiego. Autobusy linii 53 i 60 zatrzymywać się będą dopiero na przystanku przy ul. Wincentego Pola i dalej na ul. Unii Lubelskiej. Przystanek linii 67 zostanie ulokowany w ciągu ul. Traugutta zaraz za skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego. Osoby chcące przesiąść się z linii 53 lub 60 na linię 67, muszą to uczynić w rejonie ronda Giedroycia.

Likwidacji ulegną również przystanki linii tramwajowych 1 i 9 w rejonie skrzyżowania z ul. Traugutta. Nowe przystanki zlokalizowane będą w rejonie skrzyżowania z ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Pasażerowie chcący przesiąść się z linii tramwajowych na linie autobusowe bądź odwrotnie muszą to uczynić na przystankach „Lodogryf” lub „Unii Lubelskiej”. ©℗

Leszek WÓJCIK

Fot. Czytelnik

Na zakończenie której inwestycji w ciagu al. Wojska Polskiego w Szczecinie czekasz najbardziej?

 

Łękno w budowie Łękno w budowie

Komentarze

RobSoon
Wszystko rozumiem inwestycje są niezbędne tylko DLACZEGO NIE SKONCZONA JEST ULICA ARKONSKA!!! Którą można częściowo rozładować Wojska P. Chorzy ludzie tym zarządzają!!!
2018-12-28 13:53:19
kierowiec
Jak do Polic to teraz tylko przez Szosę Polską lub dla bardziej odpornych przez Gocław.Przez Krzekowo czy górne Pogodno nie ma szans spokojnie przejechać w godzinach szczytu,tam jest jeszcze gorsza masakra bo Bezrzecze tamtędy jeździ.Sprawdziłem-zeszło mi o 45 minut dłużej jak Szosą gdzie przejechałem wolniej ale płynnie a tam stałem w korkach.Oby tylko zimy nie było bo jak zasypie to już będzie całkowicie kaplica.
2018-12-28 10:28:23
Gminy ościenne
Szkoda że Niemierzyńska nie została do tego czasu uruchomiona. Cały ruch z Wołczkowa, Bezrzecza i Dobrej zostanie zatkany na dobre.
2018-12-28 10:21:22
Anatol
Kto ma takie pomysły z objazdami, cały ruch tirów puścić przez Taczaka i Szeroką, którą notabene jakiś mądrala z magistratu tak zawęził przy ostatnim remoncie, że ledwo się tam minie tir z autobusem. Przez zamkniętą Arkońską są ogromne korki, a teraz będzie jeszcze gorzej, czyli po Polsku
2018-12-28 08:29:22
ja pier.....
szczaniecka znowu bendzie zakorkowana
2018-12-28 08:28:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie