W piątek, 19 kwietnia, mija 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W 1943 roku, podobnie jak teraz, była to wigilia żydowskiego święta Pesach. Był poniedziałek, drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy.
Do życia w warszawskim getcie Niemcy zmusili około pół miliona Żydów. W lipcu 1942 roku zaczęli je likwidować i wywozić ludzi do obozów zagłady. Gdy 19 kwietnia1943 roku wybuchło powstanie, w getcie mieszkał około 50-70 tysięcy Żydów.
Kilkanaście dni wcześniej, przed Niedzielą Palmową, Niemcy zaczęli publikację nazwisk polskich żołnierzy i policjantów, zamordowanych w Związku Sowieckim.
Powstanie trwało do połowy maja. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie i pierwszym tak dużym zrywem zbrojnym w okupowanej Polsce. Gdy upadło, teren getta został zrównany z ziemią.
W dzień 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie szczecińscy Żydzi – przedstawiciele gminy wyznaniowej żydowskiej i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów – złożą o godz. 11 żonkile i zapalą znicze przy lapidarium na dawnym cmentarzu żydowskim przy ul. Gorkiego. Na uroczystość zapraszają mieszkańców Szczecina. O godz. 18 zapraszają na otwarte spotkanie w siedzibie TSKŻ (ul. Niemcewicza 1/1).
Późnym wieczorem w gminie wyznaniowej żydowskiej zacznie się kolacja sederowa i wigilia święta Paseach, z którego wywodzi się chrześcijańska Wielkanoc.
(b.t.)
Fot. Mirosław Winconek