Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

To dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność

Data publikacji: 19 kwietnia 2016 r. 20:33
Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2016 r. 13:59
To dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność
 

- To dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność i nawet jeśli przewidywali, że będą umierać, to chcieli umierać w walce, z podniesioną głową - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających 73. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

- To dzień pamięci, pamięć jest najważniejsza, pamięć musi trwać, to dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność i nawet jeżeli przewidywali, że będą umierać, to chcieli umierać w walce, z podniesioną głową. To jest także dzień wielkiego uczczenia godności, godnej postawy" - powiedział prezydent. 

 Prezydent podziękował, że mógł uczestniczyć w oddaniu hołdu i pamięci uczestnikom powstania w getcie warszawskim. 

 - Tu, gdzie teraz stoimy, było warszawskie getto, w którym zamknięto ludzi, zwykłych polskich obywateli, którzy żyli na tej ziemi, tu najczęściej się urodzili, mieszkali, byli zwykłą częścią wielkiej społeczności, zamieszkującej II Rzeczypospolitą - zaznaczył prezydent. 

 Jak dodał, nagle na świecie zrodziła się ideologia, która postanowiła "zepchnąć ich na margines tylko dlatego, że byli Żydami, a potem odebrać im życie, zniszczyć, zmiażdżyć ich jako naród, unicestwić". 

Prezydent podkreślił, że "ten proceder zwieńczony został wielkim, niewyobrażalnym ludobójstwem" w okresie II wojny światowej - obozami zagłady, Holokaustem. 

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

(PAP)

Fot. PAP/Tomasz Gzell

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obym sie mylila,
2016-04-21 11:24:44
A wogole to wyglada Mi juz cos na to... ze Prezydent zaczyna juz cos "skrecac czy zawracac"... ??
Z poparciem dla AK,
2016-04-21 11:11:54
Prawdziwi Polacy walczyli o Wolna Polske, a inne Korzenie i PO-chodzenie tylko o swoje Wysokie Stolki i Duze Pieniedze !!
Propozycja...
2016-04-21 01:11:19
Propozycja na przyszlosc... w sklad Polskiegoo Rzadu, powinni wchodzic tylko Rodowici tj. 100%-wi Polacy... bez Korzeni i PO-wiazan z innych Krajow !!
Odkrecmy wiec Historie - dla poznania calej prawdy...
2016-04-20 12:44:49
A ilu czystych Polakow poza ZOB i ZZW... wlaczylo rowniez w Powstaniu Warszawskim, czyli jakich Zolnierskich Organizacji i Formacji bylo wiecej tj. AK itp... czy tych w/w...? A dlaczego doszlo do powstania Nocy Krysztalowej w Niemczech juz kilka lat wczesniej... i co bylo juz tam w Niemczech tego POWODEM...??
ted
2016-04-20 08:56:45
Coś o obchodach w Warszawie ! Buta, arogancja i pogarda jaką pokazała prezydent W-wy Gronkiewicz - Waltz do narodu żydowskiego charakteryzuje się tym ,że jej najbliższa rodzina nie pogardziła mieniem uwikłanym w grabież po wymordowanych Żydach a ta sprawa do dzisiaj nie została wyjaśniona ?
Holokaust
2016-04-20 07:52:14
Zwieńczony niewyobrażalnym ludobójstwem - obozami zagłady. Oczywiście, niemieckimi obozami zagłady, nigdy nie należy o tym zapominać.
...a na 17 stycznia -
2016-04-19 22:09:03
dzień wyzwolenia Warszawy, kosztem 10 000 zabitych Rosjan i Polaków, czasu nie znalazł...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA