sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > To dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność

To dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność

To dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność
Data publikacji: 2016-04-19 20:33
Ostatnia aktualizacja: 2016-04-21 13:59
Wywietleń: 1556 128955

- To dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność i nawet jeśli przewidywali, że będą umierać, to chcieli umierać w walce, z podniesioną głową - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających 73. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

- To dzień pamięci, pamięć jest najważniejsza, pamięć musi trwać, to dzień hołdu bohaterom, którzy chcieli walczyć o wolność i nawet jeżeli przewidywali, że będą umierać, to chcieli umierać w walce, z podniesioną głową. To jest także dzień wielkiego uczczenia godności, godnej postawy" - powiedział prezydent. 

 Prezydent podziękował, że mógł uczestniczyć w oddaniu hołdu i pamięci uczestnikom powstania w getcie warszawskim. 

 - Tu, gdzie teraz stoimy, było warszawskie getto, w którym zamknięto ludzi, zwykłych polskich obywateli, którzy żyli na tej ziemi, tu najczęściej się urodzili, mieszkali, byli zwykłą częścią wielkiej społeczności, zamieszkującej II Rzeczypospolitą - zaznaczył prezydent. 

 Jak dodał, nagle na świecie zrodziła się ideologia, która postanowiła "zepchnąć ich na margines tylko dlatego, że byli Żydami, a potem odebrać im życie, zniszczyć, zmiażdżyć ich jako naród, unicestwić". 

Prezydent podkreślił, że "ten proceder zwieńczony został wielkim, niewyobrażalnym ludobójstwem" w okresie II wojny światowej - obozami zagłady, Holokaustem. 

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

(PAP)

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Komentarze

Obym sie mylila,
A wogole to wyglada Mi juz cos na to... ze Prezydent zaczyna juz cos "skrecac czy zawracac"... ??
2016-04-21 11:24:44
Z poparciem dla AK,
Prawdziwi Polacy walczyli o Wolna Polske, a inne Korzenie i PO-chodzenie tylko o swoje Wysokie Stolki i Duze Pieniedze !!
2016-04-21 11:11:54
Propozycja...
Propozycja na przyszlosc... w sklad Polskiegoo Rzadu, powinni wchodzic tylko Rodowici tj. 100%-wi Polacy... bez Korzeni i PO-wiazan z innych Krajow !!
2016-04-21 01:11:19
Odkrecmy wiec Historie - dla poznania calej prawdy...
A ilu czystych Polakow poza ZOB i ZZW... wlaczylo rowniez w Powstaniu Warszawskim, czyli jakich Zolnierskich Organizacji i Formacji bylo wiecej tj. AK itp... czy tych w/w...? A dlaczego doszlo do powstania Nocy Krysztalowej w Niemczech juz kilka lat wczesniej... i co bylo juz tam w Niemczech tego POWODEM...??
2016-04-20 12:44:49
ted
Coś o obchodach w Warszawie ! Buta, arogancja i pogarda jaką pokazała prezydent W-wy Gronkiewicz - Waltz do narodu żydowskiego charakteryzuje się tym ,że jej najbliższa rodzina nie pogardziła mieniem uwikłanym w grabież po wymordowanych Żydach a ta sprawa do dzisiaj nie została wyjaśniona ?
2016-04-20 08:56:45
Holokaust
Zwieńczony niewyobrażalnym ludobójstwem - obozami zagłady. Oczywiście, niemieckimi obozami zagłady, nigdy nie należy o tym zapominać.
2016-04-20 07:52:14
...a na 17 stycznia -
dzień wyzwolenia Warszawy, kosztem 10 000 zabitych Rosjan i Polaków, czasu nie znalazł...
2016-04-19 22:09:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie