Wtorek 18 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Zmarł ostatni uczestnik powstania w getcie warszawskim Symcha Ratajzer-Rotem

Data publikacji: 2018-12-22 22:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Zmarł ostatni uczestnik powstania w getcie warszawskim Symcha Ratajzer-Rotem
 

Zmarł ostatni uczestnik powstania w getcie warszawskim, łącznik Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) Symcha Ratajzer-Rotem - poinformował w sobotę polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski na Twitterze polskiej placówki dyplomatycznej. Prezydent Izraela Reuwen Riwlin oraz premier tego kraju Benjamin Netanjahu, a także prezydent Warszawy i Kancelaria Prezydenta RP uczcili pamięć zmarłego.

Ratajzer-Rotem, używający również polskiego imienia Kazik, zmarł w wieku 94 lat w Jerozolimie.

O jego śmierci informuje także portal infos-israel.news, zamieszczając życiorys wojenny Rotema, który należał również do Akiby (Bnei Akiva) - największej młodzieżowej organizacji syjonistycznej założonej w 1929 roku na terytorium mandatowym Palestyny.

Do ŻOB Rotem wstąpił w 1942 roku. Uczestniczył również w powstaniu warszawskim.

W 1946 roku w ramach nielegalnej imigracji Żydów, Alija Bet, której był także jednym z organizatorów, dotarł do Palestyny, będącej do 1948 roku brytyjskim terytorium mandatowym.

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin oraz premier tego kraju Benjamin Netanjahu uczcili w sobotę pamięć Symchy Ratajzera-Rotema. Szef izraelskiego rządu na Twitterze napisał, że Ratajzer-Rotem "walczył z nazistami, ratował Żydów, odbył aliję (emigrował do ówczesnej Palestyny - PAP) po Holokauście i dzielił się z wieloma Izraelczykami swoją historią heroizmu. Jego historia pozostanie z naszym narodem na zawsze".

Hołd zmarłemu oddał także izraelski prezydent, który przypomniał, że Ratajzer-Rotem, odesłany przez rodziców do Radomia, by uniknąć śmierci, wrócił do warszawskiego getta w 1942 roku jako 18-latek i zdezorientowany wędrował wśród ruin.

Także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uczcił pamięć Symchy Ratajzera-Rotema - ostatniego uczestnika powstania w getcie warszawskim. Przypomniał, że walczył on również w Powstaniu Warszawskim i otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Warszawy.

Trzaskowski napisał na Twitterze: "Zmarł Symcha Ratajzer-Rotem, uczestnik powstania w getcie warszawskim, z którego kanałami ewakuował ostatnią grupę bojowników. Walczył w powstaniu warszawskim. Honorowy Obywatel Warszawy. Baruch Dayan ha'Emet!".

"Zmarł Symcha Ratajzer-Rotem,>Kazik< – ostatni uczestnik Powstania w Getcie Warszawskim, a po jego upadku organizator pomocy dla kilkudziesięciu ocalałych bojowców, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Bohater dwóch narodów – polskiego i izraelskiego. Cześć Jego pamięci!" - napisano na Twitterze Kancelarii Prezydenta RP.

 (PAP)

Fot. pl.wikipedia.org

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA