Jedna szkoła zawieszona całkowicie oraz siedemdziesiąt cztery pracujące w sposób mieszany - stacjonarnie i zdalnie - koronawirus w zachodniopomorskich placówkach oświatowych nie odpuszcza. Na zdalnym nauczaniu w domach przebywa w tym tygodniu 5319 uczniów. To mniej niż w minionym tygodniu - informuje Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Częściowo zawieszone są 263 oddziały: hybrydowo uczą się dzieci w 53 szkołach podstawowych - na 574 oraz w 14 szkołach ponadpodstawowych (na 407 w województwie). Z 553 przedszkoli sześć także jest zawieszonych częściowo. Jedna grupa z młodzieżowego ośrodka wychowawczego (na 66 w województwie zachodniopomorskim) również pracuje zdalnie.
- Obserwujemy znaczne zmniejszenie liczby uczących się zdalnie dzieci. W porównaniu do dnia 29 października nastąpił spadek o 57,3 proc. - z 12466 uczniów do 5319 uczniów pracujących w trybie zdalnym - poinformowało Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Z apelem do wszystkich dyrektorów szkół i przedszkoli o większy dozór i przypominanie o przeciwepidemicznych wytycznych zwrócił się Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie.
- Należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dystansu od innych osób (wynoszącego min. 1,5 m) oraz stosowanie środków ochrony indywidualnej (maseczek), przez personel szkół i placówek, w szczególności przez nauczycieli, którzy mają zajęcia w różnych grupach i klasach. Ponadto należy w miarę możliwości zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci i młodzieży, szczególnie w miejscach wspólnych, z obowiązkiem stosowania przez uczniów maseczek. Istotną sprawą jest częste wietrzenie pomieszczeń lekcyjnych - czytamy w komunikacie. - Wytyczne rekomendują, aby w miarę możliwości sale lekcyjne i węzły sanitarne były wyznaczone dla poszczególnych klas w sposób umożliwiający zachowanie dystansu społecznego.
W całej Polsce, na ponad 21 tysięcy szkół i przedszkoli, w hybrydowym systemie nauczania pracuje ponad 1,5 tys. placówek edukacyjnych. Statystyki podwyższają głównie trzy województwa: lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie, w których ponad 20 proc. uczniów musiano skierować do nauki przy komputerach w domach.
(kel)