Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Koniec punktu konsultacyjnego dla uchodźców. Pomogli prawie 400 pacjentom

Data publikacji: 2022-05-24 21:39
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-26 13:08
Koniec punktu konsultacyjnego dla uchodźców. Pomogli prawie 400 pacjentom
Obywatelom Ukrainy, którzy właśnie w naszym regionie znaleźli bezpieczne schronienie, pomocy udzielało łącznie 40 lekarzy z różnych oddziałów szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Fot. Sylwia Dudek  

Ostatni pacjenci w medycznym punkcie konsultacyjnym dla uchodźców przy ul. Arkońskiej w Szczecinie zostaną przyjęci we wtorek (24 maja). Tego dnia zakończy on działalność. A rozpoczął ją 8 marca. Do tej pory z bezpłatnej pomocy lekarskiej skorzystało w nim około 400 osób. Miały różne problemy zdrowotne, m.in.:  nieuregulowaną cukrzycę, przerwaną chemioterapię w leczeniu onkologicznym, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, AIDS czy konieczność kontynuacji leczenia immunosupresyjnego po przeszczepie.

Obywatelom Ukrainy, którzy właśnie w naszym regionie znaleźli bezpieczne schronienie, pomocy udzielało łącznie 40 lekarzy z różnych oddziałów szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Robili to w swoim wolnym czasie, według grafików uwzględniających ich codzienne obowiązki związane z leczeniem pacjentów w szpitalu.

– Byli wśród nas między innymi interniści, nefrolodzy, onkolodzy, gastrolodzy, kardiolodzy, diabetolodzy, lekarze ratunkowi - wymienia lek. Ewa Hołda, jedna z pomysłodawczyń utworzenia punktu dla uchodźców. - Połączyła nas chęć pomocy sąsiadom w obliczu wojny. Podjęliśmy decyzję o zakończeniu działalności, ponieważ widzimy malejące zainteresowanie. Sądzę, że obecnie większość pacjentów korzysta z pomocy medycznej w ramach polskiego systemu ochrony zdrowia – w przychodniach, poradniach czy szpitalach. Gdy zaczynaliśmy, na początku marca, nie było to takie proste. Nie obowiązywała wówczas jeszcze ustawa, która umożliwiłaby Ukraińcom bezpłatne leczenie w Polsce.

W niektórych przypadkach ten szybki dostęp do konsultacji specjalistycznej w punkcie przy ul. Arkońskiej mógł uratować zdrowie, a nawet życie. 

– Szczególnie trudna była sytuacja pacjentów onkologicznych – wspomina lek. Joanna Mieżyńska-Kurtycz, która z innymi lekarzami pomagała w punkcie konsultacyjnym. – Jeden z naszych pacjentów musiał przerwać chemioradioterapię guza mózgu w Kijowie. Po zgłoszeniu do punktu udało nam się szybko umówić kontynuację chemioterapii a następnie konsultację neurochirurgiczną. Dzięki wsparciu zaprzyjaźnionych wolontariuszy udało się również znaleźć pracę dla pana i jego żony oraz szkołę dla dzieci.

Zgodnie z zapisami ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa uchodźcy wojenni są „uprawnieni do opieki medycznej (…) obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje prawo do świadczeń”. Mogą więc bezpłatnie i na tych samych zasadach, co obywatele Polski, korzystać z porad specjalistów, wizyt u lekarzy rodzinnych czy pomocy w warunkach szpitalnych.

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Niech sie ciesza !!
2022-05-26 13:05:55
Ze im Pomoglismy... ale Koszta Leczenia to ich Rzad powinien Polsce zaplacic...!!! Gdzie Pieniadze na wiele Podrozy... dla ich Prezydenta ze Swita - to sa...!!
krzyf
2022-05-25 19:46:29
Dla upaińca lekarz specjalista w trybie natychmiastowym, a obywatel polski musi swoje odczekać. Amok ukraiński naszych rządzących trwa w najlepsze.
Art
2022-05-25 15:41:04
Teraz czekam,aż zacznie się deportacja upaińców na upainę.Ale wywalenie tylu milionów, nie będzie łatwe.Tym bardziej że rząd prowadzi,proupaińską politykę.Będzie źle.
@do cmentarz
2022-05-25 04:40:47
Osobiście czekałam 6 miesięcy do specjalisty w trybie pilnym. Będąc już w kolejce do lekarza nagle się okazuje że istnieją numerki 1a, 1 b,2a, 2b itd. Oczywiście wszystko bez kolejki dla Ukraińców
Do cmentarz
2022-05-24 23:06:26
Mogą więc bezpłatnie i na tych samych zasadach, co obywatele Polski, korzystać z porad specjalistów, wizyt u lekarzy rodzinnych czy pomocy w warunkach szpitalnych. Na jakiej podstawie Pan twierdzi,że dla Polaków nie ma nic???
cmentarz
2022-05-24 22:19:30
A dla Polaków nie ma nic. A dla ukropów wszystko...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA