Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Koncerty na rzecz Ukrainy. W Sorrento wystąpią chórzyści z Mariupola

Data publikacji: 2022-04-22 06:41
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-11 20:24
Fot. Monika GAPIŃSKA  

Fundacja Wolna Ukraina organizuje charytatywny koncert pn. „Gramy dla Ukrainy! граємо за Україну!”, który odbędzie się w piątek (22 kwietnia) o godzinie 16 w Sorrento (przy ul. Adama Mickiewicza 2).

Podczas wydarzenia wystąpią artyści z Ukrainy oraz Polski, w tym chór, którego skład tworzą dzieci i młodzież z ukraińskich miast zaatakowanych podczas rosyjskiej inwazji, w tym z Mariupola.

- Głównym celem naszej inicjatywy jest zebranie środków na miejsce schronienia dla matek z dziećmi „ДОМ”. Docelowo w wynajmowanej przez fundację byłej willi Radia Szczecin ma powstać miejsce pomocy i edukacji dla około setki uchodźców. Jednak to przedsięwzięcie wymaga zdobycia dużych nakładów finansowych - informuje Wiktoria Dobrochowska z Fundacji Wolna Ukraina.

W Zespole Szkół nr 4

Koncert pt. „Podaj rękę Ukrainie”, połączony ze zbiórką darów dla Ukrainy, odbędzie się w piątek (22 kwietnia) o godz. 19 w Zespole Szkół nr 4 im. Armii Krajowej (dawna Kolejówka) przy ul. Kusocińskiego 3. Wystąpią m.in.: Agata Wasik (z akompaniamentem Małgorzaty Wielgolińskiej), Alicja Firlit, Magda Antonowicz, Oksana Oksen, Swietłana Lewicka, Wiktoria Buczak, Małgorzata Górna z akompaniamentem Andrzeja Olszewskiego, Tetiana Bilczak, Andrii i Rustan Bilczak, Andrzej Szpak.

W repertuarze koncertu m.in. arie z oper: "Bal Maskowy" i "Wesele Figara", pieśni ukraińskie, piosenki z repertuaru Johna Lennona, Edith Piaf, Ewy Demarczyk, Czesława Niemena, Dawida Podsiadły, grupy Hey. Podczas wydarzenia będzie prowadzona zbiórka darów na rzecz Ukrainy. Najbardziej potrzebne są: produkty żywnościowe z długą datą ważności, pieluchy, środki czystości i higieny osobistej.

W katedrze

Koncert charytatywny pn. "Wspieramy Ukrainę" odbędzie się w sobotę w katedrze. Początek o godz. 20.

Ponad stu artystów ze Szczecina wraz z solistami z Ukrainy wykona "Requiem" Gabriela Faure'a. Wolontariusze ze Związku Ukraińców w Polsce będą zbierać dobrowolne datki w formie gotówki oraz przedmiotów, które solista, Stepan Drobit, zawiezie bezpośrednio do Ukrainy. Dla tych, którzy nie będą mogli być na koncercie, wydarzenie będzie transmitowane na fanpage'u Fundacji Strefa Melomana.

W koncercie wystąpią m.in.: Yaroslav Shemet - dyrygent, Natalia Stepaniak - sopran, Stepan Drobit - baryton. Za przygotowanie chórów odpowiada Szymon Wyrzykowski, a wieczór poprowadzą: Andrzej Oryl i Yaroslav Shemet.

(MON)