poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jasne Błonia po żołniersku

Jasne Błonia po żołniersku [GALERIA]

Jasne Błonia po żołniersku
Data publikacji: 2019-08-14 15:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-15 01:28
Wywietleń: 1507 408356

Wojskowi 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, kombatanci i przedstawiciele władz samorządowych i wojewody zorganizowali w środę na Jasnych Błoniach obchody Święta Wojska Polskiego, przypadającego na czwartek, 15 sierpnia.

- Naród polski jest narodem, który niejednokrotnie stawał w obliczu konieczności obrony ojczyzny - mówił gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. - Dzisiaj przede wszystkim odnosimy się do bitwy warszawskiej, oddając hołd obrońcom Polski, ale i całej Zachodniej Europy. Mamy dziś zaszczyt gościć między innymi parlamentarzystów Rzeczypospolitej, w tym osobę szczególnie zaangażowaną w sprawy wojska, Michała Jacha (przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej i major w stanie spoczynku - red.).

Wśród innych znaczących osobistości, które również powitał generał, znaleźli się zastępcy komendantów wojewódzkich policji i straży pożarnej, prezydent Szczecina Piotr Krzystek, abp. Andrzej Dzięga, ale przede wszystkim Danuta Szyksznian-Ossowska ps. "Sarenka" - żołnierz Armii Krajowej i matka chrzestna sztandaru 12. DZ. Po przywitaniu gości przystąpiono do nagradzania zasłużonych żołnierzy.

- Mam zaszczyt odczytać państwu list od Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, z okazji tego uroczystego i szczególnego dnia - przemówił do zgromadzonych poseł Michał Jach.

"Żołnierze Wojska Polskiego, Szanowni Państwo. W sierpniu 1920 roku Wojsko Polskie odniosło jedno z największych zwycięstw, o dużym znaczeniu nie tylko dla Polski. (...) Ten dzień jest dla żołnierzy powodem do dumy i świętowania". Minister wspomniał też o tegorocznych obchodach, zaznaczając, że odbywają się w Katowicach. Ma to być symboliczne uhonorowanie setnej rocznicy powstań śląskich. Szef MON zapewnił w liście, że dba o to, aby wojsko było formacją nowoczesną. "Święto Wojska Polskiego jest najwłaściwszym momentem, żeby wyrazić wdzięczność za Waszą służbę. Cieszmy się tym świętem i bądźmy dumni z Wojska Polskiego", zakończył min. Błaszczak.

Do żołnierzy zwrócił się też wicewojewoda Marek Subocz, składając najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta, zaś członek zarządu województwa Stanisław Wziątek zapewnił ich, że są "w sercach wszystkich mieszkańców".

- Jestem wzruszona, kiedy widzę tak piękne wojsko - mówiła Danuta Szyksznian-Ossowska ps. "Sarenka". - Chcę wam przekazać, co mi kiedyś powiedziała mamusia. "Tylko drzewa o silnych korzeniach przetrwają burzę." Wy macie silne korzenie. Wasi dziadowie służyli w powstaniach: styczniowym, warszawskim, czy nawet wileńskim. O nim się rzadko mówi, a ja - gdzie tylko jestem - to je wspominam, bo sama w nim walczyłam. Jak kiedyś, w trakcie powstania, byłam w sztabie i przed wejściem zbierała się grupka walczącej młodzieży, to dowódca powiedział "Polsko, jakaś ty szczęśliwa, że masz takie dzieci."

Uroczystość zakończył apel pamięci Wojska Polskiego, salwa honorowa i składanie kwiatów pod pomnikiem Czynu Polaków. Po części oficjalnej i przedefilowaniu pododdziałów wojska przed trybuną honorową, zaczęła się nieoficjalna część dnia, podczas której można było oglądać sprzęt dywizji. ©℗

Tekst i fot. Natan Pawłowski

Jasne Błonia po żołniersku Jasne Błonia po żołniersku Jasne Błonia po żołniersku Jasne Błonia po żołniersku Jasne Błonia po żołniersku Jasne Błonia po żołniersku Jasne Błonia po żołniersku Jasne Błonia po żołniersku Jasne Błonia po żołniersku

Komentarze

Wstyd...
Ze w roku juz 2019-ym... dalej przy i pod pomnikiem z lat Komunistycznego PRL-u... i "ciemnymi orlami" bez Korony !!!
2019-08-15 00:43:09

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie