poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Defilada, salwa honorowa, awanse...

Defilada, salwa honorowa, awanse...

Defilada, salwa honorowa, awanse...
Data publikacji: 2019-08-13 15:22
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-18 15:06
Wywietleń: 1701 408219

Przemówienia, defilada, salwa honorowa, awanse i nagrody - to wszystko można było zobaczyć podczas obchodów dnia Wojska Polskiego, które zorganizowała 12. Brygada Zmechanizowana im. generała Józefa Hallera. Chociaż właściwe święto przypada 15 sierpnia, to szczecińska formacja obchodzi je dwa dni wcześniej, w urodziny swojego patrona.

- Dzisiejsze święto jest najważniejsze dla żołnierzy i pracowników wojska - mówił kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy brygady. - Obchodzimy urodziny naszego patrona. To najlepsza okazja, żeby podkreślić i nagrodzić wszystkie osiągnięcia.

- W środę o godzinie 10 rozpoczynamy nasze lokalne obchody święta Wojska Polskiego na Jasnych Błoniach, pod pomnikiem Czynu Polaków - zapowiadał mjr Marcel Podhorodecki, rzecznik prasowy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. - Natomiast na obchodach w Kołobrzegu będzie można spróbować autentycznej wojskowej grochówki.

Po rozpoczęciu oficjalnej części uroczystości, dowódca brygady, płk. dypl. Sławomir Dudczak, przywitał zgromadzonych. Szczególnymi gośćmi był Michał Jach - major w stanie spoczynku, poseł na Sejm RP i przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej - oraz Michał Haller de Hallerburg - jeden z potomków patrona brygady. Po przywitaniu zgromadzonych, odczytano decyzję ministra obrony narodowej oraz rozkaz dowódcy brygady o awansach, po czym pułkownik przystąpił do wręczania awansowanym żołnierzom aktów mianowań na nowe stopnie. Następnie wyznaczeni do nagród otrzymali resortowe medale czy też m.in. ryngrafy brygady.

- Spotkaliśmy się tutaj w 146. rocznicę urodzin waszego patrona, wspaniałego Polaka i wybitnego dowódcy - mówił gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. - Czas w 12. Brygadzie mija bardzo szybko. Jeszcze pamiętam, jak staliśmy tu rok temu i patrzyliśmy w przód na ambitne ćwiczenia, takie jak Anakonda, czy Dragon, tej wiosny. Dziękuję wam za to, że w pełni z honorem wykonaliście postawione przed wami zadania. Kolejny rok to również czas ciężkich ćwiczeń i zadań operacyjno-taktycznych. Panie pułkowniku, żołnierze... Na bój i po zwycięstwo!

Dowódca brygady, pułkownik Dudczak, podziękował wszystkim za złożone życzenia.

- Wszyscy bohaterowie Błękitnej Brygady, którzy poświęcili swoje życie, są przykładami, że istnieją cele wyższe niż własne dobro, takie jak pokój - kończył swoje podziękowania płk. dypl. Sławomir Dudczak.

Na koniec uroczystości była salwa honorowa oraz apel pamięci Wojska Polskiego, po czym żołnierze zaśpiewali "Rotę Hallerczyków", będącą hymnem 12. Brygady. ©℗

Tekst i fot. Natan Pawłowski

Na zdjęciu: Żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera świętowali urodziny swojego patrona.

Defilada, salwa honorowa, awanse... Defilada, salwa honorowa, awanse... Defilada, salwa honorowa, awanse... Defilada, salwa honorowa, awanse...

Komentarze

@ a co 15 sierpnia , grill
Kalendarz ci się śpieszy, albo przestań brać.
2020-07-18 15:00:10
Lazio
"Na bój i po zwycięstwo!" Jaki i z kim ?
2019-08-13 19:53:45
a co 15 sierpnia , grill ?
Za 2 dni 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego więc to chyba tego dnia powinny się odbyć uroczystości dla mieszkańców miasta i turystów. No chyba, że "chłopaki" wzieli wolne na piątek i robią sobie "długi weekend"
2019-08-13 16:00:35

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie