Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Hulajnogą po ścieżce rowerowej. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym już obowiązuje

Data publikacji: 21 maja 2021 r. 08:44
Ostatnia aktualizacja: 21 maja 2021 r. 21:08
Hulajnogą po ścieżce rowerowej. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym już obowiązuje
Ustawa, o której mowa weszła w życie w czwartek (20 maja). M.in. wskazuje, kto ma pierwszeństwo na chodniku: pieszy, czy kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego. Fot. Mirosław Winconek  

Pieszy na chodniku ma pierwszeństwo! Oznacza to, że kierujący hulajnogą musi mu ustąpić. I jeździć tak, by na trotuarze "nie utrudniać" nikomu ruchu.

Opisana sytuacja może mieć miejsce oczywiście tylko wtedy, kiedy nie ma w pobliżu ścieżki rowerowej, chodnik ma więcej niż półtora metra szerokości i ciągnie się wzdłuż ulicy, po której samochody poruszają się z prędkością przekraczająca 30 km/h. W innych sytuacjach kierujący hulajnogą nie może wjeżdżać na trotuar. Zakazują mu tego nowe przepisy: nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która reguluje status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz urządzeń napędzanych siłą mięśni przeznaczonych do poruszania się po drogach publicznych.

Ustawa, o której mowa weszła w życie w czwartek (20 maja). M.in. wskazuje, kto ma pierwszeństwo na chodniku: pieszy, czy kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego (UTO). Odpowiedź jest jednoznaczna, "kierujący tymi pojazdami są zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu".

Co jeszcze nowa ustawa porządkuje? Od czwartku kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której samochody poruszają się z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której pojazdy mogą się poruszać z prędkością większą niż 30 km/h i jednocześnie brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Z zachowaniem jednak następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Dorosły kierowca hulajnogi elektrycznej (ma ukończone 18 lat), nie musi mieć żadnych uprawnień. Osoby w wieku między 10 a 18 rokiem życia muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Z kolei dziecko (do 10 r.ż.) nie może się poruszać hulajnogą po drodze publicznej, nawet wtedy, kiedy jedzie z dorosłym. Może się nią poruszać jedynie w strefie zamieszkania i zawsze pod opieką osoby dorosłej.

Czego kierującemu hulajnogę nie wolno? Tu obowiązuje pięć zasad. Nie może jeździć po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h, nie może przewozić pasażerów, zwierząt i przedmiotów, holować innych pojazdów oraz pozostawiać hulajnóg na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi (jak najbliżej jezdni). I jeszcze jedno. Kierujący oczywiście musi być trzeźwy.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza też nowy rodzaj wykroczenia za nieprzestrzeganie obowiązujących od wczoraj zasad. Policja może więc nakładać mandaty karne za popełnione naruszenia przepisów.

Leszek Wójcik

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@klemens
2021-05-22 14:07:13
Pieszy porusza się z prędkością 5-6 km/h.
klemens
2021-05-22 09:08:35
z jaką prędkością wg ustawodawcy porusza się pieszy na chodniku ? Chyba znacznie wolniej niż 20 km na godź. Cała ta ustawa to bubel prawny napisany pod dyktando lobbystów hulajnogowych . Z pewnością kolejny raz ograniczono prawa pieszych na chodnikach .
X
2021-05-22 08:03:05
Tiry na tory, Hulajnogi na drogi😉
Rex2
2021-05-22 05:38:05
Jeśli dobrze zrozumiałem, jak nie ma ścieżki rowerowej, można jechać chodnikiem jeżeli chodnik ma min 1,5m ??? A jak ma tylko 1,0m to nie może???? Reasumują : prędkość na jezdni dozwolona np. 50km/h, chodnik 1,0m, więc nigdzie nie pojedzie
ad do @ beee(ksy)
2021-05-21 22:26:48
cyt. " Kto kupi taki sza,,s?" Może ktoś, kto ma w głowie taki sz..s jak ty 😉? Wytłumaczyłbym ci, dlaczego takie pojazdy w ruchu miejskim powinny mieć ogranicznik prędkości ale i tak odpowiedź przerośnie twoje możliwości intelektualne. Tak więc, trzy kropki wystarczą?
sztuczny problem
2021-05-21 21:18:21
wynikający z niezrozumienia tego czym jest hulajnoga a czym nie jest - tzw "hulajnogi elektryczne" to po prostu motorowery elektryczne bo ich napęd nie jest związany bezpośrednio z pracą mięśni - nie jest wymagany kontakt nogi z podłożem (a nawet jest niewskazany) do tego by pojazd się poruszał...
do @ beee(ksy)
2021-05-21 21:02:36
-piszesz "..powinny mieć zainstalowany ogranicznik prędkości do 5 km/h". Kto kupi taki sza,,s?
Bin
2021-05-21 12:50:13
Hulajnoga bez hamulca nie powinna byc dopusxczona do poruszania się po chodnikach, drogach, ścieżkach rowerowych itd. A dxieci bez karty rowerowej powinne miec zakaz pruszania sie hulajnogami a max predkisc powinna wynosic nie więcej niz 10 _15km na h
pro dro
2021-05-21 12:39:21
Rozumiem, że sprawa oświetlenia pojazdów dotyczy tylko samochodów ? Hulajnogą , jak i rowerem, można po zmierzchu jechać pod prąd i bez świateł ! Niech żyje niekompetencyjna sraczka ustawowodawcza.
Desy
2021-05-21 12:28:57
Hulajnogi nie powinne byc dopuszczone do poruszsnia się po ścieżkach czy drogach publicznych przez dzieci do lat 16.Tylko kwestia czasu jak w Polsce bedxie czesti dochodziło do tragedii przez tych użytkowników hulajnog, ustawidawcy idxcie po rozum go glowy. Dlatego ci uxytkownicy hulajnog powinni poruszac się na zsmknietych obszarach czy placach.
beee
2021-05-21 10:05:08
Niestety prawda jest taka, że piesi idący chodnikiem muszą uciekać zarówno przed gówniarzami na rozpędzonych hulajnogach jak i rowerami. Zabrakło jednego - wszystkie hulajnogi z napędem elektrycznym powinny mieć zainstalowany ogranicznik prędkości do 5 km/h
DO DOBRZE BY BYŁO
2021-05-21 09:58:06
CZY TY CZŁOW2IECZKU MARNY PRZECZYTAŁEŚ DO KOŃCA TEN POST ??? JEST JASNO NAPISANE pozostawiać hulajnóg na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi (jak najbliżej jezdni).
Dobrze by było
2021-05-21 09:02:36
Aby ustawa jeszcze wyłożyła bezmózgom kierujacym hulajelektrykami jak i gdzie mogą pozostawiać te pojazdy. Bo jak na razie to 9 na 10 je po prostu porzuca jak i gdzie popadnie z naciskiem na po środku chodnika.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA