sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Hejt na Krzystka. Groźby to przestępstwo!

Hejt na Krzystka. Groźby to przestępstwo!

Hejt na Krzystka. Groźby to przestępstwo!
Data publikacji: 2019-01-16 15:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:30
Wywietleń: 2754 371847

Cieszył się z tego, co się stało w Gdańsku i chciał, by to samo wydarzyło się w Szczecinie. Wpis, który można zinterpretować jako nawoływanie do popełnienia zbrodni przeciwko Piotrowi Krzystkowi, pojawił się w poniedziałek. Autorowi grożą teraz nawet 3 lata więzienia.

Mężczyzna został już zatrzymany - szczeciński Urząd Miasta zgłosił sprawę na policję chwilę po tym, jak wpis pojawił się na Facebooku. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód.

Obecnie, ze względu na stan zdrowia, podejrzany o dokonanie wpisu przebywa w szpitalu. Jak tylko lekarze wydadzą na to zgodę, prokurator natychmiast go przesłucha i (najprawdopodobniej) przedstawi mu zarzuty. W grę wchodzi art. 255 kodeksu karnego: „Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni". Wtedy też podejmie decyzję o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego, np. aresztu tymczasowego.

Wpis m.in. o treści „Szczecin zazdrości Gdańskowi" pojawił się na portalu społecznościowym w poniedziałek, 14 stycznia. Przypomnijmy, że tego dnia zmarł w szpitalu prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz - po niedzielnym ataku nożownika. Z treści zamieszczonego komentarza wynikało, że szczecinianin „Ma nadzieję, że Krzystka spotka to samo".

Oprócz nawoływania do zbrodni na szkodę prezydenta Szczecina, zatrzymany odpowie za popełnienie kolejnych przestępstw - wypowiadania tzw. gróźb karalnych wobec dwóch innych osób (w tym wypadku nie pełniących funkcji publicznych).

Internetowy hejt na prezydenta Krzystka, nie jest pierwszym tego typu zachowaniem w tym tygodniu. Podobne groźby otrzymali też prezydenci m.in. Warszawy, Poznania i Olsztyna. W całej Polsce zatrzymywani są przez policję kolejni hejterzy publicznie nawołujący do popełniania przestępstw, w tym tych najcięższych, czyli zabójstw.

Jak się dowiedzieliśmy w szczecińskim Urzędzie Miasta, poniedziałkowy wpis na Facebooku nie był pierwszym przejawem nienawiści wobec Piotra Krzystka. W przeszłości już się pojawiały podobne sytuacje.

Leszek Wójcik

Fot. Sylwia Dudek

 

Komentarze

@Kitt
twój komentarz to przykład mowy nienawiści i mam nadzieję że prokurator zajmie się twoją homofobiczną wypowiedzią.
2019-01-17 11:36:50
Kitt
Połowa wpisów tu pochodzi od pisowskich cieniasów i ciot jęczących o stadion.
2019-01-17 10:29:26
Jarun
Nastała teraz taka moda, że prezydent każdego miasta ogłasza, że jego też spotyka hejt i mowa nienawiści i groźby w rodzaju: oj ty-ty łobuzie. Należy odróżnić życzenie śmierci i złorzeczenie od groźby zabicia. Panie prokuratorze, czytaj pan ze zrozumieniem ! Życzenie śmierci jest nieetyczne, podobnie jak kochanka, ale niekaralne.
2019-01-17 08:46:46
2019-01-16 18:25:00 Wybudujcie sobie sami
Wybudujcie sobie sam stadion, jeżeli potrzebujecie. Co za czasy : uzależnionym wybuduj kościół, kibolom wybuduj stadion; Chcesz coś mieć to wybuduj za swoje pieniądze.
2019-01-17 02:54:35
Pamietam gdy kiedys próbowałem zgłosić
groźby to zostałem pouczony że groźba musi być uprawdopodobniona (musi być miejsce, czas, sposób) - no i tyle - osoba która mi groziła że mnie załatwi nie uwiarygodniła groźby stosownymi okolicznościami a wiec to nie była groźba. Dziwię się że ktoś nawet myśli o grożeniu Krzystkowi - postać to bezbarwna, praktycznie niekontrowersyjna z punktu widzenia toczącej sie walki plemion, polityk wyznający zasadę "tisze jediesz, dalsze budiesz"...
2019-01-16 23:52:51
mieszkaniec
panie prezydencie i urzędnicy u.m. należy w końcu zająć się brudem i krzywymi chodnikami w mieście, z takim samym zapałem jak łapaniem hejterów.
2019-01-16 23:02:52
wnioski
Ale jest szansa, że ludzie się opamiętają i zanim coś napiszą w mediach społecznościowych dwa razy się zastanowią i ewentualnie napiją szklanki zimnej wody.
2019-01-16 18:45:41
krotko
panie prezydencie wybuduj stadion pogoni ito bedzie ci zpisane na wieki
2019-01-16 18:25:00
obserwator
Ludzie opamiętajcie się!!!! W moim przekonaniu Straż Miejska powinna dostać nowe uprawinienia i chronic z urzędu prezydentów miast na imprezach masowych lub na spotkaniach otwartych z mieszkańcami w tlumie. Dyskretna ochrona , w ubraniach cywilnych . Teraz takie czasy są niestety , tyle nienawiści i hejtu . O naśladowców widać nietrudno w naszym chorym społeczeństwie.
2019-01-16 17:42:53
Jakób
I znowu tak jak w przypadku Koszalina - mądry Polak po szkodzie. Tylko że te szkody są bardzo bolesne.
2019-01-16 17:16:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie