Wtorek 21 września 2021r. 
REKLAMA

Piotr Krzystek o migrantach i hejcie

Data publikacji: 2017-07-07 18:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:44
Piotr Krzystek o migrantach i hejcie
Prezydent Szczecina Piotr Krzystek Fot. Robert Stachnik  
Rozmowa z Piotrem Krzystkiem, prezydentem Szczecina

– Kilka dni temu na swoim profilu na Facebooku pochwalił się pan tym, jak to miasto opiekowało się przez dwa dni Syryjką z piątką dzieci, którą Niemcy cofnęli z granicy. Pewnie oczekiwał pan pozytywnego odbioru tej informacji, a tymczasem otrzymał pan sporą dawkę tzw. hejtu, czyli wielu mało pochlebnych komentarzy.

– Ja przede wszystkim chciałem przekazać to, że rzeczą normalną jest humanitarne zachowanie się każdego z nas. Jeżeli mamy taki oto sygnał, że pojawia się matka z piątką dzieci i Straż Graniczna prosi nas o pomoc, to my takiej pomocy zawsze udzielimy. Nie zostawimy nikogo w takiej sytuacji na ulicy. To jest coś normalnego, coś co jest normalnym ludzkim odruchem. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Myślę, że w Polsce za dużo się robi polityki wokół tych tematów, które w jakiś sposób muszą być rozwiązane. Problem uchodźców to przede wszystkim problem polskiego rządu, który musi się w tym wszystkim odpowiednio znaleźć. Ale nie możemy odhumanizować swojego postępowania. Bo wyobraźmy sobie, że to my nagle jesteśmy w takiej sytuacji.

– Ale jednak to co się pojawiło na Facebooku było sporym odzewem negatywnym takich działań.

– Bardzo mi się ta dyskusja nie podoba. Bo ona jest prowadzona z dużą dozą polityki i złych emocji.

– Myśli pan, że może nie zrozumiano pana intencji? A może to już przejaw jakiejś histerii na temat uchodźców, migrantów?

– Było trochę hejtu, ale było też dużo pozytywnych wpisów i reakcji.

– Pół na pół?

– Myślę, że więcej było pozytywnych. Ludzie jednak w  większości zachowują się normalnie. Wtłaczanie w myślenie o tym problemie takich bardzo politycznych, partyjnych elementów osobiście mi się nie podoba. I myślę, że wielu ludzi w Polsce to już denerwuje.

Cały wywiad w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 7 lipca 2017 r.

– Dziękuję za rozmowę. ©℗

Rozmawiał Dariusz Staniewski

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2017-07-12 14:44:26
nielegalne przekroczenie granicy jest przestępstwem NIELEGALNE PRZEKROCZENIE GRANICY (ART. 264) § 2. Kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 3. Kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Sober Brain
2017-07-10 09:02:00
Prezydent na urlopie i magistrat działa? Chłopie, aleś komplementem poleciał. Czyżby prezydent miał poukładane struktury, że się nie wywala kiedy wyjeżdza? :) Co do reszty: szczekają przestraszone pieski, bo karawana przejeżdża. Szczekają głośno, bo w necie. Naszczekaj na matkę z dziećmi, ale tak oko w oko odważny bojowniku jeden z drugim. Nikomu nic się nie stało w naszym zapyziałym kraiku, a strach wielki i udostępnianie filmików jak to jest strasznie u Niemca. A "tych strasznych" imigrantów w Szczecinie mamy. Bez nich to miasto też byłoby mniej warte, bo niejedno cenne doświadczenie wnoszą.
POWIEW DE-KRACJI
2017-07-09 08:56:40
POWINNO ZACZĄĆ SIĘ OD KORZENI KTO ROZPĘTAŁ TĄ BURZĘ W IRAKU ,SYRII,EGIPCIE ,AFGANISTANIE . W USA,NIEMCZECH ,ANGLII CZY NAWET POLSCE SĄ SŁUŻBY CO POWINNY PRZEWIDZIEĆ ZAGROŻENIA PO OKRESIE KRWAWEJ ROZPRAWY,BO INACZEJ NAZWAĆ SETKI TYSIĘCY LUDNOŚCI MIEJSCOWEJ CO ZGINĘŁA LUB PONIOSŁA INNE CIERPIENIA LUB STRATY. PAMIĘTAMY PRZYNAJMNIEJ Z FILMÓW LUB KSIĄŻEK JAK NAZYWANO POLAKÓW W CZASIE II WOJNY I PO NIEJ JAK NAZYWANO POLAKÓW BYLIŚMY TERRORYSTAMI DAL HITLEROWCÓW I RUSKICH A PO WOJNIE WROGAMI USTROJU . POMOGLIŚMY ROZPĘTAĆ TĄ BURZE UFAJĄĆ MOCARSTWOM I ZA TO TRZEBA PONIEŚĆ OFIARĘ ,,POMOCY DLA POTRZEBUJĄCYCH" TO I TAK MINIMALNA FORMA REKOMPENSATY KRZYSTEK JEST BEZPARTYJNY CHYBA ŚNI , ZAPOMNIAŁ IŻ TO PO WYSTAWIŁA GO DO BIEGU O TRONIK SZCZECINA ,KOLEJNE KADENCJE TO TO WSPARCIE DAL RADNYCH POPRZEZ ICH ZATRUDNIANIE; KRÓTKA LISTA ZAPEWNE NIEPEŁNA BALICKA JOLANTA DAWNE PO -DZISIAJ TZW.KRZYSTKOWA BEZPARTYJNA PRACUJE (CZYŻBY ,ZROBIĆ TAK JAK I POZOSTAŁYM RADNYM FOTOGRAFIE CZASU PRACY) W SPÓŁCE MIEJSKIEJ BARTNIK PAWEŁ WIERNY PO I SŁCOCE/SOCHAŃSKIEMU DYREKTOR EUROREGIONU POMERANI DUKLANOWSKI MAREK PRACOWAŁ U KRZYSTKOWEJ SPÓŁKI MIEJSKIE CHYBA ZE 6 LAT ZANIM PiS NIE WYGRAŁ WYBORÓW I ZOSTAŁ JAK W POSZUKIWANA/Y PREZESEM TERMINALI PROMOWYCH BYCIE W PARTII POMAGA JAK W PRZYPADKU OJCA LESZKA CO BYŁ DYREKTOREM POCZTY POLSKIE W SZCZECINIE DZIKOWSKI WŁADYSŁAW DAWNE PO -DZISIAJ KRZYSTKOWY BEZPARTYJNY PRACUJE W SPÓŁCE MIEJSKIEJ ,W KAMPANI POMAGAŁ MU KOZŁOWSKI DEALER SAMOCHODOWY KOLBOWICZ MAREK TRZEBA WYAJŚNIĆ CO ON ROBI W PLECIUGOWEJ KAWIARENCE JERZYK HENRYK SLD PRACUJĄCY EMERYT W SPÓŁCE MIEJSKIEJ MPO I TAK WYGLĄDA KRZYSTEK KRYSZTAŁ CZYSTEJ WODY PRACUJĄCY POPRZEDNIO W ZUW JAKO DYREKTOR GENERALNY TEN ARTYKUŁ STANIEWSKIEGO TO POEMAT A POWINIEN BYĆ DRAMATEM O BEZNADZIEJNYM ZARZĄDZANIU SPALARNIA ŚMIECI OBSUWA ,SUKCES PRZEPIERY ? RZĄDY CHOCHULSKIEGO W ZWIKU WYSPA GRODZKA CMENTARZ BRONOWICKA SZYBKI TRAMWAJ OBSUWA ALEJA KWIATOWA OBSUWA ALEJA WOJSKA POLSKIEGO KOMU A MOŻE ZA ILE ZATRUDNIANIE RADNYCH OBECNYCH I BYŁYCH BEZNADZIEJNA SYTUACJA W ŻŁOBKACH I PRZEDSZKOLACH WYDALI 50 MLN ZŁ NA PRZESTRZENI 10 LAT TRSR CZY TOLL SCHIP WOKÓŁ GALERII HANDLOWYCH ( JAKA DUMNA NAZWA )DROGI ROBI SIĘ PO 3 RAZY VIDE NIEPODLEGŁOŚCI I WYZWOLENIA A RESZTA DRÓG W BEZNADZIEJNYM STANIE KURIER SZCZECIŃSKI TUBĄ MAGISTRATU I RADNYCH
do ostatnia kadencja
2017-07-08 18:01:31
Nielegalne przekroczenie granicy nie jest przestepstwem czyli jedynym durniem jestes tu Ty
M.Dem.
2017-07-08 16:11:40
Do "000". Niescisle, niejasno sformulowalam swoja wypowiedz. Chodzilo mi o to, ze nie tylko islam budzi trwoge. Bowiem to co juz mamy, nie od dzisiaj, jest potworne o wiele, wiele bardziej niz ten islam. Wojujacy islam jest zreszta czescia tej samej swiatowej plagi, ktorej zachowan zniesc sie nie daje. Czujacej sie decydowac o naszym losie.
ostatnia kadencja
2017-07-08 16:09:54
Krzystek pomógł przestępcom nielegalnie przekraczającym granicę i tym się chwali. Dureń nie prezydent.
herald
2017-07-08 16:00:47
hard-kogo to obchodzi z kogo jesteś dumny? Sam mało znaczysz. A Krzystek nie ma pomysłu na rządzenie, dlatego się miota.
Hard
2017-07-08 14:49:41
Pomoc kobiecie z dziećmi to zawsze piękny gest. Tym razem jestem dumny z Krzystka choć często nie zgadzam się z jego decyzjami
;000
2017-07-08 13:42:00
@M.Dem. masz na mysli pewnie tez kibolstwo haha tam takie praktyki z poczatku wypowiedzi to norma.
Jarun
2017-07-08 13:35:59
Ja jestem za przyjęciem pewnej liczy osób z krajów objętych wojną. Przede wszystkim, naszym obowiązkiem jest pomoc współwyznawcom chrześcijanom. Ci ludzie urozmaicą i wzbogacą nasze społeczeństwo a jak ucichnie wojna to pewnie powrócą do domu, tak samo, jak to zrobili Grecy. Będą też wdzięczni Polakom, że ich przyjęli.
KzG
2017-07-08 12:07:13
Niemal każdy komentujący popisuje się tu swoją wiedzą , ale gdyby spotkał na swej drodze taką sytuację / konkretnie ludzi i dzieci / , to co , odwróci się pójdzie na " piwko " , usiądzie przed kompem i będzie pluł nienawiścią/?/ - bo fajnie się komentuje- no nie ? Tyle ,że od tego nie ubywa problemów z muzułmanami , terorystami i tymi , którzy są przez nich skrzywdzeni .
inny 2
2017-07-08 10:37:47
pozdrowienia dla wszystkich ksenofobów i obrońców polskości zza klawiatury. Panie prezydencie, dobry gest w sprawie Syryjki!! Tak trzymać!
Hah
2017-07-08 10:05:34
Jasne,że się dyskusja nie podobała, bo pan prezydent lubi tylko klakierów. A prawdziwy polityk,znający swoją wartość, słucha wszystkich głosów.
Pr
2017-07-08 09:35:25
Pół na pół. Dobre. Panie prezydencie czas na zmiany.
kozioł
2017-07-08 07:47:57
widac objawy przemeczenia puszki mozgowej p.Krzystka.Prawa sie przestrzega a wlasnych obywateli sie chroni.A wyjatki i naginanie prawa to mozna zrobic chodza częściej lub rzadziej do WC.W sposob razacy pan na etacie prezydenta miasta złamal prawo.Granicy pilnuje straz graniczna a porzadku Policja a prezydent niech pilnuje swojej zony i kwiatkow jesli juz calkowicie zglupial
M.Dem.
2017-07-08 07:27:51
Plagą regionu i Polski, nie od teraz, trudną do wytrzymania do teraz, z "kulturą" siekiery, noża, kamienia, kija, wszelkich aspolecznych form egzystencji w społeczeństwach zwanych cywilizowanymi. Ludzie straszni. Psychologicznie tożsami z masą działającą makabrycznie na terenie Francji w okresie 1914. Zaistnieli metodami w kontynuacji do nadal. Ukraina leczona, zorganizowanym ludozerstwem, z upodobania do wlasnosci prywatnej. Grodno i okolice w 1939. Wolyn 1943. Biezaca walecznosc z bezbronnymi zwierzetami i nie tylko. Czyli potwornosc ludzka pod egida tej samej linii politycznej, ktora tworzy swiat "po nowemu" od dawna. Ta sama linia polityczna tworzy islam wojujacy.
inny...
2017-07-08 00:39:06
... a ja popieram decyzję Prezydenta. Ulitował się, po chrześcijańsku i tyle. A tak generalnie to nie jestem zwolennikiem sprowadzania do Polski muzułmańskich emigrantów.
ckm
2017-07-07 23:26:30
jak się dostała Syryjka z piątką dzieci do PL? czy już został przetarty szlak przerzutowy do nas? co służby zrobiły w tym temacie?
waraga
2017-07-07 22:48:50
Tak rzecze Jarun -Władca Międzymorza :-)))
Jarun
2017-07-07 22:47:51
Zmieniając kraj - zmieniamy klimat, a nie obyczaje. My też w krajach arabskich chcemy wypić alkohol, zjeść świńskie mięso i w niedzielę pójść do kościoła. Krzystek (i jemu podobni), wyjedziesz do Kuwejt i będziesz miał 4 żony? Pogięło cię? Każdy z sobą przynosi tradycję, kulturę i religię. Wiem, trudno zrozumieć? Oni nie będą Europejczykami podobnie jak ty wyjedziesz do Afryki i nie będziesz murzynem. Jarzysz ?
Krzystek i manipulacja.
2017-07-07 22:32:55
Nie kto inny lecz pan podpisał zdradę która polega na zgodzie by multi-kulturowi zamieszali w Szczecinie.Proszę nie zaprzeczać.Zapytał pan Szczecinian! za tym idzie niewyobrażalna kasa! powiedz to eksmitowanym i tym co oczekują na lokal.Ba rządzisz miastem którego nie stać na tramwaj jeżdący Wojsk Polskiego :] wstyd
zak
2017-07-07 22:27:35
Pan Prezydent niech zajmie się pomaganiem mieszkańcom Szczecina bo do tego jest powołany. Niech walczy o to żeby można było się budować na własnej ziemi.itp a nie spotyka się z innymi prezydentami którzy zawiązują sojusz w walce z Polakami,
Radek
2017-07-07 22:14:21
Zaprasza? Niech obejrzy na You tube co się dzieje w Szwecji. Codziennie walki uliczne i demolowanie sklepów. Austria wysłała wojsko na granicę z Włochami. Trzeba te fale zatrzymać i odesłać. To nie SĄ prawdziwi uchodźcy przed wojną uciekajacy a zdrowe chłopy którzy przyjechali tu po zasiłki i okradać ludzi.
Gość
2017-07-07 21:05:40
Krzystek, postaw przy krowim placku wielki meczet. Wybuduj wielki minaret. Na iglicy zamontuj półksiężyc.Siądź na tym półksiężycu i majtaj nogami.
Jarun
2017-07-07 20:29:39
Prezydent miasta Piotr Krzystek wyjeżdża na urlop. Ciekaw jestem czy ktoś to zauważy, nie licząc jego sekretarki i sprzątaczki ? :-))) PS. Nie wystarczy być, trzeba jeszcze coś znaczyć! Przemyśl to !
:)
2017-07-07 20:29:05
@stach kazda religia to choroba ktora predzej czy pozniej fanatycy wykorzystuja do celow polityczno-wojskowo-spolecznych, tylko agnostycyzm, nie slyszalem jeszcze nigdy zeby agnostyk kogos zabil ,pobil, itd.
gosc
2017-07-07 20:27:50
@r ogromna czesc spoleczenstwa to katolicy,chrzescijanie czy jak tam sie zowia (na swiecie jest ponad 4 tys reliiig ) i ich najwyzszy zwierzchnik-zastepca sw.Piotra czyli Papiez Franciszek NAKAZAŁ przyjmowanie uchodzcow ,no ale u nas robta co chceca haha taka wolska hipokryzja, sam jestem zdania ze trzeba likwidowac przyczyny a nie skutki czyli wojna,skoro niechcecie tu uchodzcow to Polska powinna wyslac kontyngent zolnierzy w ilosci pare tys,sprzetu itd. za ktory miliardy zaplaca polscy podatnicy po to aby zniszczyc panstwo ISIS ,Polska brala udzial wczesniej w wojnach w Iraku,Afganistanie itd. wiec jest takze po czesci wspolautorem obecnej sytuacji ale juz za nia odpowiedzialnosci ponosic niechce ,wiadomo ze w wiekszosci ponosza ja USA ale to tylko wojna o rope, chcecie paliwo za 4-5zl to nie marudzcie, biedny narod nie majacy pojecia o geopolityyce tak jak np o ekonomii-Amber Gold,Skoki ,klasyk juz to kiedys okreslil ciemnym kolorem...Aha apropo Ukrainy to formalnie przyjelismy z 200-300 osob uchodzcow wojennych z Donbasu, reszta czyli okolo 1-2 mln to uchodzcy ekonomiczni, oj sie obudzicie z reka w nocniku za pare lat jak ich bedzie wiecej, ciekawe co wtedy powie byly juz obecny "żont" ,szkoda czasu na pisanie tutaj ,dla kumatych forum polskich wiezowcow dzial biznes ekonomia polityka
stach
2017-07-07 20:10:32
Muzułmanie źyją spokojnie gdy jest ich nie więcej niż 1,5 % i żyją w rozproszeniu. Gdy tylko się zbierze większa grupa to dokazują i pokazują swoje ja. Poprawnośc polityczna nie ukryje smutnej prawdy, że islam jest niekompatybilny z kulturą Zachodu. Albo albo. Takie jest żcie. Albo oni zmienią religię, a właściwie system społeczno.prawno-polityczny jakim islam jest ew. opuszczą Europę, zostaną zalani nowymi imigrantymi z nuemuzułmańskich krajów, albo nas skolonizują i narzucą swójcjedyny słuszny bliskowschodni standard
r.
2017-07-07 19:47:43
rzeczywiście, denerwują mnie już działania, podejmowane wbrew woli ogromnej części społeczeństwa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ