czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Nienawiść w sieci

Nienawiść w sieci

Nienawiść w sieci
Data publikacji: 2017-06-30 09:47
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-30 20:47
Wywietleń: 711 272959

20 proc. młodych ludzi w wieku 12-24 lata przyznało, że hejtowało u internecie, a 43 proc. samemu doświadczyło hejtu - wynika z badania "Wilki i owce w internecie". Pokazało ono, że grupy te przenikają się - hejtowany staje się czasem hejterem i na odwrót.

Raport na temat hejtu wśród młodzieży "Wilki i owce w Internecie" zaprezentowano w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie.

- Młodzi ludzie mają bardzo szeroki, często nieograniczony, dostęp do internetu i z korzystają z niego w bardzo różnych celach. W przypadku młodszych dzieci rodzice w jakiś sposób nadzorują kontakty z internetem i treści, z jakimi mają dzieci kontakt. Gdy dziecko osiąga pewną samodzielność w korzystaniu z urządzeń elektronicznych, czyli w wieku często wczesnoszkolnym, kontrola rodzicielska stopniowo jest coraz mniejsza - zauważyła autorka badania Marta Rybicka.

- Niemal wszyscy młodzi ludzie korzystają z mediów społecznościowych, a media społecznościowe potrafią uzależnić, gdyż jest to miejsce wymiany opinii, treści i samokreacji. To miejsce, gdzie kreujemy się na takie osoby, jakimi chcemy, by inni nas widzieli i oczekujemy, że inni będą akceptować nasze wpisy - zaznaczyła.

Jak wynika z raportu, 57 proc. badanych przyznało, że przynajmniej raz dziennie śledzi posty innych zamieszczane pod swoimi wpisami, zdjęciami lub udostępnianymi informacjami; w tym 41 proc. robi to kilka razy dziennie. - To pokazuje, jak bardzo ważna jest dla nich grupa odniesienia - oceniła badaczka.

Jednocześnie, jak mówiła, młodzi ludzie są sterowalni - brak im dojrzałości emocjonalnej, bardzo mocno ich opinia zależy od opinii innych osób, od tego, jak inni ich postrzegają; istotna jest dla nich opinia innych. - Tymczasem opinia na forach internetowych może przyjąć formę trolla, czyli zamierzonego wpływania na opinie innych. To nic innego niż manipulacja, przekonywanie innych do swoich racji, najczęściej w negatywnym celu. Celem trolla jest doprowadzenie do zaostrzenia dyskusji, bądź agresji słownej - zauważyła.

Z raportu wynika, że hejt zaczyna się niewinnie, od potrzeby wyrażenia swojej opinii. - Młodzi ludzie uważają, że mają prawo do wyrażania swojej opinii, mówienia tego, co myślą, a internet, jako anonimowe forum wyrażania opinii dodaje im odwagi - powiedziała.

66 proc. badanych odpowiedziało, że pisze takie komentarze właśnie, dlatego, by wyrazić swoją opinię, 56 proc. - bo nie zgadza się z treścią postu innej osoby, 50 proc. - bo coś ją zdenerwowało. 33 proc. przyznało, że ich komentarz to odpowiedź na post, który obraża ich samych, lub ich bliskich. 18 proc. zareagowało tak, bo irytuje ich dana osoba. 10 proc. przyznało, że pisze takie komentarze, bo lubi to robić, a 7 proc. - bo nie lubi polityki. 

Z raportu wynika, że zjawisko hejtu w internecie przybiera na sile w ostatniej klasie gimnazjum, a nasila się w okresie nauki w szkole ponadgimnazjalnej.

Raport został zrealizowany przez IQS dla organizacji Global Dignity Poland. W badaniu uczestniczyło 600 młodych ludzi.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

Komentarze

kolo
lolo,a ty wiesz tyle ile wys.....sz?
2017-06-30 19:14:05
lolo
sad - piszesz powieść ? Tyle wiesz, co zjesz.
2017-06-30 16:15:50
apel
Wejdźcie na twittera Tomasza Lisa to się przekonacie co to jest nienawiść w sieci! :-)))
2017-06-30 13:39:40
sad
Najpodlejszy jest hejt na zlecenie , czyli prawdziwy hejter funkcjonuje jako "krystalicznie uczciwy , człowiek przez wielkie C "itd., a śmierdzącą robotę robią za niego podwładni , którzy są potem nagradzani np.premiami, przyspieszaniem karier za np. pisanie o kimś hejterskich tekstów , paszkwili , rozsiewanie plot, oszczerstw itd. Tacy ulegli, głupawi ,często rozkochane w swoim "panu" dziewczątka świadczące też usługi seksualne są plagą nie tylko sieci, ale życia społecznego. Najpodlejsze, gdy uczniowie, studenci , zastraszone , często głupawo rozkochane infantylne kobietki używane są do niszczenia rodzin . Plugawe jest to,że robią to tak często utytułowane autorytety.
2017-06-30 13:13:18
mendia
Sam się wyczyść - brudasie ! :-))))
2017-06-30 13:10:00
Media ostoją meneli
Wyczyścić media z meneli moralno etycznych ! To po pierwsze. W mediach jest tyle prostactwa i zwykłego zwichrowania, zwykłych wartości przyzwoitości, że żal ! Wystarczy poczytać jakie to ilości ścieków wulgaryzmów wylewają się z twiterów, facebooków, prowadzonych przez ludzi mediów. To co odwala się w mediach, te bełkowty na linii "dziennikarze@politycy" to nawet nie mieści się w szambie degrengolady. To zwykły mikroklimacik, obłudy, łajdactwa, pieniactwa, wulgaryzmu i metr mułu !
2017-06-30 12:05:33
Jarun
Można zrobić badanie i wynik będzie też wiadomy, np. 95% młodych powie, że jest prawdomówna, ma powodzenie i dobrze się uczy. Należy określić: co to jest hejt... a nie, że komuś nie podoba się wypowiedź i uważa to za hejt. W takim razie; każda krytyka to hejt. Każda władza uważa, że krytyka pod jej adresem - to mowa nienawiści.
2017-06-30 11:26:36
hate
Przykład idzie z góry. Jeśli posłowie totalnej opozycji używają obelżywych słów i zachowują się karygodnie w programach telewizyjnych lub radiowych, to dzieci widzą, że widocznie wolno, skoro takie osoby w tv właśnie tak się zachowują. Chociażby ostatnie odganianie dziennikarzy przez posła Stefana, który zapragnął być ochroniarzem syna byłego premiera, nie wspominając o słowach byłego prezydenta Bolesława.
2017-06-30 11:10:00
>>>>>>>>>>>>
Jeżeli nienawiść jest wszędzie , to jak ma jej nie być w sieci?
2017-06-30 10:33:07
mank
Oswajają się ze światem, hartują. Może dzieki temu świat -dżungla nie złamie ich?
2017-06-30 10:26:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy