czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Fragmentem łydki zrekonstruowali żuchwę

Fragmentem łydki zrekonstruowali żuchwę

Fragmentem łydki zrekonstruowali żuchwę
Data publikacji: 2015-10-24 11:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:43
Wywietleń: 2443 30947

Lekarze z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej szpitala na szczecińskicb Pomorzach wycięli guza niszczącego kość żuchwy u 14-latka. Jednocześnie przeprowadzili jej rekonstrukcję, wykorzystując do tego kość strzałkową.

Nowotwór rozwijał się w kości żuchwy, konieczne było wycięcie większej jej części. Podczas tej samej, trwającej 9 godzin, operacji zrekonstruowano żuchwę, mocując do tytanowej szyny fragmenty kości strzałkowej pacjenta. W światowej medycynie to standardowe postępowanie w przypadku guzów wymagających radykalnego wycięcia. Jednak takich operacji nie przeprowadza się w każdym szpitalu – wymagają one kompleksowego przygotowania, zarówno pod względem medycznym, jak i logistycznym.

Dzięki drukarce 3D stworzono model przestrzenny żuchwy zaatakowanej guzem oraz model zrekonstruowanej już kości. Pozwoliło to lekarzom przeprowadzić wcześniej operację „na sucho” - na modelu 3D.

- Mogliśmy precyzyjnie wyznaczyć fragmenty żuchwy, które należało usunąć, i wykonać model rekonstrukcji z dopasowaniem poszczególnych części kości strzałki – zbudowaliśmy ją z trzech jej części, by stworzyć łuk żuchwy – tłumaczy dr n.med. Robert Kowalczyk, lekarz kierujący Kliniką.

Oprócz kości strzałkowej z łydki pobrano także fragment skóry, który zastąpił dziąsła.

Operacja przebiegła bez powikłań. Powodzenie tak rozległego zabiegu było możliwe tylko dzięki skoordynowanym działaniom wszystkich pracowników oddziału i kliniki chirurgii szczękowo -twarzowej.

Chłopiec szybko odzyskał przytomność, jest w bardzo dobrym stanie. Wycięcie kości strzałkowej nie spowoduje u niego kalectwa, nie będzie miało również negatywnego wpływu na jego aparat ruchu. Noga nie jest unieruchomiona, nie zakłada się gipsu ani szyny. Wymaga jedynie rehabilitacji, ale może samodzielnie chodzić już w 3-4 dobie po operacji. W jamie ustnej i gardle zachowane zostały wszystkie narządy, język i mięśnie twarzy.

Drugim etapem leczenia będzie wstawienie implantów zębowych (wraz z resekcją guza i usunięciem fragmentów żuchwy pacjent stracił 11 zębów). Nastąpi to za około 6 miesięcy. Na razie czeka go praca z logopedą i nauka jedzenia. Chłopiec otoczony jest także opieką psychologa. Po około 10 dniach od operacji będzie mógł wrócić do domu.

Lekarze Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej szpitala na Pomorzanach byli jednymi z pierwszych w kraju, którzy pod koniec lat 90-tych przeprowadzili tego typu operację – wówczas we współpracy z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Prowansem, chirurgiem plastycznym.

(sag)

Fragmentem łydki zrekonstruowali żuchwę Fragmentem łydki zrekonstruowali żuchwę

Komentarze

Gratulacje
Brawo Panowie, jest z czego się cieszyć. Róbcie swoje i za to Was kochamy.
2015-10-24 13:49:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie