środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Fragmentem łydki zrekonstruowali żuchwę

Fragmentem łydki zrekonstruowali żuchwę

Fragmentem łydki zrekonstruowali żuchwę
Data publikacji: 2015-10-24 11:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:43
Wywietleń: 2767 30947

Lekarze z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej szpitala na szczecińskicb Pomorzach wycięli guza niszczącego kość żuchwy u 14-latka. Jednocześnie przeprowadzili jej rekonstrukcję, wykorzystując do tego kość strzałkową.

Nowotwór rozwijał się w kości żuchwy, konieczne było wycięcie większej jej części. Podczas tej samej, trwającej 9 godzin, operacji zrekonstruowano żuchwę, mocując do tytanowej szyny fragmenty kości strzałkowej pacjenta. W światowej medycynie to standardowe postępowanie w przypadku guzów wymagających radykalnego wycięcia. Jednak takich operacji nie przeprowadza się w każdym szpitalu – wymagają one kompleksowego przygotowania, zarówno pod względem medycznym, jak i logistycznym.

Dzięki drukarce 3D stworzono model przestrzenny żuchwy zaatakowanej guzem oraz model zrekonstruowanej już kości. Pozwoliło to lekarzom przeprowadzić wcześniej operację „na sucho” - na modelu 3D.

- Mogliśmy precyzyjnie wyznaczyć fragmenty żuchwy, które należało usunąć, i wykonać model rekonstrukcji z dopasowaniem poszczególnych części kości strzałki – zbudowaliśmy ją z trzech jej części, by stworzyć łuk żuchwy – tłumaczy dr n.med. Robert Kowalczyk, lekarz kierujący Kliniką.

Oprócz kości strzałkowej z łydki pobrano także fragment skóry, który zastąpił dziąsła.

Operacja przebiegła bez powikłań. Powodzenie tak rozległego zabiegu było możliwe tylko dzięki skoordynowanym działaniom wszystkich pracowników oddziału i kliniki chirurgii szczękowo -twarzowej.

Chłopiec szybko odzyskał przytomność, jest w bardzo dobrym stanie. Wycięcie kości strzałkowej nie spowoduje u niego kalectwa, nie będzie miało również negatywnego wpływu na jego aparat ruchu. Noga nie jest unieruchomiona, nie zakłada się gipsu ani szyny. Wymaga jedynie rehabilitacji, ale może samodzielnie chodzić już w 3-4 dobie po operacji. W jamie ustnej i gardle zachowane zostały wszystkie narządy, język i mięśnie twarzy.

Drugim etapem leczenia będzie wstawienie implantów zębowych (wraz z resekcją guza i usunięciem fragmentów żuchwy pacjent stracił 11 zębów). Nastąpi to za około 6 miesięcy. Na razie czeka go praca z logopedą i nauka jedzenia. Chłopiec otoczony jest także opieką psychologa. Po około 10 dniach od operacji będzie mógł wrócić do domu.

Lekarze Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej szpitala na Pomorzanach byli jednymi z pierwszych w kraju, którzy pod koniec lat 90-tych przeprowadzili tego typu operację – wówczas we współpracy z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Prowansem, chirurgiem plastycznym.

(sag)

Fragmentem łydki zrekonstruowali żuchwę Fragmentem łydki zrekonstruowali żuchwę

Komentarze

Gratulacje
Brawo Panowie, jest z czego się cieszyć. Róbcie swoje i za to Was kochamy.
2015-10-24 13:49:21

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie