Jeszcze tej jesieni szczeciński pl. Stefana Batorego powinniśmy ujrzeć całkiem odmieniony. Szczeciński magistrat wreszcie rusza z odkładaną przez lata przebudową tego kameralnego zakątka wciśniętego między al. 3 Maja i ul. Korzeniowskiego naprzeciwko gmachu zabytkowego Nowego Ratusza (teraz siedziby Urzędu Morskiego). Według zapowiedzi urzędników, w nowym kształcie skwer ma być urządzony na nowo do końca października.
Zamiast basenu przeciwpożarowego zbudowana zostanie fontanna w centralnym miejscu placu, dodatkowo z obu stron tzw. tryskacze, czyli dysze rozpryskujące wodę. W symetrycznym układzie alejek spacerowych powstaną dwa nowe place zabaw dla dzieci i dwie siłownie pod chmurką dla starszych. Odnowione alejki będą z nawierzchnią mineralną. Zamontowane zostanie dodatkowo nowe parkowe oświetlenie, nowe ławki, założone będą rabaty kwiatowe.
W rożnych zestawach urządzeń zabawowych ze stali galwanizowanej i nierdzewnej oraz drewna przewidziane są m.in. domki, siatki, drabinki do wspinaczki z przejściem typu 'małpi gaj", podesty z balkonami, schodki, mostki, ławeczki i zjeżdżalnie, jak też bujaki sprężynowe. A wśród urządzeń do rekreacji i czynnego wypoczynku przeznaczonych dla dorosłych pojawią się m.in. bieżnie, treningowe typu rower i do wiosłowania, uchwyty i drabinki do ćwiczeń gimnastycznych.
Z początkiem wiosny magistraccy urzędnicy zapowiadają realną przebudowę. Jacek Kowalski, główny specjalista z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, wyjaśnia, że są już wszystkie konieczne zgody i dokumenty, a do końca lutego, jeszcze przed nowym sezonem lęgowym ptaków, zakończy się pierwszy etap, czyli wycinka 14 drzew.
Jak dodaje Tomasz Klek z Centrum Informacji Miasta UM, zgodnie z decyzją, wycięte zostaną topole, śliwy, jarzęby, bzy, głogi i jedna daglezja, a także 413 mkw. krzewów różnych gatunków (głównie śnieguliczek, tawuł i jaśminowców). W zamian za to, jak też na innych zieleńcach zostaną dokonane nasadzenia zastępcze.
- W oparciu o decyzję zasadzonych będzie 14 nowych drzew m.in. platany klonolistne, głogi pośrednie, leszczyny tureckie, kasztanowce, surmie oraz prawie 3000 szt. krzewów różnych gatunków (cisy, żywotniki, budleje, bukszpany, pęcherznice i pięciorniki). Oprócz tego w ramach tej inwestycji miasto w uzgodnieniu z Zakładem Usług Komunalnych dokona dodatkowych nasadzeń drzew i krzewów w przestrzeni miasta - informuje T. Klek.
Właściwe roboty przy przebudowie - po wcześniejszym wyłonieniu wykonawcy - powinny ruszyć w połowie kwietnia. Rozpoczęcie inwestycji ma być zgrane w czasie z planowanym także w tym rejonie kolejnym etapem wymiany rur ciepłowniczych przez SEC. Trwają ostatnie uzgodnienia co do harmonogramu prac i ich skoordynowania przy planowanym wprowadzeniu wspólnej organizacji ruchu w okresie robót.
Projekt wykonawczy zagospodarowania terenu w zakresie architektury opracowała na zlecenie miasta firma Compono sp. z o.o. sp. k. ze Szczecina. Fontannę w centrum placu Stefana Batorego mają okalać ławki układające się w kształt miniamfiteatru. Urząd planuje zakończyć prace jeszcze w tym roku, do końca trzeciego kwartału. Na odmianę wizerunku tej zielonej, ale zaniedbanej enklawy, zabezpieczona została tegorocznym budżecie miasta kwota prawie 5 mln zł. ©℗
Tekst i zdjęcia: Mirosław WINCONEK
Wizualizacje: UMS
Na zdjęciach i wizualizacjach: placowa rzeczywistość i... nieodległa przyszłość.