Po licznych koncepcjach i gotowych już nawet projektach, na które przez minione lata wydano niemałe publiczne pieniądze, szczeciński magistrat ogłosił wreszcie konsultacje społeczne i teraz pyta obywateli Szczecina, w jakim nowym kształcie chcieliby widzieć plac Orła Białego. Każdy z zainteresowanych może zabrać głos i wyrazić swoją opinię, wypełniając ankietę, do 16 marca.
- Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone w formie badania opinii mieszkańców Miasta Szczecin za pomocą ankiety elektronicznej oraz ankiet w wersji papierowej dostępnych w budynku Akademii Sztuki przy placu Orła Białego 2 oraz w siedzibie Rady Osiedla Stare Miasto przy ulicy Mariackiej 4 - informuje Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta UM.
Przypomnijmy. Tego miejsca na Starym Mieście dotyczyło już wiele pomysłów, wizualizacji, koncepcja oraz kolejny projekt, dla którego zdążyło wygasnąć pozwolenie na budowę. Wszystko to bez konsultacji społecznych, które urzędowi oraz projektantom zwróciłyby uwagę na oczekiwania mieszkańców tego rejonu miasta. Może po tym podejściu i ankietowaniu może się doczeka skutecznej rewitalizacji.
Dawno temu na pl. Orła Białego odbywały się wojskowe defilady. Może dlatego dotąd urzędnicy forsowali wersję pokrytego kamieniem placu, co bulwersowało zarówno mieszkańców, jak też radnych z komisji ds. gospodarki komunalnej, rewitalizacji i ochrony środowiska szczecińskiej Rady Miasta.
Najbardziej radykalna koncepcja przemiany tego placu na Starym Mieście została opracowana przed laty przez Studio A4 – zakładała budowę „betonowej pustyni”: cały plac miałyby pokryć płyty i kostki z granitu. To im z powierzchni niemal 7 tys. mkw. miały ustąpić miejsca trawniki, niska zieleń, róże i drzewa (przetrwać ledwie 5), które dotychczas rosną w obrębie placu.©℗
Tekst i fot. Mirosław WINCONEK
Więcej w środowym "Kurierze Szczecińskim" oraz wydaniu cyfrowym i e-wydaniu z 15.02.2017 r.