Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Ewelina Nowak wyruszyła w trasę. Chwała sanitariuszce! [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 18 marca 2019 r. 17:54
Ostatnia aktualizacja: 13 marca 2020 r. 19:27
Ewelina Nowak wyruszyła w trasę. Chwała sanitariuszce!
Fot. Artur Bakaj  

Z kołobrzeskiego dworca kolejowego w poniedziałek (18 marca) po raz pierwszy w drogę do Szczecina wyruszył pociąg „Ewelina Nowak”. Mowa o składzie POLREGIO, który choć nie jest nowy, nowe nosi imię. Nadano je w efekcie konkursu REGIObohater, którym spółka Przewozy Regionalne włączyła się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ewelina Nowak była sanitariuszką, która zginęła w Kołobrzegu w marcu 1945 roku, niemal w przeddzień zdobycia go przez polskie i radzieckie wojska. Za nazwaniem jej imieniem jednego ze składów opowiedziało się 4371 internautów. 

O tym, kim była Ewelina Nowak, dowiedzieć się można między innymi wewnątrz szynobusu. Przypominają o tym zarówno umieszczone przy wejściach plakaty, jak i informacje wyświetlane na elektronicznych tablicach.

Sanitariuszka zginęła od kuli snajpera w trakcie niesienia pomocy rannemu żołnierzowi. Miała zaledwie 20 lat. Pochowano ją z wojskowymi honorami dwa dni po jej śmierci - w czasie, gdy w Kołobrzegu wciąż słychać było odgłosy walki. Zgodnie z założeniami, jeżdżący po całym województwie zachodniopomorskim skład POLREGIO, będzie nosił jej imię przez rok. ©℗

(pw) 

Fot. Artur BAKAJ

Na zdjęciu: Pociąg "Ewelina Nowak" kursujący na trasie Kołobrzeg – Szczecin.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Poeta Bohaterce - znalezione w internecie
2020-03-13 19:14:39
Sanitariuszce Ewelinie Przechodniu, Gdy tu poprowadzą Twe drogi, a nasz los zasmuci, Posłuchaj, jak wiatr od morza pieśni nam nuci, My także chcieliśmy kochać, marzyć i śnić, I tak bardzo, tak bardzo szczęśliwymi być. Prosimy Ciebie, w tej życia upartej gonitwie, O chwilkę zadumy i choćby słowo w modlitwie. To my z syberyjskich łagrów, „spoza gór i rzek”, Przyszliśmy tu, nad ten złoty kołobrzeski brzeg. A za naszą młodość i skrwawione skronie, Pochylenie głowy, światełko i dziecięce dłonie. I jedno, jedyne czego nam jeszcze trzeba, To Twój szacunek i skrawek ojczystego nieba. Więc, jeśli nie będzie to problem zbyt wielki, Połóż nam bukiecik, choćby nieduży, maleńki. O co milcząco prosi zwykła polska dziewczyna, Sanitariuszka, szeregowiec Nowak Ewelina. Przechodniu, zatrzymaj się chwilę … Marek Andrzej Dębski Marzec 2020 r.
trohan
2019-03-19 07:55:07
Quistorp - ty się nie wypowiadaj, bo /dzieciaczku/ jeszcze bardzo mało rozumiesz z rzeczywistości i dlatego jesteś bardzo krytykancki. Lepiej zrób coś pożytecznego, np. zamieć klatkę schodową !
Jarun
2019-03-18 22:02:55
Wreszcie dostrzeżono - kto walczył o te ziemie i kto za was zginął, żebyś ty mógł mówić tu po polsku i mieszkać w Polsce !
Quistorp
2019-03-18 22:02:41
Jak łatwo ze szlachetnego pomysłu, z płasko rozumianego patriotyzmu, ( mylonego z martyrologią, męczeństwem, ofiarnością ) samozwańcze tzw, "ważne wadze" próbują kręcić , bieżące polityczne, lody. To jest bliskie ironii, szyderstwa ze śmierci młodej dziewczyny. Ofiar było kilka tysięcy!( nie mi liczyć). To co? Kilka tysięcy pociągów obsmarujecie? Spłyciliście do poziomu bagna, grafficiarzy za państwowe pieniądze pojęcie bohatera!
Wawrzek
2019-03-18 21:51:02
Kiedy zostaną przywrócone połączenia kolejowe na zlikwidowanych przez PO-PSL-SLD-Sdpl trasach łączących dość duże miasta a w zachodniopomorskim zlikwidowano ich chyba najwięcej
Viola
2019-03-18 20:29:49
Brawo!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA