wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Unia ocenia pomoc dla Przewozów Regionalnych

Unia ocenia pomoc dla Przewozów Regionalnych

Unia ocenia pomoc dla Przewozów Regionalnych
Data publikacji: 2018-01-24 11:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-24 14:39
Wywietleń: 1118 310861

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie pomocy publicznej na restrukturyzację spółki Przewozy Regionalne. Jej wątpliwości budzi to, że korzystała z niej już w przeszłości, a zgodnie z unijnymi przepisami przedsiębiorstwo może ją otrzymać tylko raz na 10 lat. Największy pasażerski polski przewoźnik nie jest tym zaskoczony.

- Spółka Przewozy Regionalne korzystała już w przeszłości z pomocy państwa. Musimy ocenić, czy przyznana pomoc jest zgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa, i zadbać o to, by wsparcie publiczne nie prowadziło do zakłóceń konkurencji na rynku kolejowym - mówi unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.
KE podała, że we wrześniu 2015 r. Polska poinformowała ją, że Przewozy Regionalne otrzymały pomoc na restrukturyzację o wartości 770 mln zł (ok. 181 mln euro). Zgodnie z unijnymi zasadami, przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą otrzymać pomoc restrukturyzacyjną tylko raz na 10 lat ("zasada pierwszy i ostatni raz"). Chodzi o to, aby podupadające firmy zamiast poprawić wyniki i konkurować dzięki swoim atutom, nie wykorzystywały wsparcia publicznego do utrzymania się na rynku.

KE sprawdzi też, czy zgodnie z unijnymi przepisami Polska zaproponowała odpowiednie środki w celu ograniczenia zakłóceń konkurencji wywołanych przez pomoc na restrukturyzację i czy PR wystarczająco pokrywają część kosztów restrukturyzacji ze środków własnych.

- Wszczęcie formalnego postępowania w sprawie udzielonej spółce Przewozy Regionalne pomocy publicznej jest typowym w takich przypadkach etapem procedury prowadzonej przez Komisję Europejską i nie stanowi zaskoczenia dla strony polskiej - stwierdza  Dominik Lebda, rzecznik prasowy przewoźnika. 

Plan restrukturyzacji spółki został notyfikowany do KE i dotąd, w ramach postępowania wstępnego, prowadzony był z nią dialog w formie kontaktów bezpośrednich oraz wyjaśnień pisemnych. 

- Celem postępowania formalnego będzie wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących sprawy oraz zapewnienie, adekwatnej do poziomu skomplikowania, transparentności- dodaje rzecznik. 

We wrześniu 2015 r. Przewozy Regionalne otrzymały od Agencji Rozwoju Przemysłu SA pomoc na warunkach i w wysokości przewidzianej w planie restrukturyzacji. Była ona niezbędna do przeprowadzenia zmian oraz uzyskania przez spółkę rentowności.

 - Konsekwentnie realizowany przez spółkę, będącą od listopada 2015 roku w Grupie ARP, plan restrukturyzacji już przynosi efekty - informuje Dominik Lebda. - We wrześniu 2016 r. spółka pozyskała finansowanie komercyjne od banków w ramach wkładu własnego, na łączną kwotę 629 mln złotych, co umożliwiło jej rozpoczęcie realizacji programu modernizacji taboru. Ponadto osiągnięty w 2016 roku wynik finansowy 51,2 mln zł był wyższy o 7,9 mln zł od założonego w planie restrukturyzacji, a za 2017 rok spółka prognozuje wypracowanie jeszcze lepszych wyników.
(mag, pap)

Na zdjęciu: Przewozy Regionalne są właścicielem marki POLREGIO.

Fot. POLREGIO

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”