Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Wspólny Bilet na pociągi już w sprzedaży

Data publikacji: 11 grudnia 2018 r. 23:28
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:27
Wspólny Bilet na pociągi już w sprzedaży
 

Wspólny Bilet na przejazdy pociągami jest już dostępny. Dzięki wprowadzeniu takiej usługi podróżni mogą kupić jeden bilet na całą podróż, a jego cena zostanie wyliczona według jednej, zupełnie nowej taryfy. Nie nabędą go jednak we wszystkich kasach i na wszystkich przewoźników. 

Większość pasażerów kolei w Polsce może już kupić jeden bilet na całą podróż, niezależnie
od tego, z jakich pociągów korzysta i na jakich trasach podróżuje. Wspólny Bilet 
przygotowali dla podróżnych polscy przewoźnicy kolejowi. Co ważne, nowa oferta dotyczy nie tylko spółek z Grupy PKP, ale także kolei samorządowych, które odpowiadają za obsługę połączeń regionalnych i aglomeracyjnych.

W pierwszym etapie wprowadzenia Wspólnego Biletu będzie można kupić bilety na połączenia obsługiwane przez sześciu przewoźników, z których korzysta około
80 proc. wszystkich pasażerów kolei w Polsce: PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Przewozy Regionalne (POLREGIO), Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Na początku Wspólny Bilet będzie dostępny w ponad 630 okienkach kasowych w całej
Polsce, a na podróże pociągami części przewoźników także przez Internet, w systemie BILKOM. Docelowo (do końca stycznia 2019 r.) Wspólny Bilet obejmie swoim zasięgiem także Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie i Arrivę RP, dzięki czemu będzie mogło z niego skorzystać ponad 90 proc. wszystkich pasażerów polskich kolei.

Podstawą Wspólnego Biletu jest jedna taryfa, obowiązująca u wszystkich przewoźników kolejowych, którzy wprowadzili tę ofertę. Ma ona charakter degresywny, co oznacza, że sposób naliczenia ceny biletu opiera się na zasadzie: „im dalej jedziesz, tym mniej płacisz za kolejne kilometry pokonywanej trasy”. Dzięki temu Wspólny Bilet to propozycja dla pasażerów podróżujących na dłuższych trasach oraz wybierających przejazdy z przesiadkami, realizowane pociągami różnych przewoźników.

Czy to się opłaca?

* trasa przejazdu: Świnoujście – Jasło (tam i z powrotem)
* pasażerowie: 1 osoba dorosła
* pociągi: Świnoujście – Szczecin Dąbie REGIO (POLREGIO), Szczecin Dąbie – Rzeszów Gł. TLK (PKP Intercity), Rzeszów Gł. – Jasło REGIO (POLREGIO)
* cena Wspólnego Biletu: 177 zł
* oszczędność: 51,60 zł

Inicjatorem wdrożenia Wspólnego Biletu było Ministerstwo Infrastruktury, a od strony technicznej za jego przygotowanie odpowiedzialna jest spółka PKP Informatyka, która zintegrowała i ustandaryzowała proces sprzedaży biletów.

(g)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA